Niedziela, 26 czerwca 2022 r.   Imieniny: Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-06-23, 13:50 Michał Jędryka/Redakcja

Prof. Cenckiewicz: Niektórzy w Polsce czczą Jaruzelskiego tak, jak Piłsudskiego

Spotkanie z prof. Sławomirem Cenckiewiczem w bydgoskim IPN/fot. Archiwum
Spotkanie z prof. Sławomirem Cenckiewiczem w bydgoskim IPN/fot. Archiwum
- Postkomunizm jest jeszcze wciąż mocno zakorzeniony w polskim życiu społecznym i instytucjonalnym — przekonywał prof. Sławomir Cenckiewicz. Historyk, były szef komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, autor wielu książek był dziś gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
Michał Jędryka: Rozmawiamy po spotkaniu w Instytucie Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Powiedział Pan, że polska pamięć jest oparta na dwóch zasadach – fałszu i prawdy. I mówił Pan, że przechylamy się w stronę fałszu. Dlaczego tak się stało?
Prof. Sławomir Cenckiewicz: Nie wiem, czy się przechylamy. Mówiłem, że równolegle fałsz współistnieje z prawdą. Innymi słowy - współistnieje ze sobą dziedzictwo PRL-u i wolnej Polski. Jaruzelski jest przez część społeczeństwa czczony tak samo, jak Piłsudski czy Anders. Można nawet zejść jeszcze nieco niżej i powiedzieć, że w jakimś sensie Wojsko Polskie, które jest instytucjonalno-personalną kontynuacją Ludowego Wojska Polskiego jest w rozkroku. Czci bowiem tradycje Ludowego Wojska Polskiego i po części - tradycje Wojska Polskiego AK, NSZ-u, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Chcę przez to stwierdzenie pokazać, że Polska jest strukturalnie państwem postkomunistycznym, w którym obie narracje są prowadzone równolegle i jedna drugiej, albo druga pierwszej nigdy nie zdominowała.

24 lutego - ta cezura niczego nie zmieniła? Chociażby w samej armii czy w postrzeganiu postkomunizmu, który przecież był organicznie powiązany ze strukturami sowieckimi?
- Chciałbym, żeby tak było, ale jest za wcześnie, żeby pokusić się o jednoznaczną opinię. Musi trochę czasu minąć, żeby na przykład sprawdzić, jak zostanie opisana czy przedstawiona - przy okazji jakiejś okrągłej rocznicy zakończenia II wojny światowej - historia tego, co zwolennicy narracji postkomunistycznej nazywają „wyzwoleniem Polski przez Armię Czerwoną od okupanta niemieckiego”. Chcę przypomnieć, że całkiem niedawno czczono - nawet polskie władze w tym uczestniczą - żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, którzy razem z Armią Czerwoną „wyzwalali Polskę spod okupanta niemieckiego”. Teraz widać - po 24 lutego - że mamy jakiś stan zawieszenia w tych sprawach, ale czy jest trwały? Za wcześnie stwierdzić jednoznacznie, że mamy to za sobą. Zobaczymy - za rok, dwa i kolejne lata, kiedy sytuacja się ustabilizuje - jak te narracje dotyczące samych początków Polski Ludowej będą przebiegały.

Wiemy, że agentura służb specjalnych, komunistycznych w Polsce nie została ani ujawniona, ani rozliczona. Czy ten stan nie wpływa na psychikę naszych polityków czy nawet zwykłych ludzi, którzy oswoili zdradę narodową?
- Ja bym powiedział, że została ujawniona, bo wszystkie narzędzia, które służą ujawnianiu agentury są do dyspozycji ogółu społeczeństwa. W Instytucie Pamięci Narodowej nie ma ani jednej teczki agenta, ani jednej karty rejestracyjnej danej osoby, zarejestrowanej jako agent SB czy służb wojskowych, która byłaby w jakikolwiek sposób chroniona. Wszystko jest jawne. Problem polega na czymś innym – na świadomości społecznej i braku konsekwencji tego faktu ujawnienia. To jest klasyczna sytuacja epoki post prawdy, w której prawda nie ma już żadnego znaczenia. (…)

Sławomir Cenckiewicz w środę promował swoją nową książkę „Agentura” w Bydgoszczy. W czwartek (23 czerwca) będzie w Toruniu, spotkanie z nim rozpocznie się o godz. 18.00 w I Liceum Ogólnokształcącym, ul. Zaułek Prosowy 1.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY DNIA

Wiadomości lokalne

2022-06-26, godz. 17:10 Polska wróciła na mapę świata. 103 lata temu podpisali Traktat Wersalski [wideo] Przy tablicy Romana Dmowskiego przy ulicy Jagiellońskiej 9 zapalili znicze i odśpiewali hymn państwowy. Bydgoscy narodowcy upamiętnili 103. rocznicę podpisania… » więcej 2022-06-26, godz. 13:58 „Nie chcemy wojny, musimy mieć potężną armię". Jarosław Kaczyński w regionie - Nie chcemy, żeby Polska podzieliła los Ukrainy. Nie chcemy zniszczonych miast, pomordowanych i zgwałconych ludzi - powiedział w niedzielę w Grudziądzu… » więcej 2022-06-26, godz. 11:40 Pałac i park przekażą samorządowi województwa. Wielki piknik w Nawrze Spadkobiercy rodziny Sczanieckich - ostatnich przedwojennych właścicieli Nawry - oficjalnie przekażą w niedzielę (26 czerwca) pałac i otaczający go park… » więcej 2022-06-26, godz. 10:26 40-latek z Bydgoszczy podejrzany o zabójstwo. Rzucił się z nożem na kolegę Sąd w Bydgoszczy aresztował na trzy miesiące 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o śmiertelne ugodzenie nożem 41-latka. » więcej 2022-06-26, godz. 08:10 Impreza na toruńskim Wrzosowisku. Lato, djembe, gitara. I wszystko gra! [zdjęcia] Koncert bębniarzy, spacer na bosaka, opowieści o drzewach oraz pokazy rekonstruktorów i rozgrywki sportowe wypełniły program Wielkiego Święta Wrzosowiska… » więcej 2022-06-26, godz. 06:30 Martwe dziecko znalezione w domu we wsi Szabda - ojciec z zarzutem zabójstwa Zarzut zabójstwa dwuletniej córki i zbezczeszczenia zwłok usłyszał Bartosz Ch. z Szabdy. Grozi mu kara dożywotniego więzienia. Zwłoki dziecka znaleziono… » więcej 2022-06-25, godz. 16:36 Historyczne chwile - Kruszwica świętuje 600-lecie nadania praw miejskich Uroczysta msza święta, specjalne posiedzenie Rady Miejskiej, wreszcie koncerty, spektakle, słowem: urodziny jak się patrzy. Kruszwiczanie zapraszają do składania… » więcej 2022-06-25, godz. 15:10 Pałac w Nawrze wkrótce wypięknieje, ale wcześniej zorganizowano piknik Podtoruńska Nawra - miejsce magiczne! Niegdyś odegrało znaczącą rolę w dziejach politycznych, kulturalnych i gospodarczych Pomorza. » więcej 2022-06-25, godz. 13:41 Nie będzie nowych pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim. Obecne do obniżenia? Nie będzie budowy nowych pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu - potwierdził dziennikarzom Polskiego Radia PiK i PAP Sławomir Wiśniewski, dyrektor… » więcej 2022-06-25, godz. 12:30 Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Toruniu: Żyliśmy w kraju okradanym na potęgę Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził województwo kujawsko-pomorskie. W sobotę (25 czerwca) szef PiS był w Toruniu i we Włocławku… » więcej
1234567