Piątek, 02 grudnia 2022 r.   Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Polskie Radio PiK » PiK-owa Kawiarenka
Plichta

W aromacie kultury...

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
We wtorkowej "kawiarence" spotykają się ludzie kultury - aktorzy, reżyserzy, plastycy, literaci, muzycy, animatorzy kultury, organizatorzy wydarzeń kulturalnych.

W pierwszej części audycji przy radiowym "kawiarnianym" stoliku dyskutujemy zarówno o bieżących wydarzeniach w regionie, jak również o tym, co ma wpływ na kształtowanie gustów i estetycznych wyborów Polaków.

W drugiej godzinie „PiK-owej Kawiarenki” mówimy o literaturze, spotykamy się zarówno z pisarzami z regionu, jak również z autorami, którzy nasz region odwiedzają. Dużo uwagi poświęcamy więc współczesnemu pisarstwu, ale nie zapominamy o ponadczasowej klasyce.

W kręgu naszych zainteresowań znajdują się także czasopisma literackie i humanistyczne wydawnictwa uniwersyteckie. Poruszamy również tematy z literaturą ściśle związane i mające na nią wpływ.

Przy "PiK-owej" kawie gościmy również tych, którzy swoimi dokonaniami sławią nasz region, odnosząc sukcesy w kraju i poza jego granicami.

W każdy wtorek od 20.06 do 22.00 zaprasza Ewa Dąbska.

29 listopada 2022

W pierwszej części „PiK-owej Kawiarenki” opowiadaliśmy o sztuce i literaturze kurdyjskiej. Za sprawą Muzeum Okręgowego, w Bydgoszczy można oglądać niezwykłą wystawę pt. „Kurdystan. Oblicza trwania”. Prezentacji towarzyszyć będą wykłady, pokazy filmów i degustacje kurdyjskiej kuchni. W drugiej części audycji spotkanie z teatrem, za sprawą trwającego w Bydgoszczy Międzynarodowego Festiwalu „Sytuacje/Relacje”. Zaprasza Ewa Dąbska.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 29 listopada 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 29 listopada 2022, cz.2

22 listopada 2022

W pierwszej części „PiK-owej Kawiarenki” zaprosiliśmy Słuchaczy do Bydgoskiego Centrum Sztuki, by opowiedzieć o życiu i twórczości Zygmunta Piekacza, a to za sprawą otwartej tam wystawy rzeźb artysty, zatytułowanej „Wobec świata wartości”. W drugiej części audycji znalazła się obszerna relacja z premiery spektaklu pt. „Trzy świnki i przyjaciele” w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Mówiliśmy też o kulturze studenckiej z okazji „Dni dziedzictwa akademickiego” zorganizowanych przez Bibliotekę Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Dąbska.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 22 listopada 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 22 listopada 2022, cz.2

15 listopada 2022

W pierwszej części „PiK-owej Kawiarenki” mówiliśmy o wystawie pt. „Kurdystan. Oblicza trwania”, która 25 listopada br. zostanie otwarta w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Zaprezentowanych zostanie kilkaset prac ponad 30 kurdyjskich artystów i artystek sztuk plastycznych i wizualnych mieszkających na terenie Kurdystanu, Unii Europejskiej, a także Australii, Tajlandii oraz Stanów Zjednoczonych. Specjalnie dla wystawy ich dzieł bydgoskie muzeum przeznaczyło blisko 1500 m² powierzchni wystawienniczej, w zaaranżowanej przestrzeni budynku Bydgoskiego Centrum Finansowego. O tym wydarzeniu opowiadał nasz gość - dyrektor muzeum dr Wacław Kuczma. W drugiej części audycji mówiliśmy o kulturze studenckiej Kujaw i Pomorza. 18 listopada br. w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, odbędą się obchody „Dni Dziedzictwa Akademickiego”, a naszymi gośćmi byli: dr Aldona Chlewicka-Mączyńska i dr Sławomir Łaniecki. Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Dąbska.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 15 listopada 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 15 listopada 2022, cz.2

8 listopada 2022

W pierwszej części „PiK-owej Kawiarenki” mówiliśmy o zbliżającym się Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Sytuacje/Relacje”, organizowanym przez Stowarzyszenie Juvenkracja i Teatr niebopiekło. W drugiej części audycji opowiadaliśmy o wystawie pt. „Memory”, którą można oglądać w bydgoskiej Galerii Wspólnej. Spotkaliśmy się również z zespołem „Czerwony Tulipan”. Zaprasza Ewa Dąbska.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 8 listopada 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 8 listopada 2022, cz.2

1 listopada 2022

W pierwszej części „PiK-owej Kawiarenki” podsumowaliśmy zakończony 29 października Festiwal Prapremier oraz finał Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy „AURORA”. W drugiej części audycji naszymi gośćmi byli: kompozytor Rafał Gorzycki, z którym rozmawialiśmy o jego najnowszej kompozycji pt. „4 Miejsca, w których leży Ukojenie” (30 października br. odbyło się w Toruniu prawykonanie) oraz prof. Krzysztof Gliszczyński - malarz i wykładowca, którego wystawę pt. „Perpetuum pictura” można oglądać w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Zaprasza Ewa Dąbska.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 1 listopada 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 1 listopada 2022, cz.2
12