Środa, 10 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2021-07-22, 18:24 Tatiana Adonis/Redakcja

Kłoda bartna ma przyciągnąć dzikie pszczoły. Żeby ich było więcej [wideo, zdjęcia]

W bydgoskim Myślęcinku zawisła kłoda bartna/fot. Tatiana Adonis
W bydgoskim Myślęcinku zawisła kłoda bartna/fot. Tatiana Adonis
W bydgoskim Myślęcinku zawisła kłoda bartna. Ma być schronieniem dla dzikich pszczół i pomóc w odbudowie ich populacji.
Jest to  pień z wydrążoną dziuplą wciągnięty na drzewo. Inicjatorzy  wybrali dąb w okolicach Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w bydgoskim Myślęcinku. Jest schronieniem dla dzikich pszczół żyjących w okolicy. - Zasiedlą się tu prawdopodobnie w przyszłym roku, pomiędzy majem a lipcem – mówi Łukasz Hamerliński, członek Bractwa Bartnego w Augustowie.

Akcja Stowarzyszenia Czysta Puszcza Bydgoska ma pomóc odbudować populację pszczół, których jest coraz mniej. Połowa gatunków dzikich pszczół w Polsce jest rzadka lub zagrożona wyginięciem. Problemem jest ich bardzo niska reproduktywność. - Oprócz kurczenia się miejsc oferujących bazę pokarmową, a także w związku z  chemizacją rolnictwa, coraz mniej jest siedlisk, w których miałyby one odpowiednie miejsca gniazdowania. W dawnych drzewostanach, w starych drzewach były naturalnie powstałe dziuple. Obecnie starych drzew jest coraz mniej i w lasach brakuje naturalnych barci. Stąd projekt wspomagania dzikich pszczół poprzez zawieszanie kłód bartnych – tłumaczy Stowarzyszenie. 

To pierwsza kłoda bartna, która zawisła w Bydgoszczy. - W przyszłości chcemy zawiesić więcej takich kłód, wspierając tym samym populacje dzikich pszczół w lasach – zapowiada Iwona Kwiatkowska, inicjatorka wydarzenia. Będzie to też wyjątkowe uzupełnienie zajęć i warsztatów dotyczących pszczół, realizowanych dla dzieci i młodzieży w myślęcińskim Centrum Edukacji Ekologicznej. 
Relacja Tatiany Adonis
W bydgoskim Myślęcinku zawisła kłoda bartna/wideo: Tatiana Adonis
W bydgoskim Myślęcinku zawisła kłoda bartna/wideo: Tatiana Adonis

Dla rodziny

2022-08-10, godz. 07:00 Trzy pikniki wojskowe na Kujawach i Pomorzu: koncerty, konkursy i kocioł grochówki! Przed nami długi weekend, który będzie można spędzić z polską armią. W trzech miejscowościach naszego regionu 13,14 i 15 sierpnia żołnierze organizują… » więcej 2022-08-05, godz. 08:15 Te owady w kilka godzin pustoszą całą uprawę. Ludzkim głosem o zwierzętach [wideo] Jest bardzo żarłoczna, w Biblii jest jedną z plag egipskich. Z powodu ocieplenia klimatu szarańcza kilka razy pojawiła się również w Polsce. W naszym cyklu… » więcej 2022-08-04, godz. 21:00 Nigdy nie były w Polsce. Dzieci z Litwy na wakacjach w Bydgoszczy Dla nich to jedyna okazja, by odwiedzić Polskę, poznać jej historię i spróbować przysmaków. 19 dzieci z Litwy spędza swoje wakacje w Bydgoszczy. » więcej 2022-08-04, godz. 15:20 „Tornister pełen uśmiechów” od Caritas. Dla ukraińskich i polskich dzieci Caritas Diecezji Bydgoskiej po przerwie wraca do organizowania akcji „Tornister pełen uśmiechów”. W tym roku wyprawki szkolne trafią głównie do dzieci… » więcej 2022-08-03, godz. 09:30 Badania za darmo i konsultacje ze specjalistami. Mobilna Strefa Zdrowia w Toruniu [wideo] Ma zachęcić Polaków do badań profilaktycznych i dbania o zdrowie. Mobilna Strefa Zdrowia stanie w sobotę i niedzielę (6-7 sierpnia) w Toruniu. » więcej 2022-08-02, godz. 17:40 Nie ma telefonów, jest szkoła przetrwania. Odwiedzamy obóz w Zamrzenicy Małpie gaje, przeprawa przez bagna, techniki rozpalania ognia i radzenia sobie jako rozbitek na wodzie. 33 dzieci z całej Polski w wakacje wybrało się do szkoły… » więcej 2022-08-01, godz. 15:50 Orka pługiem i powożenie bryczek. „Piknik Koniarzy” i inne imprezy w Śliwicach Czeka nas weekend pełen atrakcji w sercu Borów Tucholskich. W Śliwicach odbędą się: „Bitwa Regionów', „Śliwicka Dyszka” oraz „Piknik Koniarzy… » więcej 2022-08-01, godz. 10:56 Festyn „Wesołe Wakacje" w Koniczynce. Baw się i pomagaj – oddaj krew dla Stasia Festiwal biegowy, zabawa taneczna, pokazy, animacje i wiele innych atrakcji zaplanowano podczas Festynu „Wesołe Wakacje” w Koniczynce. Będzie też okazja… » więcej 2022-07-31, godz. 11:55 Spacer po zakamarkach Wyspy Młyńskiej, warsztaty i koncert, trwa Miejskie Lato [wideo] Trwają dwudniowe, rodzinne warsztaty w Młynach Rothera. Dzieci m.in. wspólnie wykonywały dzioby i skrzydła. » więcej 2022-07-30, godz. 16:24 „Jarmark cysterski” w Koronowie. Polskie Radio PiK też tam jest [zdjęcia] Szereg atrakcji czeka na mieszkańców i turystów, którzy w weekend odwiedzają Koronowo. Trwa tam „Jarmark cysterski'. » więcej
1234567