Czwartek, 20 lutego 2020 r.   Imieniny: Leona, Ludomira, Zenobiusza
Polskie Radio PiK » Dla Lasu, Dla Ludzi

Dla Lasu, Dla Ludzi

Cykl kilkudziesięciu audycji - materiałów reporterskich dotyczących lasów, nie tylko naszego regionu, w których eksperci odpowiedzą na fundamentalne pytania i dyskutować będą o problemach z którymi borykają się nie tylko ludzie w lasach.
 • Czy lasów przybywa czy ubywa?
 • Dlaczego leśnicy wycinają las i ile?
 • Dlaczego, mimo od kilku lat działającej ustawy śmieciowej, nadal nasze lasy są zanieczyszczone?
 • Czym jest zrównoważona gospodarka leśna i jaki jest wpływ prowadzonej polityki leśnej na populacje wybranych gatunków ptaków i innych zwierząt?
 • Czy lasy są marką województwa kujawsko-pomorskiego i jaki w nich tkwi potencjał?
To tylko niektóre pytania, na które odpowiadać będą przedstawiciele nadleśnictw.

Materiały reporterskie zrealizowane przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu, emitowane będą w audycji "Od ucha do ucha" o godz. 13.05.

17 grudnia 2019

To już 40. odcinek naszego leśnego cyklu. Podziwiamy w nim prawie 20-metrowe choinki, które zdobią centrum Bydgoszczy i Toruń. Dorodne świerki przekazały: Nadleśnictwo Golub-Dobrzyń, Nadleśnictwo Toruń i Nadleśnictwo Zamrzenica. „Naturalne choinki są najpiękniejsze, najbardziej tradycyjne” - mówi Olga Ciemnoczołowska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Przy choince na Rynku Staromiejskim w Toruniu, o symbolice i tradycji świątecznej z mieszkańcami Torunia rozmawiał Michał Zaręba.
Polskie Radio PiK - 17.12.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz. 40

10 grudnia 2019

W 39. odcinku naszego leśnego cyklu wspominamy Mikołajki w Polskim Radiu PiK. 6 grudnia br. uroczyście przekazane zostały dary naszych Słuchaczy dla podopiecznych Domu Dziecka w Cerekwicy Małej. Ze swoim wsparciem do akcji włączyły się również Lasy Państwowe.

„Z Radiem PiK współpracujemy cały rok organizując przeróżne akcję, ale te świąteczne mają największy urok. Chcemy wspierać dzieci również od strony przyrodniczej” - mówiła Jolancie Fischer obecna na uroczystości przekazania darów dzieciom Olga Ciemnoczołowska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 10.12.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz. 39

3 grudnia 2019

W 38. odcinku leśnego cyklu na kujawsko-pomorskiej antenie o promocji sprzedaży zielonych drzewek świątecznych z Lasów Państwowych, a także o przeciwdziałaniu kradzieży choinek.

Dlaczego warto kupić choinkę z legalnego źródła u leśnika? O tym w materiale Michała Zaręby mówią:
 • Olga Ciemnoczołowska - rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu;
 • Daniel Kruczkowski - Inżynier Nadzoru w Nadleśnictwie Cierpiszewo;
 • Paweł Nas - Nadleśniczy w Nadleśnictwie Dobrzejewice.
Polskie Radio PiK - 03.12.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz. 38

19 listopada 2019

37. odcinek leśnego cyklu na kujawsko-pomorskiej antenie, prowadzi Słuchaczy szlakiem Miejsc Pamięci w lasach Kujaw i Pomorza. Marcin Doliński odwiedził Rudzki Most w Nadleśnictwie Tuchola i Wierzchlas w Nadleśnictwie Zamrzenica.

O Miejscach Pamięci na terenach należących do powyższych Nadleśnictw opowiadali:
 • Mirosław Gniot - Sekretarz Nadleśnictwa Tuchola,
 • Michał Wojcieszkiewicz - Inżynier Nadzoru w Nadleśnictwie Zamrzenica.
Polskie Radio PiK - 19.11.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz. 37

12 listopada 2019

W 36. już odcinku leśnego cyklu na kujawsko-pomorskiej antenie, Marcin Doliński składa wizytę organizatorom jubileuszowej wystawy z okazji 150-lecia Nadleśnictwa Dąbrowa. W trakcie uroczystego finału obchodów jubileuszu poświęcono sztandar Nadleśnictwa, odbyła się również uroczysta Gala.

O wystawie z okazji 150-lecia Nadleśnictwa Dąbrowa opowiadają:
 • Karol Pawlicki - Nadleśniczy w Nadleśnictwie Dąbrowa,
 • Joanna Bock - Specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Dąbrowa.
Polskie Radio PiK - 12.11.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz. 36

22 października 2019

W 35. odcinku leśnego cyklu na kujawsko-pomorskiej antenie, Andrzej Krystek odwiedza Nadleśnictwo Szubin. W lasach jemu podległym spotkać można więźniów. Na początku 2017 roku zrodził się pomysł, by w ramach aktywizacji i readaptacji zawodowej osadzonych podjąć współpracę z Nadleśnictwem Szubin. W sierpniu 2017 roku huragan stulecia zniszczył bardzo dużą ilość drzewostanów i okazało się że do prac w lasach nadleśnictwa potrzeba będzie bardzo dużo rąk. Tutaj właśnie więźniowie spełniają bardzo ważną rolę.

O pracach wykonywanych w lasach przez więźniów opowiadają:
 • Piotr Siuda - Komendant Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Szubin,
 • Joanna Brzykcy-Jeżewska - Inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Szubin.
Polskie Radio PiK - 22.10.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz. 35

1 października 2019

W 34. odcinku leśnego cyklu na kujawsko-pomorskiej antenie, podsumowanie sezonu letniego pod kątem pożarów w lasach naszego regionu. „To był bardzo klasyczny sezon jeśli chodzi o lasy naszej dyrekcji” - mówi Honorata Galczewska, główny specjalista Służby Leśnej ds. ochrony przeciwpożarowej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Według statystyk, lasy w toruńskiej dyrekcji niemalże w całości objęte są najwyższą kategorią zagrożenia pożarowego.
Polskie Radio PiK - 01.10.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz. 34

1 października 2019

To już 33. odcinek naszego leśnego cyklu, a w nim kontynuacja tematu jakże aktualnego na tę porę roku. Deszczowa aura przełomu września i października spowodowała istny wysyp grzybów w lasach. Sympatycy grzybobrania wyruszają tłumnie na zbiory. Czy pamiętają o zasadach zachowania w lesie, jak i w co zbierać grzyby? Warto zapoznać się z mapą i zorientować się jak dojechać i gdzie można zaparkować swój pojazd? Nie zapominajmy również o zagrożeniu ze strony kleszczy.

O tym wszystkim w trakcie spotkania z Marcinem Dolińskim mówią:
 • Ireneusz Bojanowski - Nadleśniczy w Nadleśnictwie Czersk;
 • Leszek Pultyn - Zastępca Nadleśniczego w Nadleśnictwie Czersk.
Polskie Radio PiK - 01.10.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.33

24 września 2019

W 32. już odcinku leśnego cyklu przypominamy o wielkim „Grzybobraniu”, które w sobotę 28 września odbędzie się w gminie Tłuchowo. W programie imprezy przewidziany jest m.in. quiz dla dzieci i młodzieży oraz występy muzyczne. Zbiórka dla zainteresowanych o godz. 10.00 przed świetlicą wiejską w Jasieniu. W plenerowej imprezie uczestniczy również Nadleśnictwo Skrwilno. Warto pamiętać o odpowiednim stroju i koszu na grzyby.

Ideę "Grzybobrania" w rozmowie z Michałem Zarębą przybliżyli :
 • Adam Kamiński - Specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Skrwilno;
 • Konrad Słomczewski - grupa artystyczna „Brzydkie Kaczątka” i Stowarzyszenie „Pomocna dłoń” w Jasieniu;
 • Paulina Kokoszczyńska - fotograf (facebook.com/jasiengmianatluchowo);
 • Kazimierz Wielowiejski - lokalny muzyk, znawca grzybów i uczestnik „Grzybobrania”.
Polskie Radio PiK - 24.09.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.32

17 września 2019

W 31. już odcinku leśnego cyklu mówimy o edukacyjnych warsztatach dla nauczycieli. Lasy Państwowe zajmują się nie tylko tym, co zielone. Prowadzą również działalność edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży, ale również do dorosłych niosących na swoich barkach odpowiedzialność m.in. za to co i w jaki sposób przekazują młodemu pokoleniu. Temu właśnie służą leśne warsztaty edukacyjne dla nauczycieli.

O tym w rozmowie z Marcinem Dolińskim mówili :
 • Karol Pawlicki - Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa,
 • Joanna Bock - Rzecznik Prasowy Nadleśnictwa Dąbrowa, prowadząca warsztaty edukacyjne dla nauczycieli.
Polskie Radio PiK - 17.09.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.31
1234