Piątek, 19 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2022
2022-06-24, 06:12 Maciej Wilkowski/Redakcja

W Bydgoszczy nie wyjechały autobusy i tramwaje MZK. To strajk!

Strajk w MZK w Bydgoszczy. Fot. Maciej Wilkowski
Strajk w MZK w Bydgoszczy. Fot. Maciej Wilkowski
Strajk w MZK w Bydgoszczy. Fot. Maciej Wilkowski
Strajk w MZK w Bydgoszczy. Fot. Maciej Wilkowski
Fot. Maciej Wilkowski
Fot. Maciej Wilkowski
Strajk w MZK w Bydgoszczy. Fot. Maciej Wilkowski
Strajk w MZK w Bydgoszczy. Fot. Maciej Wilkowski
Informacja ZDMiKP w Bydgoszczy
Informacja ZDMiKP w Bydgoszczy
W zakładach pojawił się także poseł Piotr Król z PiS. Fot. FB posła Piotr Króla
W zakładach pojawił się także poseł Piotr Król z PiS. Fot. FB posła Piotr Króla
Autobusy i tramwaje obsługiwane przez Miejskie Zakłady Komunikacyjne w piątek nie wyjechały na bydgoskie ulice. Kursują jedynie te linie autobusowe obsługiwane przez prywatnego operatora.
Ta forma protestu to inicjatywa pracowników, którzy przede wszystkim domagają się podwyżek płac. Tuż po godz. 3:00 nad ranem dwa autobusy zablokowały wyjazd z głównej zajezdni na ulicy Inowrocławskiej. Godzinę później z kierowcami spotkał się prezes spółki Andrzej Wadyński.

- Decyzja została podjęta. Państwo nie wyjechali, jest to nielegalne. Niewyjechanie dziś to, w mojej ocenie, najgorszy krok, który mógł się zdarzyć. W spółce nie ma pieniędzy. Komunikacja jest finansowana z miasta. Jeżeli przyjęliście strategię, że prowadzenie negocjacji z prezydentem z pistoletem u głowy jest lepszym rozwiązaniem, to ja mogę tylko powiedzieć jest to duży błąd - mówił Andrzej Wadyński.

- Dlaczego w ubiegłym roku nie było przygotowanych podwyżek dla załogi? Są biuletyny i się nic nie dzieje! Nam nie zależy, kto będzie tutaj pełnił funkcję prezesa. Zależy nam na tym, żeby porządnie zażądał tą firmą. Ma to być ktoś, kto będzie rozsądnie patrzył na przedsiębiorstwo i doceniał wykonywaną przez nas pracę i ludzi - mówili protestujący.

Na tablicach informacyjnych na bydgoskich przystankach wyświetlany jest komunikat o utrudnieniach w komunikacji. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej informuje, że „w związku z nielegalnym strajkiem” na trasy nie wyjechały autobusy i tramwaje linii nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 52, 54, 57, 59, 60, 61, 64, 65, 68, 71, 74, 77, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, ZaT i ZaT8.

BEZ ZMIAN funkcjonują tylko linie autobusowe obsługiwane przez Irex Trans:
51, 53, 55, 56, 58, 62, 67, 69, 73, 76 i 85.

Na ekranach monitorów zamontowanych na przystankach, wyświetla się komunikat o utrudnieniach w komunikacji. Na ekranach monitorów zamontowanych na przystankach, wyświetla się komunikat o utrudnieniach w komunikacji.

- Strajk jest oddolną inicjatywą pracowników. Według mojej oceny zarobki powinny być wyższe, natomiast dzisiaj w spółce tych pieniędzy nie ma. Spory powinno się rozwiązywać w oparciu o ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Społeczeństwo nie może być w poszkodowane z tytułu wewnętrznych problemów spółki. Jeżeli chodzi o finansowanie komunikacji problem może rozwiązać właściciel spółki - miasto Bydgoszcz - powiedział prezes MZK w rozmowie z Maciejem Wilkowskim.

Jeszcze wczoraj Andrzej Arndt, szef Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej podkreślał, że zapowiadany strajk to inicjatywa załogi, a nie związkowców. - Nie jesteśmy jako związek za tym. Procedury powinna być zachowane, ale jeśli tak załoga zdecydowała, to mam obowiązek i uszanuję na pewno taką decyzję - mówił.

Protestujący pracownicy bydgoskich MZK przygotowali listę pięciu postulatów. Domagają się: odwołania prezesa spółki Andrzeja Wadyńskiego i powołania na jego miejsce Pawła Czyrnego, podwyżki o 1000 złotych oraz wzrostu wynagrodzeń w następnych latach minimum o wskaźnik cen usług ustalanych przez GUS. Pracownicy wnioskują o też o zmniejszenie wysokości możliwych potrąceń premii za przewinienia z 30 proc. do 10 proc.

Grupa kierowców i motorniczych chce zmniejszenia premii do 10 procent w stosunku do płacy zasadniczej.

W związku z utrudnieniami w komunikacji publicznej w Bydgoszczy z 20 minut do 1 godziny wydłużono bezpłatny przejazd Bydgoskim Rowerem Aglomeracyjnym.

Na stronie ZDMiKP podkreślono, że toczy się spór między załogą MZK a zarządem spółki dotyczący wynagrodzeń, a miasto Bydgoszcz nie jest stroną tego sporu. Zaznaczono, że miasto reguluje płatności na rzecz MZK zgodnie z zawartymi umowami, w których są określone stawki jednostkowe za tzw. wozokilometr.

W komunikacie napisano, że w ubiegłym roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy zarządem spółki, związkami zawodowymi i miastem, w którym określono zasady ustalenia stawek jednostkowych od roku 2023. ”Warunki te są realizowane, czego wyrazem jest prowadzona korespondencja między miastem a zarządem MZK” - zaznaczono.

W ocenie ZDMiKP strajk jest nielegalny, ponieważ zgodnie z prawem powinny być przeprowadzone m.in. mediacje lub strajk ostrzegawczy.

Około godz. 13:00 Urząd Miasta napisał w przesłanym komunikacie: „W związku z trwającym nielegalnym strajkiem pracowników Miejskich Zakładów Komunikacyjnych prezydent Rafał Bruski wyraził gotowość do rozmów i zaprasza organizatorów strajku na spotkanie dzisiaj w ratuszu.”

W zakładach pojawił się także poseł Piotr Król z PiS.
Relacja Macieja Wilkowskiego
Reakcje pasażerów
Relacja Macieja Wilkowskiego (Popołudnie z nami)
Materiał Macieja Wilkowskiego (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz
Puste przystanki. Strajk MZK. (jw)

Wiadomości lokalne

2022-08-19, godz. 09:35 Dzieciom z półkolonii odebrało mowę na zajęciach teatralnych! [wideo] Czy świat bez słów jest możliwy? Sprawdzają to najmłodsi mieszkańcy Ciechocinka, którzy uczestniczą w półkoloniach artystycznych w Miejskim Centrum… » więcej 2022-08-18, godz. 21:28 Siostrzaństwo to motyw główny. Zbliża się festiwal „Lato Wolnej Miłości" Dyskusje, warsztaty, wydarzenia kulturalne - to wszystko złoży się na festiwal „Lato Wolnej Miłości', który po raz czwarty odbędzie się w Bydgoszczy. » więcej 2022-08-18, godz. 20:40 Historia muralami pisana. Tak będzie w Starym Fordonie, ale najpierw konkurs Cztery murale mają do końca przyszłego roku pokryć zewnętrzne mury Aresztu Śledczego w bydgoskim Starym Fordonie. Miejscowi społecznicy robią wszystko… » więcej 2022-08-18, godz. 19:25 Coraz bliżej do modernizacji instalacji Remondisu przy ul. Inwalidów. Smród zniknie Spółka Remondis Bydgoszcz złożyła wniosek o pozwolenie na budowę w związku z modernizacją i hermetyzacją instalacji do mechaniczno - biologicznego przetwarzania… » więcej 2022-08-18, godz. 17:43 Czy dwa przystanki kolejowe w Bydgoszczy będą miały nowe nazwy? O zmianę nazw przystanków pytał prezydenta miasta w interpelacji radny PiS Jarosław Wenderlich. Chodzi m.in. o fordoński przystanek „Bydgoszcz Akademia'… » więcej 2022-08-18, godz. 17:00 Mieszkańcy gm. Dobrcz w tym roku nie doczekają się tradycyjnych dożynek Trwa spór o dożynki w Dobrczu. Choć już wiadomo, że ze względu na napięty budżet, pandemię i ukraińskich gości impreza w tym roku się nie odbędzie… » więcej 2022-08-18, godz. 16:18 Pomoc wciąż potrzebna i ważne, by pomagać mądrze [wideo] Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy - mówią wolontariusze i apelują do bydgoszczan o dalsze wsparcie. Przypominają, że za kilka dni od wybuchu wojny… » więcej 2022-08-18, godz. 15:20 Nie tylko BIP, prasa i strona internetowa. I US w Bydgoszczy zamieszcza ogłoszenia w popularnym serwisie internetowym Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy - jako jedyny w Polsce - zaczął zamieszczać ogłoszenia o licytacjach nieruchomości i ruchomości w popularnym, internetowym… » więcej 2022-08-18, godz. 14:18 Dwoje młodych ludzi z Grudziądza zabiło swoje dziecko? Sprawę wyjaśnia prokuratura 17-latka z Grudziądza usłyszała zarzut zabójstwa noworodka i trafiła na trzy miesiące do aresztu. Szczątki dziecka znaleziono w odludnej części miasta… » więcej 2022-08-18, godz. 13:14 „Nowe spojrzenie - nowe możliwości” - podsumowanie efektów programu Projekty skierowane do matek powracających na rynek pracy i wykorzystanie nowych technologii w nauce zawodu czy doradztwie zawodowym - to niektóre pomysły realizowane… » więcej
1234567