Piątek, 30 września 2022 r.   Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronim
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2022-06-19, 14:30 PAP

Ukraińskie i polskie dzieci bawiły się na Wrzosach w ramach akcji „Zabawa to fajna sprawa”

Ukraińskie i polskie dzieci bawiły się w sobotę w Toruniu na terenach leśno-łąkowych na Wrzosach. Fot. Marek Krupecki/Zielone Wrzosy
Ukraińskie i polskie dzieci bawiły się w sobotę w Toruniu na terenach leśno-łąkowych na Wrzosach. Fot. Marek Krupecki/Zielone Wrzosy
Ukraińskie i polskie dzieci bawiły się w sobotę w Toruniu na terenach leśno-łąkowych na Wrzosach. Akcję „Zabawa to fajna sprawa” przyciągnęła wiele rodzin, które wspólnie tworzyły m.in. eko-stroje, mapę Parku Naturalnego Wrzosowisko, a przede wszystkim bawiły się w otoczeniu pięknej przyrody.
Organizatorami akcji integrującej rodziny z dwóch państw, które od wielu miesięcy żyją razem w Toruniu, były Centrum Wspierania Dzieci i Młodzieży w Toruniu, stowarzyszenie Zielone Wrzosy, a także Rada Okręgu Wrzosy i Jar.

– Jesteśmy na części Parku Naturalnego Wrzosowisko przy boisku - pomiędzy środowiskowym domem samopomocy a terenem leśnym. Dzięki współpracy stowarzyszenia Zielone Wrzosy i Centrum Wspierania Dzieci i Młodzieży w Toruniu powstała piękna inicjatywa integrowania najmłodszych przedstawicieli dwóch narodów - mówił przewodniczący Rady Okręgu Wrzosy i Jar Marcin Łowicki.

Przyznał, że plan wydarzenia tworzył się z godziny na godzinę i udało się przygotować imprezę wielowątkową, ciekawą, aktywizującą dzieciaki, wyciągającą je sprzed ekranów komputerów, tabletów i telefonów komórkowych.

– W Centrum Wspierania Dzieci i Młodzieży (CWDiM) w Toruniu zrzeszamy dzieci z Polski i Ukrainy. Współpracujemy dziś z Zielonymi Wrzosami, aby dzieci mogły poznać piękno, które nas w Toruniu otacza. Piękno, które może się przekształcić w coś, co nie do końca sprzyja rozwojowi dzieci. Dlatego przy współpracy ze stowarzyszeniem i Radą Okręgu dbamy o to, aby bronić tego, co jest w tym naszym terenie najpiękniejsze - mówiła Wioletta Jabłońska, psycholog z CWDiM

Nawiązywała tym samym do sporu toczącego się od miesięcy w Toruniu w związku z planowanymi zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Kilka tysięcy mieszkańców Wrzosów podpisało się pod petycjami do władz miasta o pozostawienie terenów leśnych i łąkowych w obecnym charakterze, bez dalszej zabudowy. Wyłożony projekt planu zakłada przeznaczenie ok. 2,8 ha terenów łąkowych pod inwestycje, a także stworzenie dróg dojazdowych i parkingów do istniejących na tym terenie obiektów m.in. Szkoły Salezjańskiej. Jako kompromisowe ze swojej strony przedstawia pozostawienie bez inwestycji terenów leśnych.

Mieszkańcy chcą powołania na tym obszarze zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o nazwie Park Naturalny Wrzosowisko. Dzieci tworzyły w sobotę na przygotowanej sztaludze własnoręczną mapę tego terenu rekreacyjno-wypoczynkowego.

Dla rodziny

2022-09-30, godz. 07:48 Jeżozwierze afrykańskie z bydgoskiego zoo. Ludzkim głosem o zwierzętach [wideo] W naszym piątkowym cyklu wideo tym razem odwiedzamy Jeżynkę i Malinkę - jeżozwierze afrykańskie z bydgoskiego Ogrodu Zoologicznego. » więcej 2022-09-29, godz. 19:48 „Uśmiech sióstr to balsam na nasze troski”. Prezenty dla potrzebujących [wideo] Bigos, domowe ciasto i paczki żywnościowe - to wszystko czekało dziś na potrzebujących w ramach akcji ,,Gotujemy - Pomagamy - Podajemy dalej’’, którą… » więcej 2022-09-28, godz. 14:42 Laboratorium Przyszłości odwiedza nasz region. „Szkoły mają być nowoczesne” Mobilne Laboratoria Przyszłości wyruszyły w trasę po województwie kujawsko-pomorskim. W środę warsztaty odbywają się w Piaskach w powiecie grudziądz… » więcej 2022-09-28, godz. 11:00 100 lat minęło jak jeden dzień. Medal od marszałka województwa dla Pani Marianny Marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis otrzymała Pani Marianna Stankiewicz, która świętowała we wtorek setne urodziny. » więcej 2022-09-27, godz. 20:00 Jaki to ptak? Odpowiedzi można szukać na nowej ścieżce edukacyjnej w Toruniu Jak wygląda ptactwo zamieszkujące tereny miejskie i parkowe? Można się o tym przekonać odwiedzając ekologiczną ścieżkę otwartą przy Europejskim Centrum… » więcej 2022-09-26, godz. 16:56 Dzieci rysowały, policja nagradzała. Efekty można zobaczyć w muzeum [laureaci] Wystawa prac dzieci, które wzięły udział w konkursach plastycznych zorganizowanych przez Komendę Miejską Policji otwarta została w bydgoskim Muzeum Okr… » więcej 2022-09-26, godz. 07:00 Samorządowcy pokonali na boisku dziennikarzy, ale tak naprawdę wygrało dobro! [zdjęcia] Rodzinny piknik i Wielki Mecz Charytatywny - dziennikarze kontra samorządowcy - takie wydarzenie odbyło się w niedzielę na stadionie miejskim w Fordonie. Udało… » więcej 2022-09-25, godz. 11:00 Przenieś się do świata fantazji. Baśniowy Ogród Świateł w Bydgoszczy [wideo, zdjęcia] Drugi raz w Bydgoszczy gości wyjątkowe wydarzenie - Baśniowy Ogród Świateł. Jeszcze w niedzielę (25 września) tuż po zmroku świetlne instalacje przeniosą… » więcej 2022-09-25, godz. 09:51 „Na jesieni świat się mieni”. Dary lata kupisz na targu we Włocławku VII Włocławski targ z darami lata odbędzie się w niedzielę (25 września) na placu przy Muzeum Etnograficznym we Włocławku. » więcej 2022-09-23, godz. 17:49 Bydgoszcz rozbłyśnie, w Toruniu zbierają grzyby. Baw się w weekend! [przewodnik] Pierwsze dni jesieni na Kujawach i Pomorzu są pełne bardzo ciekawych wydarzeń. Zebraliśmy dla Państwa najciekawsze propozycje spędzenia wolnego czasu na… » więcej
1234567