Poniedziałek, 30 marca 2020 r.   Imieniny: Anieli, Kwiryna, Leonarda
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może

Pytać każdy może

31 marca 2020

Zostań w domu - łatwo powiedzieć, trudniej przeżyć. Stłoczeni 24 godziny na dobę na kilkudziesięciu metrach kwadratowych, z dzieciakami, którym brakuje ruchu i kolegów, skazani na pracę zdalną lub zamartwianie się o dalsza pracę, z wszelkimi, czasem niezbyt miłymi nastrojami najbliższych, stajemy przed trudnym czasem przeżycia epidemii koronawirusa. To, co niedawno wydawało się pozytywem - więcej czasu dla siebie i dzieci - teraz staje się obciążeniem. Na domiar złego nie wiemy jak pokierować domową nauką, jak unikać niepotrzebnych konfliktów, jak znaleźć mir domowy. Coach rodzinny i psycholog postarają się powiedzieć - jak przeżyć z rodziną przymusową kwarantannę i się nie pozabijać? W trakcie programu czekamy na telefony: 52 345-50-90 i 52 345-50-60.

26 marca 2020

Jak koronawirus wpłynął na naszą hojność. W internecie roi się bowiem od różnych akcji pomocowych, które cieszą się ogromnym powodzeniem wśród Polaków. Młodzi ludzie pytają starszych jakiej pomocy potrzebują, psycholodzy oferują darmowe porady, a restauratorzy dowożą posiłki do szpitali. Świetnie też działa pomoc sąsiedzka. O pomaganiu w czasie epidemii porozmawiamy z psychologiem i socjologiem. Zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 26.03.2020

25 marca 2020

W środę wchodzi w życie rozporządzenie MEN dotyczące pracy zdalnej nauczycieli. Szkoły i przedszkola mają obowiązek prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zgodnie z rozporządzeniem MEN za zdalne nauczanie realizowane przez placówkę ma odpowiadać jej dyrektor, który ma informować uczniów, rodziców i nauczycieli o sposobie i trybie prowadzenia zajęć i koordynować współpracę nauczycieli z uczniami lub rodzicami, uwzględniając potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne uczniów.Co to oznacza dla nauczycieli, uczniów. Czy dzięki uruchomieniu obowiązkowych lekcji online terminy egzaminów byłyby niezagrożone. Jak są przygotowani nauczyciele, szkoły i uczniowie na to rozwiązanie?
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 25.03.2020

24 marca 2020

Najbardziej zagrożoną grupą podczas epidemii koronawirusa są ludzie w podeszłym wieku. To dla nich pracują w tej chwili specjalne komórki, powołane przez prezydentów miast, zaś pracownicy Domów Dziennego Pobytu dbają, by seniorzy mieli zaopatrzenie w podstawowe artykuły. Gościem audycji Wojciecha Sobocińskiego była pani profesor Kornelia Kędziora-Kornatowska, specjalistka z dziedziny geriatrii Collegium Medicum w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 24.03.2020

19 marca 2020

Pozamykane galerie handlowe, restauracje i puby. Lokale gastronomiczne mogą jedynie dowozić jedzenie i sprzedawać je na wynos. Linie lotnicze odwołują loty, znikają połączenia autobusowe. Przedsiębiorcy tracą klientów, a wielu Polaków pracuje zdalnie. To wszystko efekt epidemii koronawirusa, która rozprzestrzenia się na świecie. Jakie skutki dla gospodarki i ekonomii może to przynieść? Jak radzą sobie przedsiębiorcy i na jaką pomoc mogą liczyć? Jak ta sytuacja odbije się na finansach przeciętnych Polaków? Zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 19.03.2020

18 marca 2020

Po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego kolejne firmy wprowadzają obowiązkową pracę zdalną. Dla części pracowników jest to pierwszy raz, kiedy o rytmie ich dnia nie będzie decydować biuro, a sami będą musieli skutecznie opracować wydajny sposób dyscypliny wobec samych siebie.

W audycji z cyklu „Pytać każdy może” eksperci Okręgowego Inspektoratu Pracy i przedstawiciele związków zawodowych dyskutować będą o pracy zdalnej, prawie do wynagrodzenia pomimo przymusowego urlopu i innych zmianach wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Czy osobom objętym kwarantanną przysługuje wynagrodzenie, a potem zasiłek chorobowy? Zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 18.03.2020

17 marca 2020

Epidemia korona wirusa całkowicie zdominowała nasze życie, zmuszając nas do wielu niestandardowych zachowań. W audycji Wojciecha Sobocińskiego na pytania związane z unikaniem zakażenia odpowiadał lekarz specjalista. Psycholog radził jak przetrwać domową kwarantannę i jak instruować nasze dzieci. Socjolog mówił jak nie ulegać panice i nie dać się ponieść zbiorowości.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 17.03.2020

12 marca 2020

Gdzie mamy stawiać chlewnie, gdzie hodować drób? W mieście? Pytają przedsiębiorcy, którzy postawili na rozwój wielkich gospodarstw. Ich pytanie brzmi prowokacyjnie, ale coraz częściej spotykają się z protestami mieszkańców wsi, którzy nie chcą mieć w sąsiedztwie olbrzymich chlewni czy kurników. Wiemy, czym jest wieś i wiemy, że na wsi hoduje się zwierzęta, mówią protestujący, ale odór wydobywający się z takich miejsc jest nie do wytrzymania. Co dalej? Czy polską wieś czekają ciągłe konflikty? Jak pogodzić racje obu stron i czy to w ogóle jest możliwe? Gośćmi Żanety Walentyn będą przedstawiciele Izby Rolniczej, Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii oraz Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 12.03.2020

11 marca 2020

Jaka powinna być polska szkoła? Ustandaryzowana, ze sztywnymi, konserwatywnymi metodami nauczania? Czy nowoczesna - bez ocen, dzwonków? W ostatnim, ogólnoświatowym badaniu poziomu edukacji PISA, polscy 15-latkowie uzyskali świetne wyniki we wszystkich dziedzinach. Na szczycie światowej czołówki - w czytaniu, matematyce i naukach przyrodniczych - jest Estonia. Sukcesu należy upatrywać w wysokiej jakości nauczania. Może coś warto przenieść na polski grunt? Czy można tak zorganizować szkołę, aby osiągać dobre wyniki i uczniowie z przyjemnością by do niej chodzili?

O tym dyskutować będą goście Magdy Jasińskiej:
Marek Gralik - kujawsko-pomorski kurator Oświaty;
Iwona Rozstankowska i Izabela Nowakowska z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli;
Justyna Cholewińska i Jarosław Durszewicz - Fundacja Szkoła bez ocen i Instytut Zwinnej Edukacji.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 11.03.2020

10 marca 2020

Rząd przyjął nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, w której policja otrzymała większe uprawnienia do walki z przemocą domową. Funkcjonariusz może nakazać osobie stosującej przemoc natychmiastowe opuszczenie domu i zakaz zbliżania się do niego nawet w przypadku, gdy taka osoba nie będzie miała innego mieszkania. Taką zmianę od lat postulowali ludzie stykający się zawodowo z objawami przemocy domowej. Czy i jak w Polsce walczy się z domową przemocą? O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 10.03.2020
1234567