Sobota, 04 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Izydora, Wacława
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-12-13, 19:13 Adriana Andrzejewska-Kuras

Koniec z węglem w Bydgoszczy? Jest taki pomysł. Czy uda się go zrealizować?

Całkowity zakaz spalania węgla w Bydgoszczy od 2024 roku. Tego domaga się Bydgoski Alarm Smogowy. Fot. Archiwum
Całkowity zakaz spalania węgla w Bydgoszczy od 2024 roku. Tego domaga się Bydgoski Alarm Smogowy. Fot. Archiwum
Całkowity zakaz spalania węgla w Bydgoszczy od 2024 roku. Tego domaga się Bydgoski Alarm Smogowy.
To bardziej restrykcyjne regulacje niż obowiązujące zgodnie z uchwałą antysmogową w całym województwie. Bydgoski Alarm Smogowy uważa jednak, że sytuacja w mieście jest gorsza niż w innych miejscach regionu. Trzeba więc działać zdecydowanie. Kamila Gawrońska, Alina Rybka i Jolanta Kosman złożyły dziś w tej sprawie petycję z podpisami mieszkańców do marszałka województwa.

– Węglowe piece są odpowiedzialne aż 60% zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście. Mamy bardzo wysokie przekroczenia norm jakości powietrza. Dodatkowo mamy jedną z najbardziej rozbudowanych sieci ciepłowniczych i gazowych w Polsce. Pan prezydent Rafał Bruski złożył również wniosek do urzędu marszałkowskiego popierający wprowadzenie zakazu stosowania węgla na terenie Bydgoszczy. Osoby o niskich dochodach muszą otrzymać wsparcie i my apelujemy o stuprocentowe dopłaty dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i objęcie tych osób ponadto programami osłonowymi, takimi, które po likwidacji pieca na paliwa stałe, zrekompensują te podwyżki cen za ogrzewanie – powiedziały Kamila Gawrońska, Alina Rybka i Jolanta Kosman.

Procedura związana z podjęciem uchwały jest dość długa, potrzebne są m. in. konsultacje. Urząd Marszałkowski w Toruniu przewiduje, że może ona potrwać około pół roku.
Materiał Adriany Andrzejewskiej-Kuras (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-04-03, godz. 21:00 Pracownicy socjalni wspierają podopiecznych. Telefonicznie, osobiście i...na wynos Bydgoskie stołówki dla najbiedniejszych mieszkańców, w czasie epidemii zamieniono na punkty wydawania obiadów na wynos. Kontakt z pracownikami socjalnymi Miej ... » więcej 2020-04-03, godz. 19:58 Palił się magazyn, cztery samochody i drzewa. Słup dymu nad Bydgoszczą Do poważnego pożaru doszło w piątek przed godz. 17.00 przy ulicy Ciechocińskiej w Bydgoszczy. Ogień pojawił się na terenie warsztatu samochodowego. » więcej 2020-04-03, godz. 19:21 "Jesteś siedemsetny w kolejce". Czy to film Barei? To komunikat infolinii regionalnego ZUS-u Jak uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania i nie zwariować? Krystyna Michałek z kujawsko-pomorskiego oddziału ZUS przyznaje, że interesanci masowo korzys ... » więcej 2020-04-03, godz. 18:32 Śmierć z powodu zatrzymania krążenia w przebiegu obrzęku płuc, ale koronawirusa nie było 70-letnia kobieta, która zmarła z powodu nagłego zatrzymania krążenia w Szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy, nie była zakażona koronawirusem - poinformowano w p ... » więcej 2020-04-03, godz. 17:45 Zbiórka na środki ochrony dla dwóch klinik Szpitala im. Jurasza. „Brakuje wszystkiego” Pieniądze na środki ochrony osobistej dla zespołów Kliniki Kardiochirurgii oraz Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii w bydgoskim Szpitalu im. Jurasza zb ... » więcej 2020-04-03, godz. 16:58 Miejsce pamięci w Mniszku coraz bliżej remontu. Zginęło tam prawie 10 tysięcy osób Kolejny samorząd przekazał wsparcie finansowe na odbudowę zbiorowej mogiły pomordowanych Polaków w Mniszku w gminie Dragacz. Tym razem zrobił to powiat świeck ... » więcej 2020-04-03, godz. 16:18 Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus tęskni! Rekolekcje i Msze św. w PR PiK W Wielkim Tygodniu w Polskim Radiu PiK będzie można posłuchać rekolekcji, nagranych specjalnie dla naszych Słuchaczy. W Niedzielę Palmową, Wielkanoc i kolejne ... » więcej 2020-04-03, godz. 15:14 Zamknęli sześć oddziałów szpitala we Włocławku. Personel z koronawirusem Sześć oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku zostało zamkniętych z powodu potwierdzenia zakażenia koronawirusem u osób z personelu pl ... » więcej 2020-04-03, godz. 14:53 Terytorialsi pomagają potrzebującym. Ostatnio nakarmili mieszkańców Nakła Terytorialsi z 8 Kujawsko - Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” rozwozili żywność dla najbardziej potrzebujący ... » więcej 2020-04-03, godz. 14:01 Pierwsze ofiary koronawirusa w regionie! Nie żyją dwie pacjentki z Grudziądza Jak informuje Szpital w Grudziądzu, zmarły dwie pacjentki zakażone wirusem COVID - 19. Pierwsza leczyła się w placówce od 29 marca, druga przyjechała wczoraj ... » więcej
1234567