Piątek, 03 lipca 2020 r.   Imieniny: Jacka, Anatola, Tomasza
Zablokowana DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Zderzyły się dwa samochody osobowe i ciężarówka
Zablokowana DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Zderzyły się dwa samochody osobowe i ciężarówka
Zablokowana DK nr 10 w Wypaleniskach, na odcinku Bydgoszcz-Toruń. Zderzyły się dwa samochody osobowe i ciężarówka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Centrum Zabaw Rodzinnych
2020-05-15, 08:04 PAP

Ozonowanie i dezynfekcja elementami nowej rzeczywistości w żłobkach w Toruniu

Ozonowanie i bardzo częsta dezynfekcja wszystkich powierzchni, to podstawowe elementy nowej rzeczywistości w żłobkach w Toruniu. Fot. Arch/PAP/Tytus Żmijewski
Ozonowanie i bardzo częsta dezynfekcja wszystkich powierzchni, to podstawowe elementy nowej rzeczywistości w żłobkach w Toruniu. Fot. Arch/PAP/Tytus Żmijewski
Ozonowanie i bardzo częsta dezynfekcja wszystkich powierzchni, to podstawowe elementy nowej rzeczywistości w żłobkach w Toruniu. Dyrektorzy musieli wydać sporo pieniędzy na środki ochrony i nowy sprzęt, ale zgodnie podkreślają, że najważniejsze jest zdrowie i komfort maluchów.
W Toruniu dwa z trzech miejskich żłobków zostały ponownie otwarte od 11 maja, a ostatni w czwartek 14 maja. Wcześniej konieczne było dostosowanie ich do rzeczywistości stanu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

– Do naszej placówki - na ten moment - wróciło po ponownym otwarciu 12 dzieci z zadeklarowanych 24. Mamy jednak sygnały, że w kolejnych tygodniach ta liczba się zwiększy - powiedziała PAP dyrektor Żłobka Miejskiego nr 1 Marzena Zajączkowska.

Podkreśliła, że wszystko w placówce przebiega zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, co wymaga sporej, dodatkowej logistyki związanej z dezynfekcją pomieszczeń i sprzętu.

– To nie są dla nas rzeczy niecodzienne, ale bez wątpienia wzrosła częstotliwość i natężenie takich czynności. Kilkukrotnie w ciągu dnia są one wykonywane - podkreśliła Zajączkowska.

Wskazała ponadto, że wyzwaniem był także fakt powrotu malutkich dzieci do żłobka po dłuższej przerwie. Już to w jej ocenie powodowało dodatkowe emocje, a przecież zmieniła się także przestrzeń w żłobku, gdzie obecnie nie ma dywanów i pluszaków.

Dzieci mogą się w żłobku bawić wszystkim tym, co można zdezynfekować chwilę po użyciu. Czyszczone są nawet najmniejsze przedmioty - jak mazaki i kredki.

– Trzeba mieć na to siłę, ale obecnie grupy są nieliczne, więc nie sprawia to nam większych trudności organizacyjnych. Do opieki nad dziećmi są oddelegowane dwie osoby, a kolejna odpowiada głównie za kwestie porządkowe i dezynfekcję - podkreśliła Zajączkowska.

Dyrektor przyznała, że wszystko robione jest z uwagi na bezpieczeństwo dzieci, bo ich zdrowie jest najważniejsze. Rodzice po ponownym otwarciu żłobka mogą wejść do szatni, ale tylko na ściśle określonych zasadach - jeden rodzic z dzieckiem w jednym momencie i w dwumetrowym odstępie od odbierającego dziecko pracownika żłobka.

– Oczywiście, że było napięcie związane z ponownym otwarciem placówki, ale gdy już to nastąpiło, nieco się zmniejszyło. Wszyscy jednak czujemy wielką odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci - podkreśliła.

Największym kosztem dla miejskiego żłobka jest obecnie zakup detergentów i środków ochrony, ale tu nakłady są po stronie samorządu miasta. W żłobkach i przedszkolach niepublicznych takie koszty poniosły podmioty prywatne, które je prowadzą.

Dyrektor jednego przedszkola niepublicznego, które prowadzi w Toruniu także trzy żłobki, wskazała, że na sprzęt do dezynfekcji i ozonowania powierzchni trzeba było wydać ponad 10 tys. zł.

– Jeden z naszych trzech żłobków już działa. Także otworzyliśmy się ponownie od 11 maja. Wszystkie wytyczne, które teraz są, mocno nie zmieniają naszej żłobkowej rzeczywistości, bo już wcześniej reżim sanitarny w nich był dużo większy niż w przedszkolach. Musieliśmy trochę zmienić grafiki, żeby grupy poranne i popołudniowe się nie łączyły. Dodatkowo konieczna jest dezynfekcja rodziców przy wejściu, ale radzimy sobie z tym wszystkim, bo zakupiliśmy odpowiedni sprzęt do ozonowania - podkreśliła.

Wskazała, że zakupione zostały także mopy parowe, aby nie pryskać zabawek chemią. Przyznała, że dotychczas ozonowanie pomieszczeń i powierzchni wykonywała firma zewnętrza, ale teraz musi to być prowadzone zdecydowanie częściej, więc bardziej opłacało się zakupić urządzenia do tego służące.

– Wszystko - włącznie z dywanami mogło zostać, bo nie ma wymogu wyniesienia ich, jeżeli ma się odpowiedni sprzęt do dezynfekcji. Nie czuję szczególnego napięcia związanego z tą sytuacją. My nie generujemy paniki, która szerzona jest w internecie w postaci obrazków dziecka w maleńkim kwadracie z jednym wiaderkiem. Przecież każdy, kto ma małe dzieci, wie, że jest to nierealne, a wywoływałoby tylko podwyższony poziom stresu u rodziców, jak i kadry, a co za tym idzie u naszych podopiecznych - wyjaśniła pani dyrektor.

Liczba zabawek została ograniczona o ok. 1/3, a plac zabaw na zewnątrz jest dostępny i także codziennie dezynfekowany przez jednego z pracowników.

– Jest troszkę więcej pracy, ale da się to zrobić. Nie panikujemy - powiedziała. Od kolejnego tygodnia w niepublicznych żłobkach przez nią prowadzonych pojawi się większa liczba dzieci, co zadeklarowali już rodzice maluchów.

Wiadomości lokalne

2020-07-03, godz. 17:30 „Chcemy pomagać ludziom z małych miejscowości". Wojewoda i minister w terenie Drogi, boiska czy przedszkola wybudowane ze wsparciem budżetu państwa wizytowali dzisiaj w powiecie świeckim i tucholskim  wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i mini ... » więcej 2020-07-03, godz. 16:40 Wiceszef MON: Andrzej Duda gwarantuje, że w Polsce będzie bezpiecznie - Głos oddany na Andrzeja Dudę jest głosem oddanym na polskiej bezpieczeństwo - ocenił w piątek w Toruniu wiceprezes Porozumienia, wiceminister obrony narodow ... » więcej 2020-07-03, godz. 15:14 41-latek przyciśnięty prasą do słomy. Tragiczny wypadek w gminie Dobre Policjanci wyjaśniają, jak doszło do śmiertelnego wypadku w gospodarstwie rolnym w gminie Dobre (powiat radziejowski). Zginął 41-letni mężczyzna, przyciśnięty ... » więcej 2020-07-03, godz. 14:41 Letnie baseny we Włocławku budują się, ale deszcz stopuje budowlańców We Włocławku powstają letnie baseny. Datę zakończenia budowy kąpielisk ustalono na 15 lipca, ale nie wiadomo, czy uda się jej dotrzymać. Prace przy ul. Wysoki ... » więcej 2020-07-03, godz. 13:50 Nie tędy droga! Zła Wieś wciąż próbuje rozwiązać komunikacyjny problem Wójt Dobrcza Andrzej Berdych uczestniczy w mediacjach w sprawie spornej drogi w Złej Wsi. Przypomnijmy: Jacek Stielow, właściciel jednej z posesji, odgrodził ... » więcej 2020-07-03, godz. 12:40 Ilu krwiodawców musi dziennie oddać krew, by region był bezpieczny? Trzystu! - Szpitale w województwie kujawsko-pomorskim potrzebują każdego dnia krew od, średnio, 300 honorowych dawców - mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa ... » więcej 2020-07-03, godz. 11:30 Ci policjanci uratowali życie, zdrowie, pomagali biednym [lista bohaterów] „Kryształowe Serce” jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym policjantom za wzorową i ofiarną postawę na rzecz mieszkańców w czasie służby, ale też w czasie w ... » więcej 2020-07-03, godz. 10:28 Pożyczki dla ekologicznych rozwiązań chroniących ziemię, wodę i powietrze Mieszkańcy regionu, samorządy i różne instytucje mogę się starać o dofinansowanie m.in. budowy instalacji oszczędzających wodę. O szczegółach mówił w Rozmowie ... » więcej 2020-07-03, godz. 09:22 Rycerze są już gotowi na starcie. Golub - Dobrzyń wzywa do walki! [program] Determinacją rycerstwa zwyciężyła. W piątek, 3 lipca - z zachowaniem sanitarnych obostrzeń - rozpoczyna się 44. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamk ... » więcej 2020-07-03, godz. 08:30 Przerwa techniczna na neurologii we Włocławku. Chodzi o odpoczynek i o remont Szpital we Włocławku czasowo zamyka jeden z oddziałów. Od 11 lipca do 9 sierpnia przestaje działać Neurologia z Pododdziałem Udarowym. Ten czas jest potrzebny ... » więcej
1234567