Piątek, 19 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-27, 16:31 Katarzyna Bogucka

ZUS czeka na wnioski do programu Mama 4 plus. A pieniądze czekają na ok. 5 tys. osób

W środę ZUS zorganizował drzwi otwarte dla klientów zainteresowanych programem Mama 4 plus/fot. Tatiana Adonis
W środę ZUS zorganizował drzwi otwarte dla klientów zainteresowanych programem Mama 4 plus/fot. Tatiana Adonis
Od 1 marca rodzicom, którzy wychowali co najmniej 4 dzieci, a nie wypracowali minimalnego dochodu, będą wypłacane tzw. matczyne emerytury. Świadczenie może wynieść maksymalnie 1100 zł brutto.
W środę (27.02.), na pytania zainteresowanych tych tematem opiekunów, odpowiadali w czasie Drzwi otwartych eksperci ZUS.

- Ja pracowałam. Przyszłam się dowiedzieć, czy jakiś dodatek mi się też należy. No i niestety...Mam minimalne świadczenie, także nic mi nie przysługuje. Wychowałam pięcioro dzieci... - usłyszał nasz reporter od jednej z klientek ZUS.

W kujawsko-pomorskim, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już 375 wniosków w tej sprawie (w całym kraju 3307). Uprawnionych rodziców może być około 5 tysięcy osób.

ZUS przypomina, że o świadczenie może się ubiegać kobieta, która urodziła i wychowała lub wychowała, co najmniej czworo dzieci, osiągnęła wiek emerytalny (60 lat) i nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

- Ten dochód wynosi 1100 zł brutto czyli najniższa gwarantowana emerytura - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS. Dodaje, że również ojcowie mogą być beneficjentami programu, z tym że po 65 roku życia.
- Chodzi oczywiście o ojców, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci. O świadczenie mogą się starać w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę.

Kto nie dostanie pieniędzy? Ktoś, kto pobiera emeryturę w kwocie wyższej, aniżeli najniższa gwarantowana, czyli 1100 zł.

- Z kolei osoba, która dostaje emeryturę w wysokości 800 zł, może liczyć na uzupełnienie do kwoty najniższej gwarantowanej emerytury, czyli w tym przypadku świadczenie będzie wynosiło 300 zł - mówi Krystyna Michałek.

Ważna uwaga: jeżeli emeryt uzyskuje dochód z umowy o pracę lub z umowy zlecenia, ZUS zweryfikuje wszystkie dochody. Suma dochodu z obu źródeł nie może przekroczyć kwoty najniższej gwarantowanej emerytury.
1 marca rozpoczyna się wypłata tzw. matczynych emerytur. Do bydgoskiego ZUS wpływają wnioski

Wiadomości lokalne

2019-04-19, godz. 19:44 Paliły się trawy i trzcinowiska w gminie Kruszwica 10 zastępów straży pożarnej gasiło pożar traw i trzcinowisk w miejscowości Grodztwo w gminie Kruszwica. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych terenu. » więcej 2019-04-19, godz. 18:25 Radny pyta o posterunek policji na Osowej Górze. Prezydent Bydgoszczy odpowiada Budowa nowego posterunku policji na Osowej Górze w Bydgoszczy nie została wstrzymana - zapewnia prezydent miasta. Interpelację w sprawie komisariatu na Osowej ... » więcej 2019-04-19, godz. 17:14 Kieszonkowcy nie mają świąt! Warto też zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem Kujawsko-pomorscy policjanci przygotowali poradnik o tym, jak bezpiecznie zrobić zakupy i nie dać się okraść w centrum handlowym, na dworcu czy przystanku. » więcej 2019-04-19, godz. 15:00 Praca, praca, praca, a później: święta, święta! [wideo] Sprzątnie mieszkań i zakupy. Tak wyglądają ostatnie przygotowania przed świętami wielkanocnymi. Z mieszkańcami Torunia rozmawiał w Wielki Piątek nasz reporter. » więcej 2019-04-19, godz. 13:42 Nie będzie wypłaty, będą nagrody? Bydgoszcz chce zapłacić nauczycielom Za zajęcia dodatkowe i jako nagrody - w takiej formie prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski planuje przekazać pieniądze nauczycielom za czas strajku. Zgodnie z pr ... » więcej 2019-04-19, godz. 13:18 Tak się kiedyś pościło. I biło... w ramach pokuty wielkopostnej! Toruńskie Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało aranżacje świąteczne w chałupach na terenie skansenu. Wystawy ilustrują przygotowania do świąt , tradycj ... » więcej 2019-04-19, godz. 12:53 W roli głównej: pirat drogowy. Śledziła go policyjna kamera Pędził ponad sto kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. Kierowca opla został zatrzymany w Złotnikach koło Żnina. 36 - latek ponad dwukrotnie przekroczył ... » więcej 2019-04-19, godz. 12:34 Specjaliści od przedmiotów z duszą. Czy wielki biznes to kupi? Chodzi o to, by duże firmy zainteresowały się drobną wytwórczością ludzi niepełnosprawnych - o tym rozmawiano podczas piątkowego posiedzenia Komisji Przedsięb ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:58 Jedni strajkują, inni - dla protestujących - spacerują Reakcje na strajk nauczycieli? Wsparcie. W czwartek nauczyciele spotkali się w centrum Bydgoszczy, by dodać sił swoim związkowcom, z kolei w Toruniu - dla nau ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:22 Terytorialsi pamiętają o weteranach AK, czyli akcja "Paczka dla bohatera" (galeria) Żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” tuż przed świętami Wielkanocnymi w odwiedzili weteran ... » więcej
1234567