Sobota, 25 września 2021 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » PiK-owa Kawiarenka
NCK

W aromacie kultury...

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
We wtorkowej "kawiarence" spotykają się ludzie kultury - aktorzy, reżyserzy, plastycy, literaci, muzycy, animatorzy kultury, organizatorzy wydarzeń kulturalnych.

W pierwszej części audycji przy radiowym "kawiarnianym" stoliku dyskutujemy zarówno o bieżących wydarzeniach w regionie, jak również o tym, co ma wpływ na kształtowanie gustów i estetycznych wyborów Polaków.

W drugiej godzinie „PiK-owej Kawiarenki” mówimy o literaturze, spotykamy się zarówno z pisarzami z regionu, jak również z autorami, którzy nasz region odwiedzają. Dużo uwagi poświęcamy więc współczesnemu pisarstwu, ale nie zapominamy o ponadczasowej klasyce.

W kręgu naszych zainteresowań znajdują się także czasopisma literackie i humanistyczne wydawnictwa uniwersyteckie. Poruszamy również tematy z literaturą ściśle związane i mające na nią wpływ.

Przy "PiK-owej" kawie gościmy również tych, którzy swoimi dokonaniami sławią nasz region, odnosząc sukcesy w kraju i poza jego granicami.

W każdy wtorek od 20.06 do 22.00 zaprasza Ewa Dąbska.

21 września 2021

Maciej Markowicz (fot: Bogumiła Wresiło)
Maciej Markowicz (fot: Bogumiła Wresiło)
Od piątku w Bydgoszczy króluje fotografia analogowa, wszystko za sprawą 7 edycji Festiwalu Vintage Photo. W PiK-owej Kawiarence naszymi gośćmi będą: dyrektorka festiwalu Katarzyna Gębarowska oraz jeden z gości festiwalu. Artysta Maciej Markowicz przypłynął ostatnio do Bydgoszczy z Berlina niezwykłą łodzią, którą sam zbudował. Łódź nazywa się Camera Obscura i zacumowana jest nad Brdą tuż przy Młynach Rothera w Bydgoszczy. Z naszymi gośćmi porozmawiamy o festiwalu Vintage Photo oraz o znaczeniu fotografii analogowej we współczesnym świecie. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
Polskie Radio PiK - PiK-owa kawiarenka z 21.09.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - PiK-owa kawiarenka z 21.09.2021, cz. 2

14 września 2021

W pierwszej części "Pikowej Kawiarenki" dyrektorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy opowiedzą o programie Festiwalu Prapremier. Gościć także będziemy teatr Niebopiekło, porozmawiamy o festiwalu "Sytuacje - relacje". W drugiej godzinie programu, też teatralnie. Tym razem goście z Teatru Kameralnego w Bydgoszczy, mówić będą o najbliższej premierze "Nina i Paul" oraz o planach na sezon.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 14 września 2021, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 14 września 2021, cz.2

7 września 2021

W pierwszej części „Pikowej Kawiarenki” Ewy Dąbskiej mówiliśmy o kolejnej edycji „Europejskich Dni Dziedzictwa”, które w 2021 roku upłyną pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”. W naszym regonie koordynatorem imprezy jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i właśnie z tej instytucji goście pojawili się w audycji.

Gościem drugiej części spotkania była Joanna Michalska, z wykształcenia plastyk i projektantka odzieży. Od 12 lat projektuje i szyje ubiory, akcesoria, zabawki i rozmaite miniaturowe postacie – m.in. w ramach autorskiego projektu „Szmaciane Misie”. Artystka propaguje szycie ręczne jako sposób na relaks, prowadząc liczne warsztaty m.in. szycia, haftowania i cerowania oraz stronę nitkomaniacy.pl. Jest bydgoszczanką, choć od lat mieszka w Warszawie. W Muzeum Kanału Bydgoskiego można właśnie oglądać jej ostatnie dzieło - wyszytą mapę kanału od 4. do 6. śluzy. Zaprasza Ewa Dąbska.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 7 września 2021, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 7 września 2021, cz.2
12