Piątek, 15 listopada 2019 r.   Imieniny: Alberta, Leopolda
Potężne korki na ul. Fordońskiej (w stronę Torunia) w Bydgoszczy. Trwa neutralizacja plany oleju od mostu w Fordonie do Czarnowa.
Potężne korki na ul. Fordońskiej (w stronę Torunia) w Bydgoszczy. Trwa neutralizacja plany oleju od mostu w Fordonie do Czarnowa.
Potężne korki na ul. Fordońskiej (w stronę Torunia) w Bydgoszczy. Trwa neutralizacja plany oleju od mostu w Fordonie do Czarnowa.
Polskie Radio PiK » Dla Lasu, Dla Ludzi

Dla Lasu, Dla Ludzi

Cykl kilkudziesięciu audycji - materiałów reporterskich dotyczących lasów, nie tylko naszego regionu, w których eksperci odpowiedzą na fundamentalne pytania i dyskutować będą o problemach z którymi borykają się nie tylko ludzie w lasach.
 • Czy lasów przybywa czy ubywa?
 • Dlaczego leśnicy wycinają las i ile?
 • Dlaczego, mimo od kilku lat działającej ustawy śmieciowej, nadal nasze lasy są zanieczyszczone?
 • Czym jest zrównoważona gospodarka leśna i jaki jest wpływ prowadzonej polityki leśnej na populacje wybranych gatunków ptaków i innych zwierząt?
 • Czy lasy są marką województwa kujawsko-pomorskiego i jaki w nich tkwi potencjał?
To tylko niektóre pytania, na które odpowiadać będą przedstawiciele nadleśnictw.

Materiały reporterskie zrealizowane przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu, emitowane będą w audycji "Od ucha do ucha" o godz. 13.05.

12 listopada 2019

W 36. już odcinku leśnego cyklu na kujawsko-pomorskiej antenie, Marcin Doliński składa wizytę organizatorom jubileuszowej wystawy z okazji 150-lecia Nadleśnictwa Dąbrowa. W trakcie uroczystego finału obchodów jubileuszu poświęcono sztandar Nadleśnictwa, odbyła się również uroczysta Gala.

O wystawie z okazji 150-lecia Nadleśnictwa Dąbrowa opowiadają:
 • Karol Pawlicki - Nadleśniczy w Nadleśnictwie Dąbrowa,
 • Joanna Bock - Specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Dąbrowa.
Polskie Radio PiK - 12.11.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz. 36

22 października 2019

W 35. odcinku leśnego cyklu na kujawsko-pomorskiej antenie, Andrzej Krystek odwiedza Nadleśnictwo Szubin. W lasach jemu podległym spotkać można więźniów. Na początku 2017 roku zrodził się pomysł, by w ramach aktywizacji i readaptacji zawodowej osadzonych podjąć współpracę z Nadleśnictwem Szubin. W sierpniu 2017 roku huragan stulecia zniszczył bardzo dużą ilość drzewostanów i okazało się że do prac w lasach nadleśnictwa potrzeba będzie bardzo dużo rąk. Tutaj właśnie więźniowie spełniają bardzo ważną rolę.

O pracach wykonywanych w lasach przez więźniów opowiadają:
 • Piotr Siuda - Komendant Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Szubin,
 • Joanna Brzykcy-Jeżewska - Inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Szubin.
Polskie Radio PiK - 22.10.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz. 35

1 października 2019

W 34. odcinku leśnego cyklu na kujawsko-pomorskiej antenie, podsumowanie sezonu letniego pod kątem pożarów w lasach naszego regionu. „To był bardzo klasyczny sezon jeśli chodzi o lasy naszej dyrekcji” - mówi Honorata Galczewska, główny specjalista Służby Leśnej ds. ochrony przeciwpożarowej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Według statystyk, lasy w toruńskiej dyrekcji niemalże w całości objęte są najwyższą kategorią zagrożenia pożarowego.
Polskie Radio PiK - 01.10.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz. 34

1 października 2019

To już 33. odcinek naszego leśnego cyklu, a w nim kontynuacja tematu jakże aktualnego na tę porę roku. Deszczowa aura przełomu września i października spowodowała istny wysyp grzybów w lasach. Sympatycy grzybobrania wyruszają tłumnie na zbiory. Czy pamiętają o zasadach zachowania w lesie, jak i w co zbierać grzyby? Warto zapoznać się z mapą i zorientować się jak dojechać i gdzie można zaparkować swój pojazd? Nie zapominajmy również o zagrożeniu ze strony kleszczy.

O tym wszystkim w trakcie spotkania z Marcinem Dolińskim mówią:
 • Ireneusz Bojanowski - Nadleśniczy w Nadleśnictwie Czersk;
 • Leszek Pultyn - Zastępca Nadleśniczego w Nadleśnictwie Czersk.
Polskie Radio PiK - 01.10.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.33

24 września 2019

W 32. już odcinku leśnego cyklu przypominamy o wielkim „Grzybobraniu”, które w sobotę 28 września odbędzie się w gminie Tłuchowo. W programie imprezy przewidziany jest m.in. quiz dla dzieci i młodzieży oraz występy muzyczne. Zbiórka dla zainteresowanych o godz. 10.00 przed świetlicą wiejską w Jasieniu. W plenerowej imprezie uczestniczy również Nadleśnictwo Skrwilno. Warto pamiętać o odpowiednim stroju i koszu na grzyby.

Ideę "Grzybobrania" w rozmowie z Michałem Zarębą przybliżyli :
 • Adam Kamiński - Specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Skrwilno;
 • Konrad Słomczewski - grupa artystyczna „Brzydkie Kaczątka” i Stowarzyszenie „Pomocna dłoń” w Jasieniu;
 • Paulina Kokoszczyńska - fotograf (facebook.com/jasiengmianatluchowo);
 • Kazimierz Wielowiejski - lokalny muzyk, znawca grzybów i uczestnik „Grzybobrania”.
Polskie Radio PiK - 24.09.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.32

17 września 2019

W 31. już odcinku leśnego cyklu mówimy o edukacyjnych warsztatach dla nauczycieli. Lasy Państwowe zajmują się nie tylko tym, co zielone. Prowadzą również działalność edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży, ale również do dorosłych niosących na swoich barkach odpowiedzialność m.in. za to co i w jaki sposób przekazują młodemu pokoleniu. Temu właśnie służą leśne warsztaty edukacyjne dla nauczycieli.

O tym w rozmowie z Marcinem Dolińskim mówili :
 • Karol Pawlicki - Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa,
 • Joanna Bock - Rzecznik Prasowy Nadleśnictwa Dąbrowa, prowadząca warsztaty edukacyjne dla nauczycieli.
Polskie Radio PiK - 17.09.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.31

10 września 2019

W 30. już odcinku leśnego cyklu mówimy pikniku ekologicznym, który 21 września br. odbędzie się na Rynku Nowomiejskim w Toruniu, z okazji akcji pod hasłem „Sprzątanie Świata”. Piknik ekologiczny zorganizowany został przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i stoisko Nadleśnictwa Dobrzejowice. W ramach imprezy, która trwać będzie od godz. 10.00 do 14.00, przewidziane są m.in. pokazy sprzętu oczyszczania, a także konkursy. Będzie można też przynieść i nieodpłatnie pozostawić przeterminowane leki oraz elektroodpady.

Na piknik ekologiczny w rozmowie z Michałem Zarębą zapraszali :
 • Piotr Rozwadowski - prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu;
 • Beata Zimna-Myszke - Starszy Specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Dobrzejewice.
Polskie Radio PiK - 10.09.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.30

3 września 2019

29. odcinek naszego leśnego cyklu zabiera Słuchaczy do Nadleśnictwa Czersk, którego tradycją są dożynki rolniczo-leśne organizowane tutaj już od 27 lat. Tegoroczne odbędą się w sobotę 7 września w miejscowości Kwieki koło Krzyża. Początek o godz. 14.00.

Rozmówcą Marcina Dolińskiego był:
 • Ireneusz Bojanowski - Nadleśniczy w Nadleśnictwie Czersk.
Polskie Radio PiK - 03.09.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.29

27 sierpnia 2019

To już 28. odcinek naszego leśnego cyklu. Tym razem odwiedzamy Nadleśnictwo Zamrzenica, które realizuje program restytucji jarzęba brekinii i cisa pospolitego. Leśnik to przyrodnik zatem czyni działania na rzecz różnorodności biologicznej, chroni to co cenne.

Rozmówcą Marcina Dolińskiego był:
 • Michał Wojcieszkiewicz - Inżynier Nadzoru w Nadleśnictwie Zamrzenica.
Polskie Radio PiK - 27.08.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.28

20 sierpnia 2019

W 27. odcinku leśnego cyklu przenosimy się do Nadleśnictwa Skrwilno, gdzie 31 sierpnia odbędą się Zawody Zaprzęgów Parkowych. W programie imprezy przewidziane są również atrakcje dla najmłodszych: place zabaw i konkursy z nagrodami. Impreza pod patronatem medialnym Polskiego Radia PiK rozpocznie się w ostatnią sobotę sierpnia o godz. 14.00.

Rozmówcami Michała Zaręby byli:
 • Jacek Soborski - emerytowany Nadleśniczy w Nadleśnictwie Skrwilno;
 • Adam Kamiński - specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Skrwilno.
Polskie Radio PiK - 20.08.2019 - Dla lasu, dla ludzi cz.27
1234