Jacek Warczygłowa

2018-04-18
Jacek Warczygłowa. Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Jacek Warczygłowa. Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek

"Partie polityczne mają za dużo pieniędzy. Trzeba to zmienić" - mówią politycy .Nowoczesnej. Jacek Warczygłowa, gość "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK, członek Rady Krajowej partii powiedział, że klub złoży w Sejmie projekt zmiany ustawy o finansowaniu partii politycznych.

Marcin Kupczyk: Niedawno odbyła się Konwencja Mazowiecka Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej. W czasie obrad poinformowano o zawiązaniu koalicji która ma objąć m.in. wspólne listy do sejmików, a także kandydatów na włodarzy miast. Jak zapowiedzieli liderzy Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej, obie formacje wystartują wspólnie pod nazwą Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Skąd taka decyzja? Dlaczego właśnie tak?

Jacek Warczygłowa: - Podkreślmy przede wszystkim, że temat dotyczy województwa mazowieckiego, że była to Konwencja Mazowiecka i wszystkie podjęte tam tematy i sprawy dotyczyły województwa mazowieckiego. Tam udało się Platformie Obywatelskiej i .Nowoczesnej zawrzeć porozumienie dotyczące wyborów zarówno do sejmiku jaki na prezydentów pięciu największych miast oraz do rad dzielnic gmin na terenie Warszawy. Wiadomo, Warszawa jest troszeczkę inaczej podzielone niż reszta krajów jeśli chodzi okręgi wyborcze i tam będą wspólne listy PO i .Nowoczesnej. Dlaczego? Dlatego, że przede wszystkim chcemy w tych wyborach osiągnąć sukces. Aktualna ordynacja wyborcza premiuje podmioty, które potrafią wspólnie stworzyć jedną listę, stąd chcemy razem wystąpić na listach po to, żeby powstrzymać próbę zawłaszczenia samorządów przez Prawo i Sprawiedliwość.

Proszę powiedzieć czy jest to tylko "koalicja taktyczna"? Bo przecież niektórzy krytycy teraz mówią - dobrze, że się połączyli, przynajmniej grają w otwarte karty. Takie słowa padły z ust niektórych polityków, nawet u nas na antenie Polskiego Radia PiK - "Niech nowoczesna przestaje udawać, że jest czymś innym niż Platforma Obywatelska. Przypomnę co mówił niedawno Ryszard Petru - "Trzeba przypomnieć nam wszystkim po co powstała .Nowoczesna. Powstaliśmy w kontrze do Platformy Obywatelskiej, nie zwracaliśmy się na skok na OFE, nie zgadzaliśmy się na brak reform, byliśmy przeciwni "polityce ciepłej wody w kranie" (...) Szef mazowieckiej Platformy Obywatelskiej, Andrzej Halicki poinformował, że koalicja ma charakter ogólnopolski, nie tylko mazowiecki.

- Trudno mi jest Odnieść się do słów pana Halickiego. Każdy mówi to, co uważa. Chciałem jednak powiedzieć, że wybrał Pan doskonałe cytaty - nic się tutaj nie zmieniło. .Nowoczesna dalej ma te wszystkie postulaty w pakiecie programowym. Jednak Platforma Obywatelska wiele rzeczy zrozumiała, wiele rzeczy usłyszała. PO zdaje sobie dzisiaj sprawę z tego, co co zrobili źle mając 8 lat szansy na dokonanie bardzo wielu rzeczy. Zrobili tylko część z tych rzeczy. O to mieliśmy głównie pretensje, że jakby brakuje determinacji, szczególnie w drugiej części rządów Platformy Obywatelskiej brakuje determinacji, brakuje tempa tych zmian. Dlatego sugerowaliśmy, że trzeba to robić inaczej. Dlatego zaproponowaliśmy inne troszkę punkty programowe. Dlatego zaproponowaliśmy swoich działaczy, swoich nowych ludzi, którzy mają zupełnie inne podejście, mają determinację, wywodzą się z zupełnie jakby innych grup społecznych. Po prostu są to przedsiębiorcy, są to działacze ruchów obywatelskich, są to ludzie mający doświadczenie życiowe pozwalające im mieć własne zdanie. Nie patrząc na sondaże, nie patrząc na to co się komu podoba.

Krótko mówiąc, czy to będzie trwała koalicja czy tylko na czas wyborów? Po to, żeby zwiększyć swoje szanse...

- Nie wiem, to trudne pytanie. Na ten moment myślimy o wyborach samorządowych. Oczywiście rozmawiamy też o programie, bo to jest podstawą tego co nas będzie łączyło później i widzimy, że jest to bardzo wiele punktów wspólnych. Nie różnimy się w taki sposób, który uniemożliwiałby nam dalsze rozmowy. Skoro mamy wiele spraw, które możemy wspólnie procedować, wspólnie dążyć do ich załatwienia, no to dlaczego nie mielibyśmy razem spróbować?! Nie chcemy dopuścić przede wszystkim do tego, żeby w samorządach utrwaliły się złe rządy, które pokazuje w tej chwili centralnie Prawo i Sprawiedliwość. Samorządy to bliskie ludziom miejsce, tutaj decyduje się o zupełnie innych sprawach. Chcielibyśmy, żeby zajmowali się tym fachowcy - ludzie, którzy nie są pazerni, którzy nie są nastawieni na grabienie pieniędzy, którzy mają inne podejście do tych wszystkich spraw. Dlatego musimy zaoferować społeczeństwu możliwość wyboru, inaczej społeczeństwo miałoby do nas duże pretensje. Spotykamy się wielokrotnie w różnych miejscach z obywatelami, z mieszkańcami naszych miast. Wszyscy nam mówią - musicie iść razem, nie możecie pozwolić na to, żebyście przegrali poprzez wewnętrzne spory. Dlatego odpowiadamy na takie postulaty.

.Nowoczesne opowiada się za jak najszybszym wejściem Polski do "strefy euro". Przypomina, że wchodząc do Unii Europejskiej zgodziliśmy się także na przyjęcie wspólnej waluty i że najwyższy czas to zobowiązanie spełnić. A według polityków .Nowoczesnej jest w tej chwili najlepszy czas do rozpoczęcia narodowej debaty na ten temat. Proszę powiedzieć, dlaczego powinniśmy jak najszybciej wstąpić do "strefy euro"?


- Ponieważ "strefa euro" dałaby nam ogromne szanse gospodarcze po raz kolejny oraz zapewniła także bezpieczeństwo geopolityczne na wyższym poziomie niż w tej chwili mamy. Waluta euro przyjęła się na świecie, w tej chwili w euro ulokowanych jest 27% światowych rezerwach walutowych - to jest najpotężniejsza waluta świata w tej chwili. Patrząc od chwili powstania w 2002 roku, od wejścia jej jako jako gotówki do obiegu, jest to waluta o najstabilniejszym kursie, przeżywająca najmniejsze wahania. Posiadanie tej waluty pozwoliło Grekom - mimo ogromnych kłopotów oczywiście, które znamy - ale pozwoliły im przejść przez kryzys i z tego kryzysu powoli się wydobywać. To właśnie ta silna waluta pozwala państwo małym - jak jak Estonia na przykład - czuć bezpieczeństwo. Także przez granicę z potężnym sąsiadem, ponieważ nie tylko wojska ale także waluta także pieniądz stanowią ogromną broń w dzisiejszym świecie.

Muszę panu powiedzieć przypomnieć i przekazać złą wiadomość - w ogromnej mniejszości 14% Polaków tylko jednoznacznie wypowiada się za przyjęciem euro.

Ale mi się nie boimy, że jesteśmy w mniejszości, bo my mówimy prawdę i mówimy to, co Ludzie prędzej czy później zrozumieją. Wczoraj odbyła się w Sejmie debata zorganizowana z inicjatywy .Nowoczesnej (...) Byłem na tej debacie, rozmawialiśmy tam przez kilka godzin przedstawiając argumenty, pokazując jakie są konsekwencje nieprzystąpienia do "strefy euro", jak dalece Polska traci na tym, że chce być zaściankiem, że chce pozostać na uboczu. Ale też rozmawialiśmy o szkodliwych mitach o "strefie euro", gdzie często popularyzuje się tematy poboczne. Natomiast euro i Bank Centralny Europejski wyciągnęły wnioski, bo oczywiście wprowadzając coś nowego zawsze są jakieś drobne niedoskonałości, pojawiają się błędy - ale te błędy zostały wyeliminowane, te lata doświadczeń pozwoliły stworzyć różne systemy zabezpieczające przed wzrostem cen, przed niekorzystnymi dla obywateli zmianami naprawdę i sam fakt gdyby Polska tylko ogłosiła, że chce przystąpić do "strefy euro" to siła polskiej złotówki natychmiast poszłaby w górę złotówka, by się umocniła. Natychmiast kurs wymiany pokazałby, że jesteśmy dużo lepiej usytuowani niż nam się to w tej chwili wydaje, bo ludzie często przekładają - tak jeden do jednego - przeliczają dzisiejszy kurs kantorowy, ale nie po takim kursie przecież będziemy tę walutę przyjmować. To nie tak działa. Musimy mówić Polakom co jest dla nich dobre, Polacy prędzej czy później jakby rozważą tę sytuację. Ktoś opowiada bajki, ktoś opowiada mity, ktoś ich straszy. My nie postępujemy w ten sposób, nie jesteśmy populistami.

Ostatni temat z dzisiejszej rozmowy - zdaniem polityków .Nowoczesnej, partie polityczne powinny dostawać na swoją działalność maksymalnie 5 milionów złotych. Klub zapowiada złożenie w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o finansowaniu partii politycznych. Jednym słowem - "przycięcie" subwencji. Dlaczego?!

- Ideałem byłoby, gdyby partie potrafiły się utrzymać same i nie czerpały z budżetu państwa pełnymi garściami. Ale oczywiście zdajemy sobie sprawę, że są naprawdę rzeczy trudne do sfinansowania, które mogłyby budzić potem wątpliwości obywateli - skąd i jak się bierze pieniądze, gdybyśmy wszyscy szukali ich w kieszeniach obywateli, różnie to Zresztą może być. Przypomnę, że .Nowoczesna cały czas finansuje się sama, ze składek członkowskich i z darowizn. Potrafimy że tak powiem przekonać różne osoby do wpłacenia nam pieniędzy. Dlaczego mniej? Dlatego, że widzimy co się dzieje z pieniędzmi, które trafiają tak obficie do partii, one są wydawane w sposób bezsensowny, wydawane są na jakieś kampanie propagandowe, na propagowanie jakichś fałszywych obrazów. Teoretycznie rzecz biorąc miały być to pieniądze na ekspertów, na na opłacenie możliwości działania partii w tym sensie, że będą mogły wynająć jakiś lokal, jakąś siedzibę, że będą dostępne dla ludzi, że sfinansują wynajem lokali na spotkania, na przyjazd ekspertów, na stworzenie jakichś materiałów. Natomiast te pieniądze są wydawane zupełnie inaczej, ale to dlatego, że jest ich za dużo. Partie oczywiście też potrzebują pieniędzy na to, żeby przeprowadzić sondaże, żeby rozważyć możliwości i spytać ludzi o czym myślą. Niestety, pieniędzy jest za dużo, więc jak jest ich za dużo, to trafiają do kieszeni działaczy, to one trafiają do kieszeni jakichś zaprzyjaźnionych spółek, firm (...) Już nie chcę tutaj opowiadać, Państwo doskonale wiecie, obserwujecie życie jak to wygląda - nie tak to powinno działać. Stąd nasza propozycja, żeby zmniejszyć wydatki na partię, ponieważ widzimy, że partie nie potrafią z tych pieniędzy mądrze korzystać .

Będziemy się zatem przyglądać losom tego projektu który Państwo zamierzają złożyć w Sejmie. Czas naszej rozmowy niestety biegł bardzo szybko końca. Państwa i moim gościem był dziś pan Jacek Warczygłowa.

- Dziękuję za zaproszenie i do widzenia. Miłego dnia życzę.
Polkie Radio PiK - Rozmowa dnia - Jacek Warczygłowa

Zobacz także

Zbigniew Ostrowski

Zbigniew Ostrowski

Mikołaj Bogdanowicz

Mikołaj Bogdanowicz

Krzysztof Kukucki

Krzysztof Kukucki

Jerzy Kanclerz

Jerzy Kanclerz

Elżbieta Wtorkowska

Elżbieta Wtorkowska

Michał Zaleski

Michał Zaleski

Paweł Gulewski

Paweł Gulewski

Maciej Eckardt

Maciej Eckardt

Jarosław Wojtas

Jarosław Wojtas

Jakub Kościerzyński

Jakub Kościerzyński

O ważnych sprawach z ważnymi gośćmi...

„Rozmowa Dnia” – od poniedziałku do piątku
po wiadomościach o godzinie 8:30.
Prowadzą: Agnieszka Marszał i Maciej Wilkowski.

Na Wasze pytania i uwagi czekamy
pod adresem mailowym:
rozmowadnia@radiopik.pl


26 15922126961070
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę