Czwartek, 27 czerwca 2019 r.   Imieniny: Maryli, Władysława, Cyryla
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet » Aktualności
2018-12-24, 02:54 ESO/Piotr Majewski

Kosmiczna choinka

Christmas Tree nebula © ESO
Christmas Tree nebula © ESO
Czy na niebie jest choinka? Odpowiedź kryje się na zdjęciu, które wykonano w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO). Przedstawia ono gromadę gwiazd znaną jako Christmas Tree. Mieniące się wieloma barwami zdjęcie obszaru skatalogowanego pod symbolem NGC 2264 ukazuje niebieskie "bombki" gwiazd należących do gromady otwartej Choinka (Christmas Tree). Jest ona zanurzona w mgławicy refleksyjnej (obszary błękitu), w której powstają nowe gwiazdy. Otacza ją większa, świecąca odcieniami czerwieni i purpury mgławica emisyjna. Jej blask pochodzi od obłoku wodoru, który jest pobudzany do świecenia przez wysokoenergetyczne promieniowanie okolicznych młodych gwiazd.
Christmas Tree nebula © ESO
Christmas Tree nebula © ESO
Mgławica jest poprzecinana strumieniami ciemnego pyłu kosmicznego, który wyobraża "gałązki" Choinki. U dołu obrazu widać charakterystyczny kształt pyłowej Mgławicy Stożek. Po przeciwnej stronie (w prawym górnym rogu) świeci Mgławica Lisie Futro przypominająca nieco głowę lisa. Tuż obok świeci najjaśniejsza gwiazda Gromady Choinka - S Monocerotis.

Prezentowane zdjęcie złożono z danych uzyskanych za pomocą instrumentu Wide Field Imager w Obserwatorium ESO La Silla, 2400 m n.p.m. na pustyni Atakama w chilijskich Andach. Fotografia prezentuje obszar rozciągający się na około 30 lat świetlnych.
Christmas Tree map © Stellarium
Christmas Tree map © Stellarium
Gromadę Choinka odkrył 18 stycznia 1784 roku słynny astronom William Herschel – odkrywca m.in. Urana. Choć najjaśniejsza gwiazda gromady (S Monocerotis) jest dostrzegalna nawet gołym okiem, to pozostałe obiekty Choinki można zobaczyć dopiero przez lornetkę lub teleskop. Pozostałe składniki utrwalają się jedynie na fotografiach. Kosmiczna choinka świeci w konstelacji Jednorożca, na lewo od doskonale znanego nam Oriona. Zima jest najlepszym czasem na jej obserwacje, a z pomocą w identyfikacji obiektu przychodzi nasza mapka.


Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku życzy RADIO PLANET I KOMET!

Zobacz także

2019-06-10, godz. 15:12 Zobacz jak było na ASTROFESTIWALU! Za nami kolejny ASTROFESTIWAL pod patronatem Polskiego Radia PiK. Ósma edycja imprezy w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyła się w 08 czerwc ... » więcej 2019-05-29, godz. 03:44 Nowe oblicze Drapera Historyczny teleskop Drapera z obserwatorium UMK w Piwnicach ma nowe oblicze. Postarali się o nie konserwatorzy zabytków, którzy nadali instrumentowi znamię ... » więcej 2019-03-25, godz. 18:56 Kosmiczny nietoperz w locie Do znanych nam licznych gatunków nietoperzy dopiszmy też "nietoperza kosmicznego"! Jego naturę w całej okazałości ujawnia Europejskie Obserwatorium Południowe ... » więcej 2019-02-25, godz. 11:42 Bąble, czyli gwiazdy-przedszkolaki "Narodziny gwiazdy" – to tytuł filmu godnego Oscarów. Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) prezentuje za to zdjęcie miejsca, gdzie rodzą się prawdziwe ... » więcej 2019-02-25, godz. 11:32 Koniec misji łazika Opportunity To już koniec. Misja łazika Mars Opportunity została oficjalnie zakończona 13 lutego 2019 roku. Inżynierowie z NASA po raz ostatni podjęli nieudaną próbę kont ... » więcej 2019-01-28, godz. 11:19 Lód na Merkurym pod lupą uczonych Na Merkurym - planecie, która krąży najbliżej Słońca i na której panują ekstremalnie wysokie temperatury jest więcej lodu niż dotąd sądzono. Takie są wyniki ... » więcej 2019-01-28, godz. 11:04 Voyager 2 w przestrzeni międzygwiezdnej Gdzie są granice Układu Słonecznego? Odpowiedzi na to pytanie pomoże udzielić sonda Voyager 2, która w listopadzie 2018 roku przekroczyła heliopauzę. Heliopa ... » więcej 2019-01-28, godz. 10:52 Ostatnie tchnienie umierającej gwiazdy Ostatnie tchnienie umierającej gwiazdy zarejestrowano w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO). Jest to owoc Programu Kosmicznych Klejnotow ESO (ESO Cos ... » więcej 2019-01-28, godz. 10:41 Meteoryt uderzył w zaćmiony Księżyc! To prawdziwa sensacja! Podczas całkowitego zaćmienia Księżyca 21 stycznia 2019 roku w powierzchnię naszego satelity uderzył meteoryt! Zjawisko zostało zareje ... » więcej 2019-01-14, godz. 03:49 Ultima Thule z bliska Sonda New Horizons przekazała pierwsze dane naukowe z bliskiego przelotu obok planetoidy Ultima Thule. Wśród nich jest kolorowe zdjęcie obiektu. 1 stycznia b ... » więcej
12345