Piątek, 12 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-06-20, 20:59 Polska Agencja Prasowa/Michał Zaręba

Las i łąki czy nowe drogi i inwestycje? Walka o toruńskie Wrzosowisko trwa

Mieszkańcy Torunia spotkali się na terenach leśnych i łąkowych z prezydentem miasta/fot. Michał Zaręba
Mieszkańcy Torunia spotkali się na terenach leśnych i łąkowych z prezydentem miasta/fot. Michał Zaręba
Mieszkańcy Torunia spotkali się na terenach leśnych i łąkowych z prezydentem miasta. Mówili m.in. o „akcji dezinformacyjnej”, „końcu ery betonu”, „półprawdach” i „braku poszanowania woli ludzi”. Michał Zaleski mówił m.in. o konieczności wykorzystywania pozostałych miejskich terenów pod inwestycje.
Spór toczący się od miesięcy w Toruniu związany jest z planowanymi zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Kilka tysięcy mieszkańców Wrzosów podpisało się pod petycjami do władz miasta o pozostawienie terenów leśnych i łąkowych w obecnym charakterze, bez dalszej zabudowy. Wyłożony projekt planu zakłada przeznaczenie ok. 2,8 ha terenów łąkowych pod inwestycje, a także stworzenie dróg dojazdowych i parkingów do istniejących na tym terenie obiektów m.in. Szkoły Salezjańskiej.

Podpisało się około 5650 osób
Regina Strzemeska z Rady Okręgu Wrzosy i Jar mówiła w poniedziałek, że dotychczas w sprawie pozostawienia terenu Wrzosowiska w obecnej formie pod różnego rodzaju petycjami i wnioskami społeczników podpisało się łącznie ok. 5650 osób. – Chciałabym zapytać prezydenta miasta, co te głosy dla niego znaczą i czy pan prezydent odbierając ten teren mieszkańcom, nie odbiera im również prawa do głosu? – pytała Strzemeska.

Szef stowarzyszenia Zielone Wrzosy Krzysztof Strzemeski mówił, że na Wrzosach pojawiła się „pełna półprawd ulotka podpisana przez prezydenta Michała Zaleskiego. Dodał, że w ulotce wskazane jest, iż „prezydent wsłuchuje się w głos mieszkańców. – Tak się wsłuchuje, że odrzucane są wszystkie zaproszenia, petycje, sugestie, wnioski uchwałodawcze. Można pomyśleć, że dezinformacji używa się tylko w stosunku do wrogów. Zatem kim są dla prezydenta miasta Torunia mieszkańcy, chcący po prostu żyć w ciszy i mieć świeże powietrze? – pytał Strzemeski.

O czym nie wspomina ulotka?
Inny członek Rady Okręgu Wrzosy i Jar Jacek Kiełpiński mówił, że „daje się ulotkę, w której w ogóle się nie wspomina, że właśnie teraz mieszkańcy mogą składać uwagi do wyłożonego projektu planu. – Toruń jest miastem jednowładczo rządzącym, przy absolutnym milczeniu rady miasta. To jest istota Torunia. W tym momencie pojawia się tysiącami głos mieszkańców. Ta ulotka mówi, że mamy świetny plan. Teoretycznie wygląda na to, że wszyscy się z nim zgadzają. No nie zgadzają się tysiące ludzi. Panie prezydencie Zaleski – epoka betonu skończyła się w trakcie pana kadencji. Pan to powinien zauważyć, ludzie to widzą, pan tego nie widzi – mówił Kiełpiński.

Prezydent Zaleski mówił, że inwestycje możliwe będą – po uchwaleniu nowego planu – tylko na części terenu Wrzosowiska – niewiele większym niż 2 hektary, a tam, gdzie jest to możliwe, miasto musi wykorzystywać dostępne tereny pod np. usługi. – To co w tej chwili jest, to pomysł w daleko idący sposób uwzględniający państwa propozycje. Istotnie ograniczono teren przeznaczony pod inwestycje, pozostawiono tereny zielone, jako te, które nadal będą służyły mieszkankom i mieszkańcom Torunia – całego miasta, a nie tylko tego osiedla. Ta zabudowa tutaj ma być nieintensywna. Tu nie ma pomysłu budowania budynków wielopiętrowych, wielorodzinnych – trzy- czy czterokondygnacyjnych – mówił Zaleski.

Podkreślał, że musi dbać o interes całego miasta, wszystkich mieszkańców. Wskazywał na konieczność korzystania z terenów inwestycyjnych, których jest w Toruniu – w gestii miasta – coraz mniej. Sprzedaż części tego terenu miałaby umożliwić pozyskanie funduszy na inne działania w mieście.
Mówią prezydent Torunia Michał Zaleski i mieszkańcy
Toruń

Wiadomości lokalne

2022-08-11, godz. 20:46 Szymon Hołownia w Ciechocinku: Sytuacja seniorów w Polsce jest coraz trudniejsza Lider Ruchu Polska 2050 mówił na spotkaniu w słynnym kujawsko-pomorskim uzdrowisku o programie aktywizacji seniorów i planach polityki senioralnej swojego… » więcej 2022-08-11, godz. 18:49 Uchodźcy z Ukrainy zostawili swoje domy. Te nowe trzeba poznać i polubić „Dom Włocławek” to projekt fundacji Ładowarka, który ma zintegrować mieszkańców miasta i uchodźców z Ukrainy. W ogólnopolskim konkursie włocławski… » więcej 2022-08-11, godz. 17:10 Prezes MZK Bydgoszcz wciąż niewybrany. Przed kandydatami jeszcze jedno zadanie Procedura konkursowa na stanowisko prezesa Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy przedłużona. Rada nadzorcza spółki zleciła kandydatom dodatkowe… » więcej 2022-08-11, godz. 16:22 21 nowych policjantów trafi do komend w regionie. Najpierw ślubowanie [zdjęcia] Ślubowanie nowych policjantów odbyło się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Do służby przyjęto 21 młodych ludzi. » więcej 2022-08-11, godz. 15:37 Ma połączyć miasta leżące nad rzeką. Startuje Festiwal Wisły 2022 [program] Kolejna edycja Festiwalu Wisły rozpocznie się w piątek (12 sierpnia) we Włocławku. W tym roku potrwa cztery dni i znów ściągnie na wodę tradycyjne łodzie… » więcej 2022-08-11, godz. 14:40 W weekend znowu będzie bardzo gorąco! Ostrzeżenie dla całego regionu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przez upałem dla większości powiatów województwa kujawsko-pomorskiego - od… » więcej 2022-08-11, godz. 13:45 Po wybuchu odbudowują kamienicę. Mieszkańcy będą mogli wrócić do mieszkań Trwa odbudowa kamienicy przy ulicy Staszica w Inowrocławiu, uszkodzonej w lipcu przez wybuch gazu. Wstępnie prace oszacowano na 400 tys. złotych. » więcej 2022-08-11, godz. 12:50 Пільги для біженців у Торуні. Безкоштовні виставки у Влоцлавеку Торунський центр сімейних допомог повідомляє, що з 1 серпня громадяни України, які легально… » więcej 2022-08-11, godz. 12:00 Zaparkowany citroen zsunął się do Brdy. Pojazd musieli wyciągać strażacy Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w środę wieczorem w Bydgoszczy. Samochód osobowy marki Citroen Xsara zjechał do Brdy. » więcej 2022-08-11, godz. 09:10 Nostalgiczna podróż w przeszłość zabytkowym autobusem Mieszkańcy Bydgoszczy (i nie tylko) w najbliższy weekend (13 - 15 sierpnia) będą mogli przejechać się zabytkowymi autobusami. Przejazdy realizowane będą… » więcej
1234567