Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Salon klasyczny
Meble

Salon klasyczny

Wieczorne spotkania z klasyką

Relacje z wydarzeń muzycznych w regionie; rozmowy z wykonawcami, twórcami, relacje z koncertów, spektakli operowych; prezentacja młodych artystów regionu – laureatów konkursów muzycznych, stypendystów, uczniów klasy talentów; prezentacja dokonań Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i innych instytucji artystycznych: Filharmonii Pomorskiej, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Opery Nova, szkół muzycznych, Towarzystwa Muzycznego i innych... Także nowości wydawnicze - fragmenty najnowszych nagrań.

1 lipca 2022

W „Salonie klasycznym” Magdy Jasińskiej spotykamy się z wirtuozem skrzypiec Mariuszem Patyrą oraz wybranymi uczniami szkół muzycznych z Bydgoszczy i Torunia. Muzycznie towarzyszyły nam fragmenty albumu niemieckiego mistrza wiolonczeli Jana Voglera. Tym razem artysta wspólnie BBC Philharmonic Orchestra zaprezentowała zestaw najpopularniejszych utworów wokalnych - od Monteverdiego do Jacksona w doskonałym opracowaniu na wiolonczelę i orchestrę.
Polskie Radio PiK - Salon Klasyczny z 1 lipca 2022

25 czerwca 2022

Fot. musicainurbe.pl
Fot. musicainurbe.pl
W „Salonie klasycznym” Magdy Jasińskiej zabrzmiała relacja z IV Festiwalu i Konkursu Chórów „Musica in Urbe”. Ponadto spotkaliśmy się nie z wirtuozem skrzypiec - mistrzem Mariuszem Patyrą oraz uczniami, którzy pod jego okiem odbyli specjalne warsztaty. Zaprosiliśmy na ostatnie spektakle baletu „Alicja w krainie czarów” do Opery Nova w Bydgoszczy. Muzycznie towarzyszyły Słuchaczom fragmenty albumu pt. „Spotkanie przyjaciół” będącego owocem 40-letniej współpracy i przyjaźni mistrza muzyki filmowej Johna Williamsa z chińskim poetą wiolonczeli Yo-Yo Ma.
Polskie Radio PiK - Salon Klasyczny z 25 czerwca 2022

18 czerwca 2022

Henryk Martenka gościem „Salonu klasycznego”. Fot. arch./Magda Jasińska
Henryk Martenka gościem „Salonu klasycznego”. Fot. arch./Magda Jasińska
W „Salonie klasycznym” Magdy Jasińskiej o jubileuszu 100-lecia Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego mówi Henryk Martenka. Spotykamy się z solistami akademickiego spektaklu opery „Carmen” Georgesa Bizeta. W ofercie muzycznej najnowszy singiel Hausera i fragmenty płyty Anne Sophie Mutter i Johna Williamsa.
Polskie Radio PiK - Salon Klasyczny z 18 czerwca 2022

10 czerwca 2022

Piotr Buskupski, Grzegorz Daroń, Jacek Pelc i Marcin Jahr - „Przyjaciele z perkusyjnego podwórka”. Fot. Magda Jasińska
Piotr Buskupski, Grzegorz Daroń, Jacek Pelc i Marcin Jahr - „Przyjaciele z perkusyjnego podwórka”. Fot. Magda Jasińska
W „Salonie klasycznym” Magdy Jasińskiej spotkanie z kompozytorem Michałem Dobrzyńskim, którego cykl pieśni prapremierowo wystawiony zostanie wystawione w sobotę 11 czerwca w Szczecinie. Powrócimy również do „Forum Perkusyjnego” i „Alicji w Krainie Czarów”, ostatniej premiery baletowej w Operze Nova w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Salon Klasyczny z 10 czerwca 2022

4 czerwca 2022

Tuwim-Salaber - „Śpiewająca lokomotywa”. Fot. facebook.com/filharmoniapomorska
Tuwim-Salaber - „Śpiewająca lokomotywa”. Fot. facebook.com/filharmoniapomorska
W „Salonie klasycznym” Magdy Jasińskiej m.in. relacja z piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Pomorskiej, czyli opowieść o „Śpiewającej Lokomotywie” z muzyką Piotra Salabera. Oprócz tego reportaż z przygotowań do premiery baletu pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Dosłownie kilka minut przed podniesieniem kurtyny spotykamy się z realizatorami i tancerzami.
Polskie Radio PiK - Salon Klasyczny z 4 czerwca 2022
12