Środa, 25 listopada 2020 r.   Imieniny: Erazma, Katarzyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-09-14, 07:05 Maciej Wilkowski

Gorący temat: palenie w piecu odpadami. Strażnicy miejscy są czujni

Trwa walka o czyste powietrze. Ważne jest, czym się pali w piecach.../fot. Pixabay
Trwa walka o czyste powietrze. Ważne jest, czym się pali w piecach.../fot. Pixabay
U progu sezonu grzewczego pojawia się - tradycyjnie - temat palenia śmieciami i różnego rodzaju odpadami lub opałem nie spełniającym norm. Przypominamy, że jest to zabronione i grożą za to kary.
- Kontrole dotyczące tego, czym mieszkańcy palą, np. w piecach trwają cały rok - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Pik Arkadiusz, Bereszyński, rzecznik bydgoskiej Straży Miejskiej. - Jest ich więcej - co oczywiste - w sezonie grzewczym.

- Mamy sześcioro przeszkolonych funkcjonariuszy, którzy w sezonie grzewczym zajmują się wyłącznie kontrolą palenisk. Jeżdżą od zgłoszenia, do zgłoszenia. Czasem liczba telefonów bywa tak duża, że nie zawsze można natychmiast reagować na zgłoszenie, jednak próbki z paleniska pobieraliśmy niekiedy dnia następnego, jeżeli była taka potrzeba.

Ponad 70 procent próbek wskazywało, że następowało spalanie odpadów. W takiej sytuacji kierujemy sprawę do sądu, wnioskujemy także do sądu o zwrot kosztów przeprowadzenia badania i przygotowania ekspertyzy. Obecnie ten koszt to 602 złote.

Przypomnijmy - dodatkowymi przepisami, którymi kierują się strażnicy miejscy kontrolujący to, czym palą w swoich piecach mieszkańcy jest - obowiązująca w naszym województwie od września ubiegłego roku - uchwała antysmogowa określająca m.in. normy jakie muszą spełniać paliwa spalane w paleniskach.

Więcej w materiale Macieja Wilkowskiego.
Materiał Macieja Wilkowskiego (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-11-25, godz. 12:57 Nowe budynki, tramwaj między kamienicami. Bydgoskie Bocianowo się zmienia Plan odnowy jednej z najbardziej zniszczonych bydgoskich dzielnic - Bocianowa obejrzeli bydgoscy radni podczas trwającej zdalnej sesji . Mają być tam domy i p ... » więcej 2020-11-25, godz. 11:08 Zbigniew Gryglas: Pracujemy nad logistyką szczepień, ruszą pod koniec stycznia [rozmowa] - Szpitale tymczasowe to obiekty zapasowe, musimy je posiadać. Rząd zrobi wszystko, by Polacy mieli dostęp do szczepionki - mówił Zbigniew Gryglas — podsekret ... » więcej 2020-11-25, godz. 09:15 5 tys. szczepionek przeciw grypie m.in. dla seniorów i podopiecznych DPS-ów Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu w środę (25 listopada) rozpocznie szczepienia przeciwko grypie. W ramach miejskiego programu z darmowych szczepi ... » więcej 2020-11-25, godz. 08:39 Śmigłowiec na dyżurze. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma wreszcie swoją bazę Bydgoskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe od środy pracuje w nowej siedzibie, wybudowanej w Żołędowie. O godz. 7.00 załoga śmigłowca Ratownik 2 rozpoczęła w niej ... » więcej 2020-11-25, godz. 07:56 Tadeusz Chęsy zastąpi Iwana Alejnika. Nowy patron dla inowrocławskiej ulicy Za kilka dni wojewoda kujawsko-pomorski wyda zarządzenie zastępcze zmieniające nazwę ulicy na osiedlu Rąbin w Inowrocławiu. Według Instytutu Pamięci Narodowej ... » więcej 2020-11-25, godz. 07:04 Kto nie ma pociągu do kolei? Cięcia regionalnych połączeń! Szykują się cięcia połączeń kolejowych w regionie. Od 13 grudnia obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów. » więcej 2020-11-24, godz. 18:15 Wszystkie wnioski z Kujaw i Pomorza w drugim etapie programu Kolej Plus W sumie z całej Polski kryteria spełniło i przeszło dalej 79 z 96 projektów. Listę zakwalifikowanych wniosków ogłoszono dziś podczas wideokonferencji z udział ... » więcej 2020-11-24, godz. 15:35 Kierowco ciężarówki zdobądź „szacun”. Kampania na autostradzie A1 „Szanujmy się” - to hasło kampanii edukacyjnej prowadzonej na autostradzie A1, również w naszym regionie. Akcja ma przypominać zasady bezpiecznego poruszania ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:45 Osobiście do biura Enei? Tak, ale po wcześniejszym umówieniu Osobiste załatwienie sprawy związanej z energią to aktualnie nie lada wyzwanie. Enea - podobnie jak wiele innych firm - w związku z epidemią wprowadziła duże ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:11 Groźny wypadek w Przyłubiu. Ranna kobieta przewieziona do szpitala Jedna osoba została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w Przyłubiu na drodze nr 10 na odcinku pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Zderzyły się dwa samochod ... » więcej
1234567