Niedziela, 01 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Nadii, Justyna, Juliana
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2021-07-19, 17:20 Agata Raczek/Redakcja

Sami wznieśli namioty i zbudowali prycze z drewna. Obóz harcerski w Gołuniu [zdjęcia]

Obóz harcerski w Gołuniu/fot. Agata Raczek
Obóz harcerski w Gołuniu/fot. Agata Raczek
Dzięki solarom można ładować komórki. W kuchni są urządzenia do gotowania i smażenia. Ale namioty i prycze harcerze muszą zbudować sobie sami. Tak jest na obozie w Gołuniu, który odwiedziliśmy.
Jak wyglądają współczesne obozy harcerskie? Najczęściej - podobnie jak kiedyś - usytuowane są w lesie. Obozowisko budują harcerze, pełnią nocne warty, samodzielnie sprzątają i pomagają w pracach kuchennych. Ale współczesne obozowiska są już wyposażone w solary czy też posiadają lodówki podłączone do gazu. Taki jest obóz w Gołuniu w woj. pomorskim, gdzie przebywają harcerze z okręgu kujawsko-pomorskiego.

- Mamy tu osiem drużyn – z Bydgoszczy, Torunia i jedną z Gdyni, łącznie 150 uczestników i kilkanaście osób kadry – mówi podharcmistrz Remigiusz Wandziński, komendant obozu. - Gdy zaczynałem moją karierę w 2012 roku na małych obozach była już zaawansowana hydraulika, a ładowanie telefonu właściwie możliwe było tylko wtedy, kiedy pompa wyciągała wodę ze studni. Dzisiaj mamy solary, gdzie możemy ładować komórki, a hydraulika jest czymś normalnym. W kuchni są specjalne urządzenia do smażenia, gotowania i krojenia, więc cała infrastruktura się zmieniła. Tylko metodyka oczywiście jest niezmienna od ponad 100 lat.

Jak podkreśla komendant, komórki ładuje tylko kadra, bo uczestnicy albo ich nie mają, albo są dla nich dostępne tylko w określonych godzinach. - Tym razem mamy na obozie więcej dziewcząt i to wymaga od nas trochę innego podejścia. Dziewczyny potrzebowały męskiej pomocy, bo drewno, z którego budujemy sobie prycze, było dla nich za ciężkie. Natomiast całą konstrukcję stworzyły już same – analizowały i tworzyły tak, żeby w namiotach zmieściło się po pięć osób, a także półki. Żebyśmy mogli spędzić te trzy tygodnie w bezpiecznych i jak najbardziej puszczańskich warunkach – tłumaczy zastępczyni komendanta.

Same harcerki są dumne z tego, co zbudowały. - Mamy na naszym obozie dwa namioty 10-osobowe oraz dwa domki, które wybudowałyśmy samodzielnie – opowiada Justyna Zaucha. - Tak się urządziłyśmy, żebyśmy mogły poczuć się jak w domu.

Komendant obozu dba też o bezpieczeństwo harcerzy. Regularnie organizowane są tutaj ćwiczenia ewakuacji. Ta umiejętność przydała się harcerzom, którzy w nocy z 14 na 15 lipca w związku z trudną sytuacją pogodową, zostali ewakuowani do pobliskiego hotelu.
Relacja Agaty Raczek

Dla rodziny

2021-08-01, godz. 09:17 Na urlop z leżakiem, pontonem i... turystycznym bonem! „Bon turystyczny” na Kujawach i Pomorzu cieszy się coraz większą popularnością. Z początkiem wakacji rodzice zaczęli masowo aktywować tę formę wsparcia dla po ... » więcej 2021-08-01, godz. 07:47 Maluchy na Start! Po zwycięstwo na rowerkach... Rowerowe atrakcje przygotowali organizatorzy dzisiejszych wyścigów dla najmłodszych w Brodnicy. To znakomita okazja dla maluchów, żeby spróbowały swoich sił w ... » więcej 2021-07-30, godz. 18:39 Przyjdź na warsztaty i wyjdź w koszulce, którą sam stworzyłeś! Nie trzeba być specjalnie uzdolnionym, żeby wziąć udział w tym wydarzeniu. Jedynym kryterium, które należy spełnić, jest wiek, bo wydarzenie jest adresowane d ... » więcej 2021-07-30, godz. 13:08 Eko Plener na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Będzie się działo! To ma być największe w regionie rodzinne wydarzenie ekologiczne. Tak Eko Plener - imprezę, która odbędzie się w najbliższą niedzielę ( 1 sierpnia) na Wyspie M ... » więcej 2021-07-30, godz. 11:15 Konkurs „Fotka z rowerem”: do naszego peletonu dołączają dzieciaki [zdjęcia] To już czwarty odcinek naszego konkursu „Fotka z rowerem”. Tym razem do naszego peletonu dołączają (naj)młodsi! Wprawdzie na rowerach bardziej stacjonarnych, ... » więcej 2021-07-30, godz. 09:03 Popiela znowu zjedzą myszy. Lalkowy spektakl dla dzieci w Bydgoszczy Autorski spektakl teatru lalek na motywach legendy o „Księciu Popielu, którego zjadły myszy” będzie można obejrzeć w piątek (30 lipca) w Kujawsko-Pomorskim Ce ... » więcej 2021-07-30, godz. 06:06 Jezioro i lasy na Pojezierzu Brodnickim. Dobre miejsce na wypoczynek Wóz transmisyjny Polskiego Radia PiK odwiedził Pojezierze Brodnickie. Michał Zaręba i Krystian Makowski byli nad jeziorem Niskie Brodno, a cienia szukali w po ... » więcej 2021-07-28, godz. 15:09 Parada bryczkarzy, jeźdźców na koniach i popisy kaskaderów. Piknik w Śliwicach „Konie i Kaskaderzy' - to nazwa tegorocznej edycji Pikniku Koniarzy, który w niedzielę (1 sierpnia) odbędzie się w Śliwicach w powiecie tucholskim.  » więcej 2021-07-27, godz. 06:51 „Żeliwni ludzie" o złotych sercach wspomogą 6-letniego Henia w walce z chorobą Zebranie środków na rehabilitację chłopca z uszkodzonymi nerwami wzrokowymi i autyzmem to cel trzecich zawodów dyscyplin siłowo-wytrzymałościowych „Żeliwni lu ... » więcej 2021-07-26, godz. 17:25 Dzieci z Litwy na wakacjach w Brzozie i Bydgoszczy. „Dar na Pierwszą Komunię Św.” W sobotę do Bydgoszczy i podbydgoskiej Brzozy przyjeżdża 40 polskich dzieci z Litwy. Na portalu zrzutka.pl ciągle trwa zbiórka pieniędzy na ich pobyt. » więcej
1234567