Piątek, 07 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Kajetana, Doroty, Sykstusa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-06, 13:06 Katarzyna Bogucka

Emerytury nie są zagrożone. System na razie ma się dobrze

Pawel Jaroszek z ZUS mówił w Rozmowie Dnia m.in. o stabilności systemu ubezpieczeń/fot. Robert Erdmann
Pawel Jaroszek z ZUS mówił w Rozmowie Dnia m.in. o stabilności systemu ubezpieczeń/fot. Robert Erdmann
Dziś (6.03.) gościem Roberta Erdmanna w Rozmowy Dnia był Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wyjaśniał, w jakim stanie jest "kasa" ZUS - u, i co ZUS ma wspólnego ze studentami bydgoskiego UKW.
Tematem, który najbardziej interesuje obywateli jest wypłacalność ZUS - u.

- Jeśli chodzi o kondycję funduszu ubezpieczeń społecznych, w ostatnich latach ona ulega systematycznej poprawie. W 2018 roku, ZUS po raz pierwszy zrezygnował z bardzo znacznej części dotacji, chodzi o ponad 10 i pół miliarda złotych - mówi Paweł Jaroszek.

Co to oznacza? - Że nie wykorzystaliśmy tych pieniędzy, zatem o tyle więcej byliśmy w stanie sfinansować wypłaty świadczeń wpływającymi składkami - tłumaczy gość Rozmowy Dnia, i wyjaśnia, z czego tak dobra koniunktura wynika.

- Po pierwsze, z dobrej sytuacji na rynku pracy, związanej z jednej strony ze wzrostem liczby osób pracujących, a z drugiej strony, z wysokością przeciętnego wynagrodzenia. W tym roku będziemy mieli do czynienia z kontynuacją tych trendów. Odnotujemy wzrost wynagrodzeń, może nie tak znaczący, jak w roku 2018, ale jednak zauważalny. Liczymy również na w miarę wysoki poziom zatrudnienia.

Te dwa wskaźniki, według analiz Pawła Jaroszka, powinny się przełożyć na dość dobrą sytuację funduszu ubezpieczeń społecznych, który z uwagi na swoją konstrukcje jest deficytowy.

- Warto jednak pamiętać, że ten deficyt jest pod kontrolą. Im mniejszy, tym łatwiej znaleźć finansowanie dla innych projektów - zauważa ekspert.

Pawła Jaroszka zapytaliśmy także o szczegółu umowy ZUS - u z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

- Studentom proponujemy przede wszystkim praktyki i staże studenckie, absolwentom pracę. Chcemy być częściej obecni na uczelni, oferując możliwość zdobywania przez studentów wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych, bo to nie tylko ta emerytura, która dziś wydaje się dość odległą perspektywą, ale też cały szereg innych świadczeń, uprawnień - zapowiada Paweł Jaroszek.

- Cel jest taki, aby młodzi ludzie dokonywali świadomych wyborów, od początku zawodowej kariery dbali o swoją przyszłość, po to, by za 20, 30 czy 40 lat nie poczuli się rozczarowani tym, co ich spotkało.
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-08-07, godz. 16:01 Damski bokser z Kapuścisk do aresztu. Wcześniej uderzył ekspedientkę, gdy zwróciła uwagę, że nie ma maseczki Najbliższe dwa miesiące w areszcie spędzi mieszkaniec bydgoskich Kapuścisk. Taką decyzję podjął sąd po zapoznaniu się z materiałami sprawy. Mężczyzna będzie o ... » więcej 2020-08-07, godz. 14:45 Kilku pracowników bydgoskiego ratusza trafiło na kwarantannę Ośmiu pracowników Urzędu Miasta w Bydgoszczy przebywa na kwarantannie. Decyzja zapadła po wykryciu zakażenia koronawirusem u innego pracownika ratusza. » więcej 2020-08-07, godz. 13:30 Wystarczy spacer i już można pomóc! Walkathon NEUCA dla Zdrowia Koronawirus nie zatrzymał marszu NEUCA dla zdrowia. Toruńska impreza odbędzie się w nowej formie, ale nadal będzie promować aktywność fizyczną i pomaganie. » więcej 2020-08-07, godz. 12:15 Zamiast znaków drogowych kwiaty, a zamiast dróg niekoszone trawniki Pracownicy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy chcą, by ich siedziba przyciągała pszczoły. Wspólnie przystąpili do międzynarodowej ak ... » więcej 2020-08-07, godz. 10:12 Niebezpieczne zachowania kierowców na przejazdach kolejowych. Lista jest długa „Bezpieczny piątek”- to akcja przeprowadzana na setkach przejazdów kolejowych w całym kraju. Jej celem jest wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań kierowców. » więcej 2020-08-07, godz. 09:06 Protest mieszkańców Płużnicy. Nie chcą zakładu przetwarzania odpadów gumowych Obawiamy się o środowisko i nasze zdrowie - mówią mieszkańcy gminy Płużnica. Kilkaset metrów od zabudowań i niedaleko ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem ma p ... » więcej 2020-08-07, godz. 08:21 Pożar w garażu bloku przy Żmudzkiej w Bydgoszczy Cztery jednostki Państwowej Straży Pożarnej walczyły z pożarem w parkingu podziemnym w bloku przy ul. Żmudzkiej w Bydgoszczy. Nikt nie ucierpiał, a działania ... » więcej 2020-08-06, godz. 20:32 Jest ich mniej niż zazwyczaj, ale bawią się równie dobrze! Kto? Harcerze na obozie 40 harcerzy i zuchów odpoczywa obecnie w bazie Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP w Smerzynie koło Łabiszyna. To 5-ciokrotnie mniej niż zwykle o tej porze. » więcej 2020-08-06, godz. 18:32 Kolizja szybowców w powietrzu! Konieczne było awaryjne lądowanie na polu Wypadek szybowców w Rulewie w gminie Warlubie. Pilotom nic się nie stało, jeden z szybowców awaryjnie lądował na polu. » więcej 2020-08-06, godz. 17:03 W sklepie na bydgoskich Kapuściskach pobił ekspedientkę, bo zwróciła mu uwagę, że nie ma maseczki Policjanci z bydgoskich Wyżyn zatrzymali 44-latka podejrzewanego o uszkodzenie ciała. Mężczyzna w sklepie uderzył w twarz ekspedientkę. Kobieta wcześniej zwró ... » więcej
1234567