Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2021-02-11, 20:01 Tatiana Adonis/Redakcja

Na scenie słoń Dominik i Pinio. Na internetowej widowni - całe rodziny!

Spektakl „Proszę słonia" przygotował Teatr Kameralny w Bydgoszczy./fot. bydgoszcz.pl
Spektakl „Proszę słonia" przygotował Teatr Kameralny w Bydgoszczy./fot. bydgoszcz.pl
Teatr Kameralny w Bydgoszczy zaprasza na premierę spektaklu online „Proszę słonia". Adaptację książki Ludwika Jerzego Kerna o przyjaźni kilkuletniego chłopca i porcelanowego słonia będzie można oglądać w Internecie od jutra (12.02), do niedzieli (14.02).
Spektakl „Proszę słonia" miał otwierać działalność Teatru Kameralnego w Bydgoszczy, ale plany pokrzyżowała pandemia. Jego premiera była wielokrotnie przekładana. Tym razem zespół nie odpuścił i nagrał przedstawienie, które będzie można obejrzeć już jutro (12.02.) w Internecie. Próby do spektaklu odbywały się w Miejskim Centrum Kultury.

- Spektakl jest zrobiony na podstawie mojej własnej adaptacji, którą przygotowałem w czasie studiów i wysłałem Kernowi - mówi reżyser Arkadiusz Klucznik. - I Kern, mam list na dowód, napisał do mnie, że jest przeciwnikiem swoich adaptacji, ale ta mu się tak podoba, że napiszę do niej piosenki. Nie zdążył. Zmarł. Piosenki napisał Dariusz Czajkowski.
Spektakl jest grany w konwencji półmaski groteskowej, takim trochę stylem komedii dell'arte.

- Przyjęliśmy taką ideę z reżyserem, że świat dorosłych będzie światem wykrzywionym, zdeformowanym, żeby zaakcentować prostotę naszego głównego bohatera - mówi Dariusz Panas, projektant lalek, scenograf i kostiumograf.

Premiera spektaklu „Proszę słonia", 12 lutego, o godz. 19, na kanale You Tube Teatru Kameralnego.

Historia opowiada o kilkuletnim chłopcu, Piniu, który jest najmniejszy w swojej klasie. Przysparza to zmartwień jego rodzicom, którzy codziennie podają mu garść witamin po to, żeby urósł. Tabletki, zamiast trafiać do Pinia, znikają w trąbie porcelanowego słonia Dominika. Witaminy na wzrost działają zaskakująco sprawnie, lecz zamiast rosnącego chłopca, rodzice mają w domu słonia, który nie przestaje rosnąć. Witaminy mają jeszcze jeden skutek – słoń Dominik zaczyna mówić i poruszać się! Tak wyjątkowy okaz spotyka się z olbrzymim zainteresowaniem wszelkich kolekcjonerów oraz niewybrednych złodziei, co prowadzi do różnych zaskakujących przygód.
Materiał Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)

Dla rodziny

2021-04-21, godz. 19:13 Puszcza Bydgoska i miejskie parki będą czyste. Ty też włącz się do sprzątania - Weź worek i posprzątaj z nami las i parki - zachęcają organizatorzy akcji „Czysta Puszcza Bydgoska'. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć nas ... » więcej 2021-04-21, godz. 18:24 Leśnicy i wolontariusze sadzili las. Urosną drzewa różnych gatunków [wideo, zdjęcia] Im bardziej różnorodny las, tym bardziej odporny - przekonują leśnicy z podbydgoskich Białych Błot. I dlatego, razem z wolontariuszami posadzili ponad 200 les ... » więcej 2021-04-19, godz. 15:16 Pogrzeby chorych na COVID-19: kremacja to wybór, nie można do niej zmuszać - Zwłoki trzeba skremować - to zdanie coraz częściej słyszą bliscy osób zmarłych na COVID-19. Domy pogrzebowe czasami wręcz wymuszają kremację. - Są to tylko ... » więcej 2021-04-18, godz. 09:05 Koncert dla „Śpiocha" w Ogólnopolskim Dniu Pacjenta w Śpiączce 18 kwietnia przypada Ogólnopolski Dzień Pacjenta w śpiączce - święto uchwalone przez Sejm RP w 2012 roku. W toruńskiej Fundacji „Światło” zaplanowano tego dni ... » więcej 2021-04-17, godz. 17:00 Rowery cargo pokazały się na mieście. Jeździ się świetnie! [wideo, zdjęcia] Można nim przewieźć dzieci lub bagaż, i to do kilkudziesięciu kilogramów. Rower cargo jest ekologiczną alternatywą dla samochodu - przekonywali działacze Stow ... » więcej 2021-04-15, godz. 11:49 Są pieniądze na ratowanie Celinki! 290 tys. osób wzięło udział w zbiórce Udało się zebrać prawie  9 mln zł złotych na leczenie ponadrocznej Celinki z Szubina.  Tyle kosztuje terapia genowa stosowana w sma, czyli rdzeniowym  zaniku ... » więcej 2021-04-14, godz. 21:04 Unia Europejska robi kolejny krok w stronę paszportów szczepionkowych Kraje Unii Europejskiej formalnie przyjęły mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Ma to być krok w ... » więcej 2021-04-14, godz. 09:30 Myślała, że znalazła suczkę i cztery szczenięta na drodze, a uratowała rodzinę lisów Mieszkanka powiatu inowrocławskiego zainteresowała się zwierzakami, które znalazła na drodze. Myślała, że to psia rodzina, a to były lisy.   » więcej 2021-04-12, godz. 16:10 Pomysłowy pojazd czyli rower cargo. Do wypożyczenia w Bydgoszczy! [zdjęcia, wideo] Są popularne m.in. w Niemczech, Danii czy Niderlandach. Od poniedziałku rowery cargo można wypożyczać także w Bydgoszczy, co ważne - za darmo. » więcej 2021-04-12, godz. 09:37 Wakacje 2021: w Hiszpanii bez masek na plaży, do Grecji po zaszczepieniu lub z testem Kraje południa Europy przygotowują się do drugiego już sezonu wakacyjnego podczas pandemii. Hiszpania, Grecja, Cypr i Chorwacja liczą, że postęp w szczepienia ... » więcej
1234567