Środa, 19 grudnia 2018 r.   Imieniny: Gabrieli, Dariusza, Eleonory
Polskie Radio PiK » Kultura
2014-11-05, 15:08 Polska Agencja Prasowa

W 2015 r. upamiętnienie Jana Pawła II, Długosza i teatru publicznego

10. rocznica śmierci Jana Pawła II, 600. rocznica urodzin Jana Długosza oraz 250-lecie powołania Teatru Narodowego - te rocznice, zdaniem posłów sejmowej komisji kultury i środków przekazu, powinny być w przyszłym roku objęte specjalnym patronatem Sejmu RP.
Podczas środowego posiedzenia komisji rozpatrywano kilka projektów ustanowienia przez Sejm RP patronów roku 2015. Zastanawiano się m.in. nad upamiętnieniem: Tadeusza Kantora, którego 100. rocznica urodzin przypada w 2015 r., Haliny Szwarc, twórczyni Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które w przyszłym roku obchodzić będą 40. rocznicę istnienia oraz Witkiewiczów (w 2015 r. wypada 130. rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza ps. Witkacy i 100. rocznica śmierci jego ojca, Stanisława Witkiewicza).

Ostatecznie komisja zdecydowała, że do dalszych prac zostaną skierowane trzy projekty uchwał: o ustanowieniu roku 2015 Rokiem Jana Pawła II, o ustanowieniu roku 2015 Rokiem Jana Długosza oraz o ustanowieniu roku 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego.

W sprawie uczczenia 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II rozpatrywany będzie projekt skierowany do Sejmu już w zeszłym roku przez posłów PO. Równolegle posłowie PiS proponowali, aby to rok 2014 był Rokiem Jana Pawła II - w związku z kanonizacją polskiego papieża. Ostatecznie nie doszło do ustanowienia takiego patronatu w 2014 roku, natomiast obecnie Sejm powróci do prac nad projektem uchwały o ustanowieniu roku 2015 Rokiem Jana Pawła II.

"W dniu 2 kwietnia 2015 r. będziemy przeżywać dziesiątą rocznicę śmierci Wielkiego Polaka Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II. Jego olbrzymie zasługi i zaangażowanie w drogę do wolności naszej Ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka na zawsze pozostaną w naszej pamięci. (...) Niech słowa wypowiedziane przed 30 laty przez Jana Pawła II na Jasnej Górze: „Czuwam – to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje, to imię nas wszystkich kształtuje”, będą dla nas drogowskazem i zawołaniem do wspólnej pracy na rzecz Naszej Ojczyzny" - głosi tekst projektu uchwały.

Drugim patronem 2015 r. ma być Jan Długosz – kronikarz, polski historyk, duchowny, geograf, dyplomata; wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka - który urodził się w 1415 roku. Był autorem wielu prac historycznych, z których najsławniejsze są "Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae" ("Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego"), obejmujące historię Polski od najdawniejszych czasów do 1480 r.

Komisja kultury i środków przekazu występuje też o ustanowienie roku 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. W przyszłym roku przypada 250. rocznica powołania Teatru Narodowego, a tym samym ustanowienia w Polsce pierwszego teatru publicznego. Jego powołanie w 1765 r. stało się jednym z wydarzeń ustanawiających system opieki państwa nad kulturą. Dziś bezpośrednimi spadkobiercami teatru powołanego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego są Teatr Narodowy w Warszawie i Teatr Wielki - Opera Narodowa, które w 2015 r. obchodzić będą jubileusz 250-lecia.

W projekcie uchwały wymieniono także postać Tadeusza Kantora, którego 100-lecie urodzin przypada w 2015 r. W tekście projektu uchwały przywoływany jest on jako "malarz, grafik, inscenizator, reżyser, twórca niezapomnianych instalacji, happeningów i spektakli", które stanowią "przykład twórczości niezwykle silnie zakorzenionej w kulturze polskiej, będącej w stanie zachwycić odbiorców na całym świecie".

Na najbliższych posiedzeniach sejmowa komisja kultury i środków przekazu będzie pracować nad ostatecznym kształtem uchwał o patronach 2015 r. (PAP)

Kultura

2018-12-19, godz. 08:08 Zagłada ludzkości i śledztwo Trumpa. Paweł Łysak reżyseruje w Bydgoszczy Teatr Polski rozpoczął próby do premiery spektaklu 'Trump i pole kukurydzy'. Reżyseruje były szef bydgoskiej sceny - Paweł Łysak. » więcej 2018-12-18, godz. 16:52 Nestor bydgoskiej fotografii i dobry duch miasta. Premiera filmu o Jerzym Rieglu 'Jerzy Riegel - portret zbiorowy' - to tytuł filmu dokumentalnego o wybitnym bydgoskim fotografiku. Dokument wyreżyserowany przez Adama Gajewskiego zostanie z ... » więcej 2018-12-18, godz. 15:37 Kazimierz Kutz nie żyje. Reżyser miał 89 lat Odszedł jeden z najbardziej cenionych polskich reżyserów filmowych, twórca słynnych filmów 'Sól ziemi czarnej', 'Perła w koronie', 'Paciorki jednego różańca', ... » więcej 2018-12-18, godz. 08:00 Shortlisty do Oscarów z nazwiskami polskich twórców 'Zimna wojna' Pawła Pawlikowskiego i koprodukowana przez Polaków kazachska 'Ayka' Siergieja Dworcewoja znalazły się na shortliście do Oscara w kategorii najle ... » więcej 2018-12-16, godz. 09:15 Dom Polski w Bydgoszczy zaprasza w niedzielę na koncert adwentowy Koncert adwentowy 'Haec Est Maria Virginum', w wykonaniu Akademii Muzyki Dawnej, zabrzmi w niedzielę w Domu Polskim w Bydgoszczy. » więcej 2018-12-16, godz. 09:12 "Zimna wojna" triumfatorem Europejskich Nagród Filmowych Europejskie Nagrody Filmowe za najlepszy film, dla najlepszego scenarzysty, reżysera, dla najlepszej aktorki i dla montażysty roku powędrowały do twórców 'Zim ... » więcej 2018-12-15, godz. 16:15 "Dziadek do orzechów" w Teatrze Horzycy w Toruniu. Wersja dla dorosłych 'Dziadka do orzechów' będzie można oglądać już nie tylko w Operze Nova w Bydgoszczy. Po tekst Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna sięgnęła Daria Kopiec, która ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:12 Występowali na całym świecie. Ziemia Bydgoska świętuje 60-lecie Sześćdziesiąt lat istnienia świętuje Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Z tej okazji w weekend odbędą się dwa koncerty jubileuszowe. » więcej 2018-12-15, godz. 09:53 Duet Tęskno odbierze nagrodę. Co jeszcze na Dniach Ciechowskiego? Łączą brzmienia, piosenki piszą po polsku, cechuje je wrażliwość i szczerość. Dlatego zostały laureatkami Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ci ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:35 Koncert Infinito Quartet - kolejne wydarzenie w ramach Dni Grzegorza Ciechowskiego W repertuarze program stworzony specjalnie na te okazję: Ciechowski na kwintet. Piosenki zabrzmią w klasycznych aranżacjach, w wykonaniu kwartetu smyczkowego ... » więcej
1234567