Sobota, 21 września 2019 r.   Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-27, 16:31 Katarzyna Bogucka

ZUS czeka na wnioski do programu Mama 4 plus. A pieniądze czekają na ok. 5 tys. osób

W środę ZUS zorganizował drzwi otwarte dla klientów zainteresowanych programem Mama 4 plus/fot. Tatiana Adonis
W środę ZUS zorganizował drzwi otwarte dla klientów zainteresowanych programem Mama 4 plus/fot. Tatiana Adonis
Od 1 marca rodzicom, którzy wychowali co najmniej 4 dzieci, a nie wypracowali minimalnego dochodu, będą wypłacane tzw. matczyne emerytury. Świadczenie może wynieść maksymalnie 1100 zł brutto.
W środę (27.02.), na pytania zainteresowanych tych tematem opiekunów, odpowiadali w czasie Drzwi otwartych eksperci ZUS.

- Ja pracowałam. Przyszłam się dowiedzieć, czy jakiś dodatek mi się też należy. No i niestety...Mam minimalne świadczenie, także nic mi nie przysługuje. Wychowałam pięcioro dzieci... - usłyszał nasz reporter od jednej z klientek ZUS.

W kujawsko-pomorskim, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już 375 wniosków w tej sprawie (w całym kraju 3307). Uprawnionych rodziców może być około 5 tysięcy osób.

ZUS przypomina, że o świadczenie może się ubiegać kobieta, która urodziła i wychowała lub wychowała, co najmniej czworo dzieci, osiągnęła wiek emerytalny (60 lat) i nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

- Ten dochód wynosi 1100 zł brutto czyli najniższa gwarantowana emerytura - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS. Dodaje, że również ojcowie mogą być beneficjentami programu, z tym że po 65 roku życia.
- Chodzi oczywiście o ojców, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci. O świadczenie mogą się starać w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę.

Kto nie dostanie pieniędzy? Ktoś, kto pobiera emeryturę w kwocie wyższej, aniżeli najniższa gwarantowana, czyli 1100 zł.

- Z kolei osoba, która dostaje emeryturę w wysokości 800 zł, może liczyć na uzupełnienie do kwoty najniższej gwarantowanej emerytury, czyli w tym przypadku świadczenie będzie wynosiło 300 zł - mówi Krystyna Michałek.

Ważna uwaga: jeżeli emeryt uzyskuje dochód z umowy o pracę lub z umowy zlecenia, ZUS zweryfikuje wszystkie dochody. Suma dochodu z obu źródeł nie może przekroczyć kwoty najniższej gwarantowanej emerytury.
1 marca rozpoczyna się wypłata tzw. matczynych emerytur. Do bydgoskiego ZUS wpływają wnioski

Wiadomości lokalne

2019-09-20, godz. 23:10 Skąd rząd PiS ma pieniądze? Odpowiadał w Inowrocławiu Ireneusz Stachowiak - Osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej to było funkcjonowanie państwa teoretycznego - mówił podczas wyborczej konferencji Ireneusz Stachowiak, „ósemka” na ... » więcej 2019-09-20, godz. 22:00 Bilard wciąga! Naprawdę! A w Żninie wciąga najbardziej! Na Mistrzostwa Polski Uczniowskich Klubów Sportowych w Bilardzie, które rozpoczęły się w piątek (20.09.) w Żninie, przyjechało kilkanaście drużyn i kilkudzies ... » więcej 2019-09-20, godz. 21:00 Katastrofa klimatyczna jest nieunikniona - młodzi to czują, więc strajkują! [galeria] Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przeszedł przez Bydgoszcz. Na całym świecie manifestacje w obronie ziemi zorganizowano w prawie 140 krajach, w Polsce pikiety m ... » więcej 2019-09-20, godz. 20:14 Za krótka kołdra w inowrocławskim szpitalu. Dyrektor jej nie rozciągnie. Czas na negocjacje Nie będzie strajku w inowrocławskim szpitalu Błażka. Taka decyzja zapadła podczas piątkowego (20.09.) spotkania z pracownikami. To grupa m.in. fizjoterapeutów ... » więcej 2019-09-20, godz. 19:08 Konfederacja o służbie zdrowia. Co uleczy system? Może kredyt specjalizacyjny? Podwojenie liczby lekarzy i pielęgniarek, a przez to skrócenie kolejek do specjalistów, to najważniejszy punkt programu, który chce realizować Konfederacja. K ... » więcej 2019-09-20, godz. 17:15 Na żywieniu bydła zna się jak nikt! Jubileusz przyjaciela studentów, rolników i zwierząt 90 rocznicę urodzin i 60 pracy naukowej świętował w piątek (20.09.) prof. dr hab. Witold Podkówka, wybitny zootechnik, twórca nowoczesnych pasz dla zwierząt g ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:00 Kandydaci PiS chcą rozmawiać z ludźmi. O Polsce, nie o Białorusi... - Bo Polska to nie Białoruś - tłumaczył na przedwyborczym spotkaniu w Toruniu kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu Zbigniew Rasielewski. Głos zabrał tak ... » więcej 2019-09-20, godz. 15:15 Czterysta lat, miliony godzin lekcyjnych, tysiące uczniów, setki profesorów... I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy to szkoła, która historycznie nawiązuje do tradycji kolegium jezuickiego. ... » więcej 2019-09-20, godz. 13:53 Młodzi walczą w obronie Ziemi. Protest Tysiąca Miast w Toruniu - Nie damy zabrać sobie przyszłości - przekonywali uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podobne manifest ... » więcej 2019-09-20, godz. 12:55 Zabytkowe autobusy, komunikacja za darmo. Dzień Bez Samochodu w Bydgoszczy Darmowa komunikacja miejska, zlot zabytkowych autobusów i parada pojazdów - tak Bydgoszcz będzie świętowała Europejski Dzień bez Samochodu. » więcej
1234567