Czwartek, 04 marca 2021 r.   Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Noc mroźna, z opadami śniegu. Możliwe oblodzenia
Noc mroźna, z opadami śniegu. Możliwe oblodzenia
Noc mroźna, z opadami śniegu. Możliwe oblodzenia
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-16, 12:28 Reklama

Dla zdrowszych zębów: porównanie szczoteczki sonicznej i elektrycznej

Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Manualne mycie zębów staje się już powoli czynnością archaiczną. Odkąd na rynku pojawiły się szczoteczki elektryczne, coraz więcej użytkowników wybiera czyszczenie jamy ustnej właśnie nimi. Wpływ na ten fakt ma przede wszystkim skuteczność szczoteczek elektrycznych – podczas jednego mycia usuwają one z jamy ustnej nawet kilka razy więcej bakterii niż szczoteczki manualne.
Każdy, kto jednak decyduje się w końcu na zainwestowanie w bardziej zaawansowany sprzęt do pielęgnacji jamy ustnej, staje przed tym samym dylematem: którą szczoteczkę wybrać? Elektryczną z okrągłą głowicą czyszczącą czy soniczną? Porównajmy ze sobą oba modele szczoteczek i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, która z nich jest lepsza.

Kiedy wynaleziono pierwszą szczoteczkę elektryczną?

Na początek trochę historii. Szczoteczkami manualnymi – oczywiście jeszcze wyglądającymi nieco inaczej niż dziś – ludzkość myje zęby już od końca XVIII wieku. Szczoteczki elektryczne są więc na ich tle urządzeniami relatywnie nowymi. Po raz pierwszy pojawiły się one na rynku dopiero tuż przed drugą wojną światową, konkretnie w 1939 roku w Szwajcarii za sprawą doktora Philippe Wooga. Dwadzieścia lat później urządzenia te trafiły na rynek amerykański, gdzie rok później zaczęły być produkowane masowo.
Od tamtej pory szczoteczki elektryczne przechodziły mnóstwo ewolucji, udoskonalano ich głowice czyszczące, rękojeści, wyposażano je w kolejne tryby pracy oraz funkcje usprawniające codzienne mycie zębów. W wyniku jednej z takich ewolucji, dzięki amerykańskiemu naukowcowi Robertowi Bockowi, w 1992 roku na rynku pojawiły się także szczoteczki soniczne.

Czym charakteryzują się szczoteczki elektryczne?

Szczoteczki elektryczne i soniczne nie są tym samym. Różnice pomiędzy oboma typami urządzeń są naprawdę znaczące, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup zaawansowanego sprzętu do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, warto byśmy porównali ze sobą cechy obu rodzajów szczoteczek.
Zacznijmy od szczoteczki elektrycznej. Pierwszym, co rzuca się w oczy, gdy weźmiemy ją w dłoń, jest charakterystyczna, okrągła głowica czyszcząca. Została ona stworzona na wzór profesjonalnego sprzętu do czyszczenia jamy ustnej, z którym możemy spotkać się w gabinetach stomatologicznych, stąd jej wyprofilowanie. Szczoteczki z okrągłymi głowicami wykonują podczas mycia ruchy rotacyjno-oscylacyjne (2D) bądź rotacyjno-oscylacyjne połączone z pulsacjami (3D). Ruchy te są niezwykle szybkie (nawet do 8800 na minutę w przypadku ruchów rotacyjno-pulsacyjnych oraz 40 000 w przypadku pulsacji), co prowadzi do tego, że szczoteczki bardzo efektywnie wymiatają ze szkliwa szkodliwe bakterie. Wiodącym producentem szczoteczek elektrycznych jest marka Oral-B.

Jak działają szczoteczki soniczne?

Szczoteczki soniczne już na pierwszy rzut oka różnią się od elektrycznych. Na ich trzonku umocowana jest podłużna, a nie okrągła głowica czyszcząca – taki kształt ułatwia końcówce wykonywanie podczas mycia tak zwanych ruchów wymiatających, które uważa się za najefektywniejsze i najbezpieczniejsze w codziennym myciu zębów. Co godne podkreślenia, szczoteczki soniczne pracują jeszcze szybciej niż elektryczne – w ciągu minuty wykonują nawet do 96 000 ruchów, co bezpośrednio przekłada się na oferowaną przez nie jakość mycia zębów.
Urządzenia te inaczej też zbierają z zębów osady – nie robię tego mechanicznie, jak szczoteczki elektryczne, tylko przy wykorzystaniu fal dźwiękowych. Mechanizm szczoteczek sonicznych generuje drgania dźwiękowe, które podczas mycia zębów pobudzają do zmieszania się ze sobą wszystkie zgromadzone w jamie ustnej płyny, a więc ślinę, wodę i pastę do zębów. Z ich mieszanki wytwarzają się malutkie bąbelki, które penetrują wszystkie newralgiczne obszary w naszej buzi, skutecznie oczyszczając je z bakterii i resztek jedzenia. Najpopularniejsi producenci szczoteczek sonicznych to marki Philips Sonicare, Panasonic, Smilesonic oraz Seysso. Zestawienie najlepszych szczoteczek sonicznych oraz porady dotyczące ich użytkowania znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych

Która szczoteczka jest lepsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która ze szczoteczek jest lepsza: soniczna czy elektryczna. Wszystko w tej kwestii zależy od indywidualnych predyspozycji i oczekiwań konsumenta. Dla niektórych bardziej odpowiedni może okazać się sposób pracy proponowany przez szczoteczki soniczne, inni będą woleli myć zęby szczoteczką elektryczną. Niezależnie, na którą ze szczoteczek zasilanych akumulatorowo się zdecydujesz, na pewno zagwarantuje Ci ona dużo lepsze i bardziej komfortowe mycie zębów niż każda szczoteczka manualna.

Dla rodziny

2021-03-04, godz. 06:45 Za tą kawiarnią ludzie tęsknili. Już można przyjść, usiąść i działać We Włocławku od kilku lat działa Kawiarnia Obywatelska. Przez ostatnie dwa miesiące była zamknięta. Od 3 marca (w godz. 12-18) nowy gospodarz zaprasza mieszka ... » więcej 2021-03-03, godz. 12:39 Maciek wrócił do domu i klekocze! Pierwszy bocian w Bydgoszczy W gnieździe na bydgoskim osiedlu Łęgnowo Wieś pojawił się pierwszy bocian. Mieszkańcy Łęgnowa nazywają go „Maciek” i traktują jako oczekiwanego zwiastuna wios ... » więcej 2021-03-01, godz. 21:00 Zdalna nauka: będzie wsparcie dla uczniów i nauczycieli we Włocławku Uczniowie z Włocławka dostaną wsparcie psychologiczne. To odpowiedź na problemy, jakie pojawiły się w czasie pandemii koronawirusa, w związku z nauką zdalną. » więcej 2021-03-01, godz. 09:41 Na bydgoskim Miedzyniu rozpoczęła się budowa osiedlowej pływalni Będzie to już trzecia z czterech pływalni osiedlowych zaplanowanych do realizacji w najbliższych latach w Bydgoszczy. Basen powstaje przy Zespole Szkół nr 8 p ... » więcej 2021-03-01, godz. 07:56 500 rowerów na 56 stacjach. W Bydgoszczy można już wypożyczać i jeździć Nowy sezon wypożyczania rowerów miejskich w Bydgoszczy rozpoczyna się w poniedziałek (1 marca). Użytkownicy mają do dyspozycji prawie 500 rowerów, z których m ... » więcej 2021-02-28, godz. 17:24 Legalne miejsca w lesie do spania „na dziko”. Będą w każdym nadleśnictwie Dobra wiadomość dla miłośników przygody i natury. Lasy Państwowe wyznaczą w każdym nadleśnictwie w regionie miejsce, gdzie legalnie będzie można spać „na dzik ... » więcej 2021-02-28, godz. 09:17 Gotowanie z resztek? To możliwe! Powstaje nawet książka kucharska Resztki z obiadu, czerstwy chleb i liście od warzyw... Te rzeczy często lądują w śmietniku. Toruńscy społecznicy chcą to zmienić, wydając książkę z przepisami ... » więcej 2021-02-26, godz. 18:00 Warto być grzecznym? „Bajki dla niegrzecznych dzieci” - premiera Teatru Kameralnego W piątek (26 lutego) premiera „Bajek dla niegrzecznych dzieci” Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. » więcej 2021-02-25, godz. 18:12 W tym sklepie, dla osób z niskimi dochodami ceny będą o połowę niższe W Bydgoszczy powstanie sklep socjalny. Osoby posiadające specjalna kartę, będą mogły w nim kupować żywność za 50 procent wartości. » więcej 2021-02-25, godz. 06:45 Najwyższa, najładniejsza, najciekawsza - taka ma być konkursowa...baba! Zadanie polega na upieczeniu babki wielkanocnej według staropolskiego przepisu. Kategorie są trzy. Jury wybierze babkę najwyższą, najpiękniej udekorowaną i na ... » więcej
1234567