Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-09-24, 07:20 Tatiana Adonis/Redakcja

Łączą siły, by walczyć z uzależnieniem od smartfonów

Konferencja prasowa poświęcona programowi e-balance.pl. Fot. Tatiana Adonis
Konferencja prasowa poświęcona programowi e-balance.pl. Fot. Tatiana Adonis
Klub BKS Visła Proline Bydgoszcz i Wyższa Szkoła Gospodarki będą przekonywać, że sport jest lepszy niż tablet, komputer i ekran telewizora. W tym celu rozpoczynają projekt pod hasłem e-balance.pl, który ma zachęcać do aktywnego spędzania czasu i przeciwdziałać m.in. uzależnieniom od nowych technologii.
Kiedyś na podwórku dzieci grały w piłkę, skakały w gumę i bawiły się w chowanego. Teraz, gdy spotykają się na placu zabaw patrzą w ekran.

- Młodzi ludzie przychodzą z telefonami i spędzają czas wspólnie grając w gry na smartfonach - powiedział Tomasz Konieczyński, szef marketingu Łuczniczki Bydgoszcz SA.

Kiedyś do aktywności inspirował Bruce Lee, Zbigniew Boniek, dziś Robert Lewandowski, ale trzeba przekuć to w konkrety. Konkretem ma być program e-balance, który ma przeciwdziałać uzależnieniom od smartfonów i tabletów. Alternatywą dla tych wszystkich urządzeń ma być sport. Do aktywności fizycznej mają zachęcać między innymi bydgoscy siatkarze i organizowane cyklicznie imprezy sportowe, żeby wspólnie spędzić czas, żeby się pobawić, bo sport to zdrowie - nie tylko fizyczne ale i psychiczne.

- Sport uczy współpracy, przegrywania, rywalizacji, regulacji emocji, łączy rodzinę - dodaje Ewa Kaniewska Mackiewicz, dyrektor Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej WSG w Bydgoszczy.

Projektodawcy dawcy projektu liczą, że wesprą go także sportowcy innych dyscyplin.

W planach jest także stworzenie sieci szkół partnerskich. Ich uczniowie będą mieć bezpośredni kontakt z zawodnikami i brać z nich dobry przykład.

W ramach programu będą realizowane kampanie promocyjno-edukacyjne, wkrótce uruchomiony zostanie portal: e-balance.pl, gdzie będzie można znaleźć potrzebne informacje czy listę dobrych praktyk. Akademicka poradnia będzie organizowała warsztaty dla dzieci i ich rodzin. A wszystko po to, by dzieci i młodzież wyszły z domów i nie spędzały tyle czasu przed ekranami komputerów czy smartfonów.
Łączą siły, by walczyć z uzależnieniem od smartfonów

Dla rodziny

2021-10-25, godz. 17:00 Dzieci czują się w domu kochane, ale rodzicom brak czasu. Ogólnopolskie badania - Ponad 90 procent nastolatków jest w domu szczęśliwa i czuje, że rodzice je rozumieją - to wynik ogólnopolskiego badania jakości życia dzieci i młodzieży, zl ... » więcej 2021-10-25, godz. 12:54 Nowe place zabaw i tereny rekreacyjne dla rodzin nad Wisłą. Grudziądz się zmienia Ulica Portowa i Nabrzeże Wiślane w Grudziądzu niedługo zmienią swoje oblicze. Będzie to miejsce bezpieczne i przyjazne rodzinom - powstaną place zabaw i siłow ... » więcej 2021-10-23, godz. 21:24 Rodzice z Torunia niepokoją się o nocną opiekę pediatryczną. Szpital wyjaśnia... „Szpital dziecięcy kazał przekazać, by nie przyjeżdżać z dziećmi do pediatry, ponieważ nie ma lekarza' - napisała w sobotę w grupie dla mam jedna z torunianek ... » więcej 2021-10-22, godz. 17:45 „Baśniowy Ogród Świateł" lśni po zmroku w Parku im. Kochanowskiego [zdjęcia, wideo] Park Kochanowskiego w Bydgoszczy na trzy październikowe wieczory (22,23,24) zamienia się w krainę wyobraźni. Wszystko za sprawą wydarzenia pod nazwą „Baśniowy ... » więcej 2021-10-20, godz. 10:12 Wycieczki, prelekcje i konkursy w parkach. Wszystko dla „otwartych krajobrazów” Siedem parków krajobrazowych z naszego regionu włączyło się w obchody Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, który obchodzony jest w środę (20 października) pod ha ... » więcej 2021-10-18, godz. 06:52 Poszukiwane stare świąteczne pocztówki i ozdoby choinkowe. Będzie wystawa „Wehikuł czasu. Święta w czasach PRL” - to nowa propozycja wystawy Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, w stworzeniu której mogą pomóc sa ... » więcej 2021-10-17, godz. 18:24 Jak może wyglądać ślub marzeń? Inspiracją były targi w Operze Nova Ubrania, auta, usługi i gadżety związane ze ślubem i weselem można było znaleźć w niedzielę w jednym miejscu w Bydgoszczy. W Operze Nova odbywały się Targi Śl ... » więcej 2021-10-17, godz. 11:10 Każdy może zrobić zwierzaka z dyni. „Jesienne wariacje” w Myślęcinku Liściaste dzieła sztuki i zwierzaki z warzyw będą robić mali uczestnicy „Jesiennych wariacji”, które zaplanowano w niedzielę (17 października) w zoo w bydgosk ... » więcej 2021-10-17, godz. 10:22 Czym skorupka za młodu... Mali studenci rozpoczęli nowy rok akademicki Mają od 6 do 12 lat i chcą poznawać świat. Studenci Politechniki Młodego Odkrywcy przy Politechnice Bydgoskiej rozpoczęli nowy rok akademicki. » więcej 2021-10-14, godz. 12:26 Bezdomne psy i koty na obrazach. Po plenerze była aukcja dla schroniska Ponad 5 tys. zł przekazane zostanie na konto inowrocławskiego schroniska dzięki akcji „Muzeum i Przyjaciele Dla Zwierząt”. » więcej
1234567