Niedziela, 17 listopada 2019 r.   Imieniny: Salomei, Grzegorza, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-06, 13:06 Katarzyna Bogucka

Emerytury nie są zagrożone. System na razie ma się dobrze

Pawel Jaroszek z ZUS mówił w Rozmowie Dnia m.in. o stabilności systemu ubezpieczeń/fot. Robert Erdmann
Pawel Jaroszek z ZUS mówił w Rozmowie Dnia m.in. o stabilności systemu ubezpieczeń/fot. Robert Erdmann
Dziś (6.03.) gościem Roberta Erdmanna w Rozmowy Dnia był Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wyjaśniał, w jakim stanie jest "kasa" ZUS - u, i co ZUS ma wspólnego ze studentami bydgoskiego UKW.
Tematem, który najbardziej interesuje obywateli jest wypłacalność ZUS - u.

- Jeśli chodzi o kondycję funduszu ubezpieczeń społecznych, w ostatnich latach ona ulega systematycznej poprawie. W 2018 roku, ZUS po raz pierwszy zrezygnował z bardzo znacznej części dotacji, chodzi o ponad 10 i pół miliarda złotych - mówi Paweł Jaroszek.

Co to oznacza? - Że nie wykorzystaliśmy tych pieniędzy, zatem o tyle więcej byliśmy w stanie sfinansować wypłaty świadczeń wpływającymi składkami - tłumaczy gość Rozmowy Dnia, i wyjaśnia, z czego tak dobra koniunktura wynika.

- Po pierwsze, z dobrej sytuacji na rynku pracy, związanej z jednej strony ze wzrostem liczby osób pracujących, a z drugiej strony, z wysokością przeciętnego wynagrodzenia. W tym roku będziemy mieli do czynienia z kontynuacją tych trendów. Odnotujemy wzrost wynagrodzeń, może nie tak znaczący, jak w roku 2018, ale jednak zauważalny. Liczymy również na w miarę wysoki poziom zatrudnienia.

Te dwa wskaźniki, według analiz Pawła Jaroszka, powinny się przełożyć na dość dobrą sytuację funduszu ubezpieczeń społecznych, który z uwagi na swoją konstrukcje jest deficytowy.

- Warto jednak pamiętać, że ten deficyt jest pod kontrolą. Im mniejszy, tym łatwiej znaleźć finansowanie dla innych projektów - zauważa ekspert.

Pawła Jaroszka zapytaliśmy także o szczegółu umowy ZUS - u z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

- Studentom proponujemy przede wszystkim praktyki i staże studenckie, absolwentom pracę. Chcemy być częściej obecni na uczelni, oferując możliwość zdobywania przez studentów wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych, bo to nie tylko ta emerytura, która dziś wydaje się dość odległą perspektywą, ale też cały szereg innych świadczeń, uprawnień - zapowiada Paweł Jaroszek.

- Cel jest taki, aby młodzi ludzie dokonywali świadomych wyborów, od początku zawodowej kariery dbali o swoją przyszłość, po to, by za 20, 30 czy 40 lat nie poczuli się rozczarowani tym, co ich spotkało.
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-11-17, godz. 10:48 Smycze, ubranka, obroże - wszystko dla psów i kotów. Targi PupiLove w Bydgoszczy Kolejna edycja PupiLovych Targów odbędzie się w niedzielę (17 listopada) w Bydgoszczy. To impreza skierowana do wszystkich właścicieli psów i kotów. » więcej 2019-11-16, godz. 19:00 50 plus za kierownicą. Bezpieczeństwo przede wszystkim Kierowcy z wieloletnim stażem mogli zweryfikować i udoskonalić technikę jazdy. To w ramach kolejnej edycji akcji prewencyjnej „50+ na drodze”, która odbyła si ... » więcej 2019-11-16, godz. 17:46 Dyskusja o kościele i młodych ludziach. Forum Młodzieży Diecezji Bydgoskiej - Młodzi wybierają kościół, który jest klarowny i otwarty - mówią uczestnicy I Forum Młodzieży Diecezji Bydgoskiej. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło w Domu J ... » więcej 2019-11-16, godz. 16:15 95-lat MZK w Toruniu i przejażdżka „ogórkiem” Mieszkańcy Torunia mieli szansę odbyć sentymentalną podróż. Na ulice miasta wyjechał „ogórek”, czyli stary autobus marki Jelcz. Wszystko z okazji 95-lecia Mie ... » więcej 2019-11-16, godz. 14:05 Przemaszerowali przez centrum Bydgoszczy, by dać znać o Szlachetnej Paczce Marsz Szlachetnej Paczki przeszedł ulicami Bydgoszczy. To znak, że oficjalnie otwarto bazę rodzin, które można obdarować w przedświątecznym czasie. W wojewódz ... » więcej 2019-11-16, godz. 12:33 Armia to przygoda i wyzwanie. Przysięga wojskowa w Toruniu 123 elewów Narodowych Sił Rezerwowych potwierdziło oficjalnie chęć wstąpienia do armii. Uroczysta przysięga wojskowa odbyła się w Centrum Szkolenia Artylerii ... » więcej 2019-11-16, godz. 11:19 Zmarł bp Bronisław Dembowski - biskup senior diecezji włocławskiej Biskup senior diecezji włocławskiej Bronisław Dembowski zmarł w sobotę w nocy w szpitalu we Włocławku; miał 92 lata - poinformował moderator kurii ks. prał. L ... » więcej 2019-11-16, godz. 08:04 „Ważyworki” dla Torunia! Będą szyć siatki na zakupy i rozdawać mieszkańcom Społecznicy z Fundacji Alternatywnej zapraszają mieszkańców do wspólnej akcji na rzecz środowiska. W weekend zamierzają uszyć co najmniej sto worków wielorazo ... » więcej 2019-11-16, godz. 07:02 Przez dziki straty w uprawach. Inowrocławski radny domaga się, by je odstrzelić Dziki niszczą pola uprawne w podinowrocławskich Tupadłach i okolicznych wsiach. Problem zgłosili rolnicy, a miejski radny Marcin Wroński interweniuje w tej sp ... » więcej 2019-11-15, godz. 21:23 W Bydgoszczy brakuje pieniędzy, albo opera, albo remont ul. Nakielskiej. Zdecydują radni Przebudowa ulicy Nakielskiej w Bydgoszczy nie rozpocznie się o czasie, czyli w 2020 roku, bo nie ma na ten cel pieniędzy. Wstrzymana też zostanie budowa basen ... » więcej
1234567