Niedziela, 18 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny
Polskie Radio PiK » Dla Lasu, Dla Ludzi

Dla Lasu, Dla Ludzi

Cykl kilkudziesięciu audycji - materiałów reporterskich dotyczących lasów, nie tylko naszego regionu, w których eksperci odpowiedzą na fundamentalne pytania i dyskutować będą o problemach z którymi borykają się nie tylko ludzie w lasach.
 • Czy lasów przybywa czy ubywa?
 • Dlaczego leśnicy wycinają las i ile?
 • Dlaczego, mimo od kilku lat działającej ustawy śmieciowej, nadal nasze lasy są zanieczyszczone?
 • Czym jest zrównoważona gospodarka leśna i jaki jest wpływ prowadzonej polityki leśnej na populacje wybranych gatunków ptaków i innych zwierząt?
 • Czy lasy są marką województwa kujawsko-pomorskiego i jaki w nich tkwi potencjał?
To tylko niektóre pytania, na które odpowiadać będą przedstawiciele nadleśnictw.

Materiały reporterskie zrealizowane przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu, emitowane będą w audycji "Strefa Dobrego Nastroju" o godz. 13.15.

13 sierpnia 2019

26. odcinek cyklu. O formach ochrony przyrody, rezerwatach i pomnikach przyrody na terenie Nadleśnictwa Woziwoda z nadleśniczym Stefanem Konczalem rozmawiał Marcin Doliński. Z kolei o restytucji cisa opowiadał Michał Wojcieszkiewicz z Nadleśnictwa Zamrzenica.
Polskie Radio PiK - 13.08.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.26

13 sierpnia 2019

25. odcinek cyklu. Odwiedziliśmy Nadleśnictwo Cierpiszewo, w audycji wspomnienie ogromnego pożaru z 1992 r. oraz zasady bezpiecznego wypoczynku i przebywania w lesie. Michał Zaręba rozmawiał z Danielem Kruczkowskim.
Polskie Radio PiK - 13.08.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.25

6 sierpnia 2019

24 odc. cyklu. Las latem - turystyka, rekreacja i sport. Jakie miejsca warto odwiedzić w Borach Tucholskich? Poza tym o organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Świcach biegu „Ślwicka Dyszka”. Z Piotrem Kasprzykiem z Nadleśnictwa Trzebciny rozmawiał Marcin Doliński.
Polskie Radio PiK - 6.08.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.24

30 lipca 2019

To już 23. odcinek naszego leśnego cyklu. Nadleśnictwo Osie to raj dla miłośników przyrody i wypoczynku. Każdego roku przyjeżdżają tutaj tłumy turystów z dużych miast, również z zagranicy, odnajdując świeże powietrze, święty spokoju i czystą wodę do kąpieli. Las z natury jest atrakcyjny pod względem turystycznym i rekreacyjnym. Nadleśnictwo Woziwoda, to świetne miejsce do wypoczynku, do uprawiania wielu sportów. Lasy Państwowe jako cała organizacja, w tym również Nadleśnictwo Woziwoda, inwestują w to aby turyści świetnie wypoczywali i czuli się tutaj dobrze. Nadleśnictwo Woziwoda przygotowuje specjalne ścieżki, gdzie oprócz spacerów w atrakcyjnych miejscach w tym również w rezerwatach, można było wypoczywać i dowiedzieć się czegoś o przyrodzie, o lesie. Przygotowano również atrakcyjne szlaki rowerowe.

Rozmówcami Marcina Dolińskiego byli:
 • Dawid Warzyński - Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Osie;
 • Mariusz Deinowski - Leśniczy Leśnictwa Osie;
 • Stefan Konczal - Nadleśniczy w Nadleśnictwie Woziwoda.
Polskie Radio PiK - 30.07.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.23

23 lipca 2019

W 22. odcinku leśnego cyklu o wakacyjnej promocji lasu, Borów Tucholskich. Odwiedziliśmy Nadleśnictwie Rytel, które tak naprawdę położone jest na terenie województwa pomorskiego ale należy do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Już niedługo będzie ono promować siebie i wszystko co najlepsze na terenie Nadleśnictwa organizując 27 lipca stoisko Lasów Państwowych na 11. Jarmarku Ekoturystycznym pt. "Czym chata bogata" nad jeziorem w Charzykowach niedaleko Chojnic.

Rozmówcami Marcina Dolińskiego byli:
 • Tomasz Orzłowski - Inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Rytel;
 • Ewelina Szpak - Specjalista Służby Leśnej ds. oceny nasion w Nadleśnictwie Rytel.
Polskie Radio PiK - 23.07.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.22

18 lipca 2019

W 21. odcinku leśnego cyklu mówimy o zbliżającym się Jarmarku Ekologicznym pod hasłem „Jarmark z królewną Anną”. Każdego roku impreza organizowana jest przez Urząd Miasta Brodnica. W tym roku jarmark odbędzie się na brodnickim Przedzamczu w niedzielę 21 lipca. Stoisko popularyzujące pracę leśników i charakteryzujące działalność Lasów Państwowych zorganizuje Nadleśnictwo Brodnica.

O obecności Lasów Państwowych na Jarmarku Ekologicznym i przygotowanych na tę okazję atrakcjach mówią goście Michała Zaręby:
 • Grzegorz Karolak - Nadleśniczy w Nadleśnictwie Brodnica,
 • Przemysław Jakubowski - Specjalista do spraw gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Brodnica.
Polskie Radio PiK - 18.07.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.21

11 lipca 2019

To już dwudziesty odcinek leśnego cyklu na radiowej antenie. Mówimy w nim o skutkach długotrwałej suszy, a zatem o zwiększonym ryzyku powstawania pożarów w lasach. Każde nieostrożne zachowanie się w lesie może obudzić groźny żywioł. Nad lasami przechodzi wiele linii energetycznych, płoną samochody, co gorsza - pojawiają się również przypadki umyślnych podpaleń.

O zagrożeniach, zakazach wstępu do lasu i profilaktyce działań przeciwpożarowych w lasach w rozmowie z Andrzejem powiedzieli:
 • Andrzej Białkowski - Zastępca Nadleśniczego w Nadleśnictwie Bydgoszcz,
 • Krzysztof Sztajnborn - Nadleśniczy w Nadleśnictwie Żołędowo.
Polskie Radio PiK - 11.07.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.20

2 lipca 2019

W dziewiętnastym odcinku leśnego cyklu mówimy o zbliżających się "Dniach Borów Tucholski". Tradycyjnie w trzeci weekend lipca organizatorzy trzydniowej imprezy zadbają o różne atrakcje promujące Bory Tucholskie, popularyzujące działania czynione przez Lasy Państwowe. Od 19 do 21 lipca liczyć można zarówno na zabawy i konkursy oraz zdarzenia o walorach edukacyjnych, poświęconych m.in. tradycjom leśnym, tradycjom borowiackim. Będzie zielono, ciekawie i wesoło.

O przygotowaniach i programie "Dni Borów Tucholskich" w rozmowie z Marcinem Dolińskim mówią:
 • Dawid Warzyński - Zastępca Nadleśniczego w Nadleśnictwie Osie;
 • Joanna Bock - Rzecznik Prasowy Nadleśnictwa Dąbrowa.
Polskie Radio PiK - 02.07.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.19

28 czerwca 2019

W osiemnastym odcinku leśnego cyklu... o sporcie. Obserwujemy i kibicujemy leśnym sportowcom startującym w XII Mistrzostwach Polski Leśników w Piłce Siatkowej o Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, rozgrywanych w dniach od 25 do 27 czerwca br. w Toruniu.

O rywalizacji i integracji w spotkaniu z Michałem Zarębą mówili:
 • Justyna Piszczorowicz - z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu;
 • Maciej Pawelec - z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski;
 • Maciej Rygielski - z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu;
 • Karol Kwiatek - z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie;
 • Patryk Ott - sędzia rozgrywek;
 • Anna Stępień - organizator i gospodarz XII Mistrzostw Polski Leśników w Piłce Siatkowej o Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Polskie Radio PiK - 28.06.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.18

25 czerwca 2019

W siedemnastym odcinku leśnego cyklu mówimy o pożarach oraz ich skutkach, o monitoringu obszarów leśnych, drogach pożarowych, stosowanej profilaktyce i wprowadzanych zakazach. W ostatnich tygodniach i w całym okresie letnim do zagrożenia pożarowego przyczynia się susza. W sposób nieświadomy, a czasami bardzo świadomy, pozbawiony wyobraźni, lekkomyślny a nawet celowy, do powstawania pożarów leśnych przyczynia się człowiek.

O tym w rozmowie z Michałem Zarębą mówią:
 • Ryszard Wiesiołek - Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Toruń;
 • Paweł Nas - Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobrzejewice;
 • Żaneta Serocka - z punktu alarmowo-dyspozycyjnego Nadleśnictwa Dobrzejewice.
Polskie Radio PiK - 25.06.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.17
123