Środa, 08 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2021-11-25, 09:15 Janusz Wiertel

Na jesienną chandrę najlepszy jest spacer. Zapraszamy do parku Wolności [wideo]

Spacer w Parku Wolności, nie tylko jest zdrowy ale i ma swój urok (jw)
Spacer w Parku Wolności, nie tylko jest zdrowy ale i ma swój urok (jw)
Schody łączące ulicę Kujawską i Park Wolności (jw)
Schody łączące ulicę Kujawską i Park Wolności (jw)
Rondo Bernardyńskie, widok z Parku Wolności (jw)
Rondo Bernardyńskie, widok z Parku Wolności (jw)
Wejście do Parku od strony Trasy Uniwersyteckiej (jw)
Wejście do Parku od strony Trasy Uniwersyteckiej (jw)
Spacer to najprostsza, ale jak wskazują badania, najlepsza forma ruchu. Poprawia stan zdrowia nawet w przewlekłych chorobach. Spacerować da się wszędzie, ale jeśli można to zrobić w parku, takim jak bydgoski Park Wolności, to niczego więcej do szczęścia nie trzeba.
Bogaty drzewostan, wiosną i latem ptaki, zapach zieleni, a jesienią i zimą uśpienie przyrody. A cały rok, tarasy widokowe na miasto z wysokości 25 do 30 m., bo tyle wynosi uskok terenu w tym miejscu.

Park był tu już ponad 100 lat temu
To także miejsce, które ma swoją historię. Park na Wzgórzu Wolności powstał w latach 1911-13 na krawędzi Zbocza Bydgoskiego w stylu leśno-górskim (tatrzańskim) i zajmował obszar od ulicy Kujawskiej, równolegle do ulicy Toruńskiej, aż do miejsca, gdzie znajduje się obecnie Szpital Uniwersytecki im. dr. Jana Biziela. Wykorzystano specyficzne ukształtowanie terenu.

Była wieża, nie ma wieży

Na przełomie pierwszej i drugiej dekady XX w. Niemcy wybudowali tu Wieżę Bismarcka o wysokości 25 m., w której urządzono izbę pamięci pruskiego kanclerza. Była to masywna, kamienna konstrukcja, z której można było podziwiać widok Bydgoszczy. W latach 1869–1934 w społecznościach niemieckich na całym świecie powstało około 250 takich budowli, a na terenie obecnej Polski 40 (zachowało się 17), choć nie jest to do końca liczba potwierdzona. Niektóre z wież nie były budowane jako Wieże Bismarcka. Najstarsza powstała na Dolnym Śląsku koło wsi Janówek i przetrwała do dziś. Bydgoska wieża została wysadzona w powietrze przez polskie władze, 16 maja 1928 r. Co prawda planowano urządzić w niej kaplicę, a na szczycie postawić ogromny krzyż, zabrakło jednak pieniędzy na inwestycję, a także nie potrafiono porozumieć się w tej sprawie. Pamiątką po bydgoskiej Wieży Bismarcka są schody prowadzące na wzgórze a zaczynające się przy ulicy Toruńskiej 86.

Czas na Park Wolności

Dziś Park Wolności zajmuje obszar około 10 ha i kończy się na ulicy gen. Stanisława Grzmota Skotnickiego cmentarzem Bohaterów Bydgoszczy. Obecną nazwę nadano temu miejscu uchwałą Rady Miasta w 2019 r. W latach 2016-2019 park został zrewitalizowany. Umocniono i ustabilizowano skarpy, a także dokonano dodatkowych nasadzeń roślin. Budowę schodów, łączących ulicę Kujawską z parkiem, ukończono pod koniec lata 2021 r. Inwestycję sfinansowano z funduszy unijnych.
Park Wolności w Bydgoszczy. Wideo Janusz Wiertel

Dla rodziny

2021-12-08, godz. 20:24 Szlachetna Paczka: wciąż ponad 100 rodzin z regionu czeka na pomoc Wciąż ponad 100 rodzin z naszego województwa nie znalazło darczyńców, którzy chcieliby przygotować dla nich prezenty w ramach akcji Szlachetna Paczka. Czasu j ... » więcej 2021-12-08, godz. 17:57 Kiedy szczepienia dzieci przeciw COVID-19? Opublikowano projekt rozporządzenia Możliwość szczepienia przeciwko COVID-19 osób, które ukończyły 5 lat preparatem Comirnaty w dawce 10µg - zakłada opublikowany w środę projekt nowelizacji rozp ... » więcej 2021-12-06, godz. 16:06 Tramwaj w czapce Świętego Mikołaja. W środku możesz pośpiewać kolędy Świąteczny tramwaj wyjechał na ulice Torunia. Jest przyozdobiony tysiącami światełek, ma czapkę Mikołaja, wąsy i brodę. » więcej 2021-12-05, godz. 08:05 Kreatywne mikołajkowe warsztaty w toruńskim Młynie Wiedzy Świąteczna świeca żelowa, minichoinka i stroik z torby papierowej - to przedmioty, które własnoręcznie wykonać mogą uczestnicy mikołajkowych warsztatów w toru ... » więcej 2021-12-03, godz. 12:52 Pójdźmy wszyscy do stajenki, czyli... do Grudziądza, na wystawę szopek [zdjęcia] W Grudziądzu rozpoczął się Jarmark św. Mikołaja, na którym nie mogło zabraknąć bożonarodzeniowych szopek. Kilkanaście zabytkowych stajenek można obejrzeć w gr ... » więcej 2021-12-01, godz. 16:22 Strażak Sam na żywo. Spektakle dla maluchów w Bydgoszczy i w Toruniu Ulubionych serialowych bohaterów będą mogły spotkać dzieci, które wybiorą się na spektakl „Strażak Sam na żywo”, który w weekend pokazany zostanie w Bydgoszcz ... » więcej 2021-12-01, godz. 09:22 Kiermasz codziennie aż do 23 grudnia. Muzeum w Inowrocławiu zaprasza Oryginalne ozdoby i drobne upominki na Mikołajki, będzie można kupić w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. » więcej 2021-11-30, godz. 10:13 Będą jedyne w swoim rodzaju! Warsztaty malowania bombek dla całej rodziny Chcecie mieć piękne, oryginalne ozdoby choinkowe? Zróbcie je sami! Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na warsztaty malowania bombek - dla dzieci i dorosłyc ... » więcej 2021-11-30, godz. 07:46 Wzrośnie stawka godzinowa w żłobkach. Inowrocław podnosi opłaty dla rodziców Inowrocławscy radni podwyższyli opłaty za pobyt dzieci w miejskich żłobkach. Przeciw była Zjednoczona Prawica. » więcej 2021-11-30, godz. 06:52 Upieką pierniki dla tych, którzy święta spędzą na granicy. Każdy może się włączyć Dzieci i młodzież z regionu włączają się do akcji pod hasłem „Smak świąt dla obrońców granic”. Przedsięwzięcie można wesprzeć kupując produkty na świąteczne c ... » więcej
1234567