Środa, 29 stycznia 2020 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-27, 16:31 Katarzyna Bogucka

ZUS czeka na wnioski do programu Mama 4 plus. A pieniądze czekają na ok. 5 tys. osób

W środę ZUS zorganizował drzwi otwarte dla klientów zainteresowanych programem Mama 4 plus/fot. Tatiana Adonis
W środę ZUS zorganizował drzwi otwarte dla klientów zainteresowanych programem Mama 4 plus/fot. Tatiana Adonis
Od 1 marca rodzicom, którzy wychowali co najmniej 4 dzieci, a nie wypracowali minimalnego dochodu, będą wypłacane tzw. matczyne emerytury. Świadczenie może wynieść maksymalnie 1100 zł brutto.
W środę (27.02.), na pytania zainteresowanych tych tematem opiekunów, odpowiadali w czasie Drzwi otwartych eksperci ZUS.

- Ja pracowałam. Przyszłam się dowiedzieć, czy jakiś dodatek mi się też należy. No i niestety...Mam minimalne świadczenie, także nic mi nie przysługuje. Wychowałam pięcioro dzieci... - usłyszał nasz reporter od jednej z klientek ZUS.

W kujawsko-pomorskim, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już 375 wniosków w tej sprawie (w całym kraju 3307). Uprawnionych rodziców może być około 5 tysięcy osób.

ZUS przypomina, że o świadczenie może się ubiegać kobieta, która urodziła i wychowała lub wychowała, co najmniej czworo dzieci, osiągnęła wiek emerytalny (60 lat) i nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

- Ten dochód wynosi 1100 zł brutto czyli najniższa gwarantowana emerytura - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS. Dodaje, że również ojcowie mogą być beneficjentami programu, z tym że po 65 roku życia.
- Chodzi oczywiście o ojców, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci. O świadczenie mogą się starać w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę.

Kto nie dostanie pieniędzy? Ktoś, kto pobiera emeryturę w kwocie wyższej, aniżeli najniższa gwarantowana, czyli 1100 zł.

- Z kolei osoba, która dostaje emeryturę w wysokości 800 zł, może liczyć na uzupełnienie do kwoty najniższej gwarantowanej emerytury, czyli w tym przypadku świadczenie będzie wynosiło 300 zł - mówi Krystyna Michałek.

Ważna uwaga: jeżeli emeryt uzyskuje dochód z umowy o pracę lub z umowy zlecenia, ZUS zweryfikuje wszystkie dochody. Suma dochodu z obu źródeł nie może przekroczyć kwoty najniższej gwarantowanej emerytury.
1 marca rozpoczyna się wypłata tzw. matczynych emerytur. Do bydgoskiego ZUS wpływają wnioski

Wiadomości lokalne

2020-01-29, godz. 16:35 Opady marznącego deszczu ze śniegiem. Jest ostrzeżenie dla kierowców - Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem - zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. » więcej 2020-01-29, godz. 15:58 Reaguj! Nie pozwól, by rodzic bił swoje dziecko. Gdzie szukać pomocy? Rodzice są coraz bardziej agresywni wobec własnych dzieci. Ponad 5 tysięcy Niebieskich Kart założyła w ubiegłym roku policja w Kujawsko-Pomorskiem. » więcej 2020-01-29, godz. 15:34 Odbudowa zachodniej pierzei Starego Rynku. Co ludzie powiedzą? Będą konsultacje! Zachodnia Pierzeja Starego Rynku - odbudowywać czy nie - ponownie dyskutowali o tym bydgoscy radni. Zdaniem władz miasta o jej losie powinni przesądzić mieszk ... » więcej 2020-01-29, godz. 14:25 Sępólno Krajeńskie z mianem „Miasta dobrego życia". To trzeba sprawdzić! Polski Instytut Ekonomiczny ogłosił wyniki rankingu jakości życia, w którym Sępólno Krajeńskie okrzyknięte zostało „Miastem dobrego życia'. Oceniano miasta li ... » więcej 2020-01-29, godz. 12:45 Ogień w kamienicy w Gniewkowie. Obrażenia, poparzenia, zatrucie dymem Dwie osoby trafiły do szpitala po pożarze mieszkania w kamienicy przy ul. Paderewskiego w Gniewkowie. Z ogniem walczyło 5 zastępów straży pożarnej. » więcej 2020-01-29, godz. 11:46 Koalicyjne roszady w bydgoskiej radzie miasta. Ireneusz Nitkiewicz odchodzi Zmiana w prezydium bydgoskiej Rady Miasta. Ze stanowiska wiceprzewodniczącego zrezygnował Ireneusz Nitkiewicz. Dlaczego to zrobił? » więcej 2020-01-29, godz. 10:26 Anna Gembicka w Radiu PiK: - Turystyka uzdrowiskowa może ożywić region Dawny basen solankowy w Ciechocinku ma szansę znowu przyciągać kuracjuszy. Starania o odnowienie niszczejącego od lat obiektu - zapowiedziała na naszej anteni ... » więcej 2020-01-29, godz. 10:15 Władze szpitala w Świeciu uspokajają: nikt w tej lecznicy nie choruje na koronawirusa 55 - letni mężczyzna mieszkaniec Chełmna, który trafił tam kilka dni temu sam zgłosił się do lecznicy, bo miał objawy grypy. Wcześniej wrócił z Australii, mia ... » więcej 2020-01-29, godz. 09:41 Starówka to nie wszystko. Warto zajrzeć za winkiel, wejść po schódkach - z tą książką! Powstał nowy subiektywny przewodnik po Bydgoszczy zatytułowany „Za winklem, po schódkach”, a w nim miejsca nieoczywiste, nieco ukryte, pierwsza liga miejskieg ... » więcej 2020-01-29, godz. 07:55 „Środa z Profilaktyką”- tym razem wszystko o aktywności fizycznej Przeciwdziałanie chorobom oraz wsparcie w ich leczeniu poprzez aktywność fizyczną dostosowaną do stanu zdrowia będzie głównym tematem kolejnej „Środy z Profil ... » więcej
1234567