Niedziela, 26 czerwca 2022 r.   Imieniny: Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2022-06-19, 14:30 PAP

Ukraińskie i polskie dzieci bawiły się na Wrzosach w ramach akcji „Zabawa to fajna sprawa”

Ukraińskie i polskie dzieci bawiły się w sobotę w Toruniu na terenach leśno-łąkowych na Wrzosach. Fot. Marek Krupecki/Zielone Wrzosy
Ukraińskie i polskie dzieci bawiły się w sobotę w Toruniu na terenach leśno-łąkowych na Wrzosach. Fot. Marek Krupecki/Zielone Wrzosy
Ukraińskie i polskie dzieci bawiły się w sobotę w Toruniu na terenach leśno-łąkowych na Wrzosach. Akcję „Zabawa to fajna sprawa” przyciągnęła wiele rodzin, które wspólnie tworzyły m.in. eko-stroje, mapę Parku Naturalnego Wrzosowisko, a przede wszystkim bawiły się w otoczeniu pięknej przyrody.
Organizatorami akcji integrującej rodziny z dwóch państw, które od wielu miesięcy żyją razem w Toruniu, były Centrum Wspierania Dzieci i Młodzieży w Toruniu, stowarzyszenie Zielone Wrzosy, a także Rada Okręgu Wrzosy i Jar.

– Jesteśmy na części Parku Naturalnego Wrzosowisko przy boisku - pomiędzy środowiskowym domem samopomocy a terenem leśnym. Dzięki współpracy stowarzyszenia Zielone Wrzosy i Centrum Wspierania Dzieci i Młodzieży w Toruniu powstała piękna inicjatywa integrowania najmłodszych przedstawicieli dwóch narodów - mówił przewodniczący Rady Okręgu Wrzosy i Jar Marcin Łowicki.

Przyznał, że plan wydarzenia tworzył się z godziny na godzinę i udało się przygotować imprezę wielowątkową, ciekawą, aktywizującą dzieciaki, wyciągającą je sprzed ekranów komputerów, tabletów i telefonów komórkowych.

– W Centrum Wspierania Dzieci i Młodzieży (CWDiM) w Toruniu zrzeszamy dzieci z Polski i Ukrainy. Współpracujemy dziś z Zielonymi Wrzosami, aby dzieci mogły poznać piękno, które nas w Toruniu otacza. Piękno, które może się przekształcić w coś, co nie do końca sprzyja rozwojowi dzieci. Dlatego przy współpracy ze stowarzyszeniem i Radą Okręgu dbamy o to, aby bronić tego, co jest w tym naszym terenie najpiękniejsze - mówiła Wioletta Jabłońska, psycholog z CWDiM

Nawiązywała tym samym do sporu toczącego się od miesięcy w Toruniu w związku z planowanymi zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Kilka tysięcy mieszkańców Wrzosów podpisało się pod petycjami do władz miasta o pozostawienie terenów leśnych i łąkowych w obecnym charakterze, bez dalszej zabudowy. Wyłożony projekt planu zakłada przeznaczenie ok. 2,8 ha terenów łąkowych pod inwestycje, a także stworzenie dróg dojazdowych i parkingów do istniejących na tym terenie obiektów m.in. Szkoły Salezjańskiej. Jako kompromisowe ze swojej strony przedstawia pozostawienie bez inwestycji terenów leśnych.

Mieszkańcy chcą powołania na tym obszarze zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o nazwie Park Naturalny Wrzosowisko. Dzieci tworzyły w sobotę na przygotowanej sztaludze własnoręczną mapę tego terenu rekreacyjno-wypoczynkowego.

Dla rodziny

2022-06-26, godz. 17:40 Latami czekali na remont boiska sportowego. W końcu sami się za to zabrali Mieszkańcy toruńskich Wrzosów nie mogli doczekać się pomocy ze strony urzędników, dlatego sami postanowili naprawić boisko sportowe. Zawiesili m.in nowe… » więcej 2022-06-26, godz. 12:47 Wielobój Ojcowski, koncerty i zabawy. Integracyjny Festyn Parafialny „Rusz Serce” Strefy: rodziny, zdrowia, dzieci, smaku i niespodzianek znajdą uczestnicy niedzielnego (26 czerwca) festynu, na który zaprasza parafia Najświętszego Serca… » więcej 2022-06-25, godz. 17:40 Razem z latem czeka rzeka! Rozpoczął się Ster na Bydgoszcz [wideo, zdjęcia] Spotkania z podróżnikami, muzyka szantowa, rejsy Brdą, wodny wyścig butelkowy i przegląd pięknych jednostek pływających, które goszczą w Bydgoszczy… » więcej 2022-06-25, godz. 13:18 Żnin: motorowodne mistrzostwa na jeziorze, a na lądzie świetna zabawa! [zdjęcia] Na akwenie Jeziora Żnińskiego Małego odbywa się druga eliminacja Mistrzostw Świata F-500 i rywalizacja o tytuł mistrza Europy F-250. To świetna okazja… » więcej 2022-06-25, godz. 10:45 Do Pieczysk jest bliżej, niż do Las Palmas! Przybywajcie na Powitanie Lata! [wideo] Konkurs wianków, wyścigi smoczych łodzi, koncerty - tak Koronowo kusi swoją wakacyjną, plażową imprezą. Impreza potrwa od 10 do 22. » więcej 2022-06-25, godz. 10:00 Festiwal Wodny czas zacząć! Będzie tłok na Brdzie. To Ster na Bydgoszcz! [program] Po pandemicznej przerwie do kalendarza bydgoskich imprez powraca Ster na Bydgoszcz. Festiwal Wodny potrwa dwa dni - w sobotę i niedzielę (25-26 czerwca) Wyspą… » więcej 2022-06-24, godz. 07:00 Ludzkim głosem o zwierzętach: oto szopy pracze, czyli starzy wyjadacze! [wideo, zdjęcia] Towarzyskie, pomysłowe i uzdolnione aktorsko. Takie są szopy pracze. Ktoś zapyta: a co one właściwie tymi łapkami piorą? I oczywiście, my na to pytanie… » więcej 2022-06-19, godz. 19:06 Nie ma jak z tatą! Harcerze zorganizowali grę miejską z ojcem w roli głównej Myszkowanie po mieście z tatą - to brzmi jak prawdziwa przygoda! Specjalna gra miejska z tatusiami w roli przewodników odbyła się w niedzielę w całym k… » więcej 2022-06-19, godz. 12:15 Oscypek, mydło i historia brudu oraz słowa i głosy, czyli najbardziej oryginalne muzea w Polsce Muzea to nie tylko obrazy i eksponaty dot. ważnych wydarzeń historycznych. W tych najoryginalniejszych znajdujących się w Polsce dowiemy się o tym, jak zmieniały… » więcej
1234567