Piątek, 18 września 2020 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
wczasy
2020-08-18, 11:40 Monika Siwak

Mocne listy więźniarek z Grudziądza do dziewczyn z poprawczaka! [wideo, muzyka]

Listy zza krat dostały dziewczyny osadzone w poprawczaku w Koronowie./fot. nadesłane
Listy zza krat dostały dziewczyny osadzone w poprawczaku w Koronowie./fot. nadesłane
Listy zza krat dostały dziewczyny osadzone w poprawczaku w Koronowie./ fot. nadesłane
Listy zza krat dostały dziewczyny osadzone w poprawczaku w Koronowie./ fot. nadesłane
Listy zza krat dostały dziewczyny osadzone w poprawczaku w Koronowie./ fot. por. Marek Mikielewicz
Listy zza krat dostały dziewczyny osadzone w poprawczaku w Koronowie./ fot. por. Marek Mikielewicz
„Cześć dzieciaku. Mam na imię Gosia, mam 44 lata, z czego 23 budzą mnie codziennie o 6:15 krzycząc: apel! Minęło już tyle czasu, a ja ciągle czekam...". Kobiety z wyrokami przeanalizowały swoje życie i proszą dziewczyny z poprawczaka w Koronowie, by nie szły ich drogą, by nie stały się kiedyś ich koleżankami z celi.
- Przeprowadziliśmy pogłębione wywiady wśród 14 skazanych, które popełniły przestępstwo jako osoby młodociane. Każda z nich w zasadzie mówiła o tym, że jednym z najważniejszych czynników determinujących dalszy los jest posiadanie osoby bliskiej i znaczącej, czyli takiej, która jest autorytetem i wskazuje dobrą drogę, a w sytuacji popełnienia błędu potrafi zatrzymać i pokierować na właściwe tory - mówi rzeczniczka Zakładu Karnego w Grudziądzu, porucznik Elżbieta Kamińska.

- Inne czynniki to oczywiście alkohol, narkotyki i grupa rówieśnicza, pieniądze albo ich brak. Wśród naszych podopiecznych są też takie, które właśnie z nadmiaru pieniędzy, które rodzice im udostępniali nawiązały nieprawidłowe relacje rówieśnicze, weszły w narkotyki i to determinowała ich dalsze postępowanie.

Większość skazanych mówi właśnie o tym, że najbardziej brakowało im tego rodzinnego ciepła rodziców. Skazane pisząc te listy miały możliwość uzyskania takiego w wglądu w siebie. Zastanowiły się, dlaczego zbłądziły, w którym momencie mogły zawrócić. One bardzo często mówią o tym, żeby dziewczyny akceptowały siebie, zastanawiały się nad konsekwencjami swoich czynów. Przestrzegają przed braniem narkotyków, przed używkami, dopalaczami, alkoholem, ale głównie koncentrują się właśnie na temacie samoakceptacji - dodaje por. Elżbieta Kamińska.
Materiał Moniki Siwak
List Gosi, która w więzieniu jest już 23 lata
Śpiew zza krat...

Wiadomości lokalne

2020-09-18, godz. 09:30 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 9] Noc z 21 na 22 września, wieś Kodziowice. Dziś tereny Białorusi. Starcie pomiędzy 101. Pułkiem Ułanów a oddziałem sowieckiej 2. Brygady Pancernej. » więcej 2020-09-18, godz. 08:06 Pomysły na transport publiczny w Bydgoszczy. Wszystko po to, by zrezygnować z samochodów Skomunikowanie autobusów, tramwajów i pociągów przy pętli Wilczak, a także połączenie kolejowe z bydgoskim Portem Lotniczym - takie propozycje złożyło Stowarz ... » więcej 2020-09-18, godz. 07:02 Komunalnik: „odbiory są częstsze i lepsze”. Mieszkańcy Fordonu: „nic się nie zmieniło” [wideo] Od czasu wyrzucenia firmy Komunalnik ze Śródmieścia, w Fordonie nie zmieniło się nic - alarmują mieszkańcy i prezes Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zbig ... » więcej 2020-09-17, godz. 22:21 Nie chcą TIR-ów i smrodu. Protest przeciwko budowie ubojni w Paterku [wideo] Stop ubojni! czy Precz ze Skibą! Takimi hasłami mieszkańcy Paterka pod Nakłem protestowali przeciwko budowie ubojni. » więcej 2020-09-17, godz. 21:45 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 8] Gdy toczyły się walki o Lwów, Adam Macedoński miał 8 lat. Pewnego razu podczas nalotu wszyscy z domu zbiegli do piwnicy. Bomba spadła na stację kolejową nieda ... » więcej 2020-09-17, godz. 21:23 O Prymasie Tysiąclecia w Inowrocławiu. Pierwsza część multimedialnego cyklu Multimedialne biografie wielkich postaci Kościoła to cykl wykładów organizowanych w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu. » więcej 2020-09-17, godz. 19:45 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 7] 18 września na przedpolach Wilna pojawiły się sowieckie czołgi. Miasto miało bronić około 10 batalionów przeliczeniowych piechoty, czyli ponad 7 tysięcy uzbro ... » więcej 2020-09-17, godz. 19:20 Mowa nienawiści podczas komisji doraźnych Rady Miasta w Bydgoszczy? - Takiej obstrukcji, jak podczas prac komisji doraźnych bydgoskiej Rady Miasta to ja jeszcze nie widziałem - mówił na konferencji prasowej radny Prawa i Spraw ... » więcej 2020-09-17, godz. 18:31 Obostrzenia w powiatach z naszego województwa. Który w strefie żółtej, a który zagrożony? Wzrosła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami związanymi ze wzrostem zakażeń koronawirusem. W czerwonej strefie znalazły się trzy powiaty, w żółt ... » więcej 2020-09-17, godz. 17:45 17 września 1939 roku: sowiecka napaść na Polskę. Pamiętamy! [wideo, część 6] Opór sowieckim oddziałom stawili żołnierze oraz cywilni ochotnicy, wśród których byli uczniowie i harcerze. W sumie niecałe dwa tysiące ludzi. Pierwszy atak z ... » więcej
1234567