Wtorek, 27 października 2020 r.   Imieniny: Iwony, Sabiny
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-13, 10:40 PAP

Prezydenci zrzeszeni w Unii Metropolii Polskich napisali list w sprawie Białorusi

Prezydent Rafał Bruski podpisał się pod stanowiskiem Unii Metropolii Polskich w sprawie wydarzeń na Białorusi./fot. Archiwum
Prezydent Rafał Bruski podpisał się pod stanowiskiem Unii Metropolii Polskich w sprawie wydarzeń na Białorusi./fot. Archiwum
„Apelujemy do białoruskich władz o rozpoczęcie dialogu, który zastąpi stosowane obecnie rozwiązania siłowe" - przekazali prezydenci miast zrzeszonych w Unia Metropolii Polskich we wspólnym stanowisku. Wyrazili także solidarność ze wszystkimi Białorusinami, którym bliskie są ideały wolności i demokracji.
Stanowisko podpisali: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Szczecina Daniel Wacinkiewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

W ciągu ostatnich trzech dni na Białorusi zatrzymano ponad sześć tysięcy osób w związku z protestami przeciwko wynikom wyborów. Wiele osób brutalnie pobito, potwierdzono śmierć jednego demonstranta. Siły bezpieczeństwa użyły do rozpędzania demonstrantów granatów hukowych, gazu łzawiącego i strzelały do nich gumowymi kulami. Z setkami z zatrzymanych nie ma kontaktu.

W związku z tymi wydarzeniami Unia Metropolii Polskich we wspólnym stanowisku, które na Twitterze opublikował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, wyraziła głęboki niepokój dotyczący tego, co dzieje się na Białorusi po wyborach prezydenckich. - Wspierając działania mające na uwadze białoruską suwerenność i demokrację, pragniemy dać wyraz przekonaniu, że siła nie może być w żadnym razie argumentem w relacjach władzy ze społeczeństwem - czytamy w dokumencie.

Prezydenci zwracają uwagę, że wolność jest niezbywalnym prawem każdego człowieka.
- Nie można zachowywać milczenia, kiedy to najważniejsze prawo jest naruszane, kiedy narzędziem polityki staje się przemoc i opresja. Historia pozwala nam wierzyć, że władza obojętna wobec oczekiwań społeczeństwa ostatecznie nie może zwyciężyć - wskazują sygnatariusze pisma.

Jak dodają, potrafi ona jednak spowodować nieodwracalne szkody i wyrządzić krzywdy, których nie sposób zapomnieć ani zrekompensować. - Jest to szczególnie ważne dla nas, Polaków, bo wiemy jak cenne i kruche zarazem są wolności oraz swobody obywatelskie - podkreślili w piśmie.

Prezydenci zwrócili się także do władz na Białorusi o rozpoczęcie dialogu z obywatelami. (...)

Kraj - świat

2020-10-26, godz. 17:50 Aborcja: protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. I kontrmanifestacja 26 października, po godz. 16 w Warszawie i wielu miastach Polski rozpoczęła się kolejna tura protestów związanych z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. ... » więcej 2020-10-26, godz. 10:01 Od poniedziałku w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach średnich nauka zdalna Od poniedziałku uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych w całym kraju będą się uczyć zdalnie. Tryb ten będzie obowiązywał przez dw ... » więcej 2020-10-25, godz. 10:54 MZ: 11 tys. 742 nowe zakażenia koronawirusem, w naszym regionie 1150 Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 11 tys. 742 osób, zmarło 87 chorych - podał w niedzielę resort zdrowia. Najwięcej zakaż ... » więcej 2020-10-24, godz. 20:00 Prezydent: czuję się dobrze, najbliższe dni spędzę w samoizolacji, będę pracował zdalnie Czuję się dobrze i najbliższe dni spędzę w samoizolacji, będę pracował zdalnie, nie ma z tym żadnego problemu, jestem w pełni sił, mam nadzieję, że tak pozost ... » więcej 2020-10-24, godz. 19:51 1700 wolontariuszy zgłosiło się do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów Do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zgłosiło się już ok. 1700 wolontariuszy - poinformował w sobotę resort rodziny i polityki społecznej. Wolontari ... » więcej 2020-10-24, godz. 15:30 W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. 25 października nad ranem wskazówki zegarów co ... » więcej 2020-10-24, godz. 10:58 Koronawirus w Polsce: 13 tys. 628 nowych zakażeń, 777 w Kujawsko-Pomorskiem Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 tys. 628 osób, zmarło 179 osób - jest to największa liczba zgonów w ciągu doby od po ... » więcej 2020-10-24, godz. 09:19 Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem. Czuje się dobrze W piątek prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa; wynik okazał się pozytywny - poinformował w sobotę na Twitterze rzecznik prezyden ... » więcej 2020-10-23, godz. 11:51 Od soboty cała Polska strefą czerwoną, nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym Od soboty, 24 października, cała Polska będzie strefą czerwoną, nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8 będzie odbywać się trybie zdalnym, młodzież będzie ... » więcej 2020-10-23, godz. 11:05 Inwazja koronawirusa: 13632 zakażeń w kraju, 1207 w naszym regionie Kujawsko-pomorskie coraz wyżej - czwarte miejsce! - na epidemiologicznej liście województw. Przed nami są mazowieckie, małopolskie i śląskie... » więcej
1234567