Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r.   Imieniny: Alicji, Alojzego
Polskie Radio PiK » Polskim piórem » Piękno języka ojczystego
Leszczyńskiego
2019-07-17, 17:15 Adam Droździk

Czerwiec

27 czerwca 2019

Audycja Ewy Dąbskiej.
Polskie Radio PiK - Polskim piórem z 27.06.2019

20 czerwca 2019

Jacek Kaczmarski utożsamiany jest z bardem "Solidarności" z tego pierwszego sierpniowego okresu. Jego pieśni buntu trafiły już nawet do repertuaru obozowych ognisk. Ale Kaczmarski to nie tylko autor "Murów", "Obławy" czy "Snu Katarzyny II". W jego dorobku jest wiele pieśni, w których wykorzystywał podwaliny europejskiej kultury, odwoływał się do mitów czy obrazów. Słowem są to pieśni, których wartość jest ponadczasowa, wolna zupełnie od politycznych konotacji. I o tej stronie tworczości Jacka Kaczmarskiego Wojciech Sobociński opwiadał w audycji "Polskim piórem".
Polskie Radio PiK - Polskim piórem z 20.06.2019

13 czerwca 2019

W audycji Ewy Dąbskiej zabrzmiała opowieść o twórczości i burzliwym, pełnym skandali życiu Stanisława Przybyszewskiego. Pisarz, dramaturg, poeta, nowelista okresu Młodej Polski, urodził się i zmarł w naszym regionie. Okrzyknięty za życia legendą, stał się bohaterem wielu plotek i anegdot. Był propagatorem haseł: "sztuka dla sztuki" i "naga dusza", a także autorem manifestu "Confiteor". Pisał w języku polskim oraz niemieckim.
Polskie Radio PiK - Polskim piórem z 13.06.2019

6 czerwca 2019

Prawdopodobnie większość Słuchaczy pamięta jeszcze z lat szkolnych, że piękny wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera pt. "Mów do mnie jeszcze" był inspiracją do napisania muzyki przez Czesława Niemena. Polscy kompozytorzy i piosenkarze garściami wręcz czerpią z twórczości poetów Młodej Polski, a i nie stronią od ich strof śpiewacy operowi. I właśnie o tym młodopolskim romansie ze sztuką wokalną Wojciech Sobociński mówił w kolejnej audycji z cyklu "Polskim piórem".
Polskie Radio PiK - Polskim piórem z 06.06.2019