Czwartek, 17 października 2019 r.   Imieniny: Wiktora, Marity, Ignacego
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może

Pytać każdy może

17 października 2019

17 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Na czym polega mediacja? W jakich sprawach można z niej skorzystać? O to spytaliśmy ekspertów, obecnych w studiu mediatorów. Goście w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras odpowiadali też na pytania naszych Słuchaczy.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 17.10.2019

16 października 2019

Po „Światowym Dniu Białej Laski”, święcie osób niewidomych i niedowidzących obchodzonym od 1964 roku, w audycji publicystycznej gościliśmy uczniów i nauczycieli Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej i Niewidomej im. L.Braille'a w Bydgoszczy. Samo święto jest okazją, by przypomnieć społeczeństwu, że osoby niewidome i niedowidzące chcą żyć tak jak wszyscy i nie potrzebują fałszywej litości. Jakie są główne problemy codziennego życia, czego oczekują od innych ludzi? Odpowiedzi w audycji Magdy Jasińskiej.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 16.10.2019

15 października 2019

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie państwa Dziubaków przeciwko Raifassen Bankowi wprawił wszystkich posiadających kredyty we frankach w dobry nastrój. Jeśli bowiem umowa zawiera niedozwoloną klauzulę indeksacyjną, czyli skąd bierzemy kurs franka, to można ją unieważnić. Ale nawet jeśli taki będzie wyrok polskiego sądu, to czy wraz z unieważnieniem kredytobiorcy będą musieli zwrócić bankom to co dotychczas dostali? A jak będą rozliczane wzajemne roszczenia po unieważnieniu umów? Na te oraz inne pytania odpowiadali bankowcy i radcy prawni, goście w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 15.10.2019

9 października 2019

Wydawać by się mogło, że wiele już dla osób niepełnosprawnych, zrobiono. Mamy ułatwienia w architekturze, specjalną mikrobusową komunikację, zakłady aktywności zawodowej i warsztaty terapii zajęciowych. A jednak sytuacja życiowa wielu niepełnosprawnych pozostawia sporo do życzenia. Co już zrobiono a co trzeba pilnie uczynić? Pyta Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 9.10.2019

2 października 2019

Umowy o dożywocie lub umowa dożywocia. Jak ją zawrzeć, by nie zostać oszukanym? Co to jest klauzula trzech siódemek, czyli paragraf 777 Kodeksu Cywilnego? Co robić w przypadku niewywiązywania się strony z zadeklarowanych świadczeń? Czy można taką umowę odwołać lub przenieść prawo własności? Nasi goście, radcy prawni, Jan Poczwardowski i Igor Wilczek, odpowiadać będą na pytania słuchaczy nie tylko o umowie dożywocia, ale też o sprawach spadkowych i testamentowych. Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 2.10.2019

25 września 2019

Tydzień Przedsiębiorcy to cykl seminariów i spotkań, jakie Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje kujawsko-pomorskim przedsiębiorcom. W tym roku pod hasłem „Zatrudniam legalnie – pracuje legalnie”. Porad i wyjaśnień udzielają w tych dniach nie tylko pracownicy ZUS-u, ale też przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, Narodowego Funduszu Zdrowia, czy Powiatowego Urzędu Pracy. Podczas szkoleń poruszane są ważne kwestie związane zarówno z prawem do świadczeń krótkoterminowych, jak zasiłków chorobowych , opiekuńczych, macierzyńskich, jak też do świadczeń długoterminowych, czyli emerytur i rent. Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 25.09.2019

18 września 2019

Niedawno bydgoscy policjanci aresztowali osoby zajmujące się handlem ludźmi, zaś przy wojewodzie działa Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Co kryje się pod określeniem „handlowanie ludźmi”? Jakie mechanizmy są wykorzystywane? Kto jest ofiarą takiego handlu i jak może się nią stać? Co zrobić, by dobrze wybrać zagranicznego pracodawcę? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze agencji pracy? Jak reagować, gdy stosuje się wobec nas, lub najbliższych, przymus pracy niewolniczej? Obecnych w studiu ekspertów pytał Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 18.09.2019

12 września 2019

7 września weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która zwiększa ochronę pracowników. Podwładny będzie mógł łatwiej dochodzić odszkodowania za mobbing i dyskryminację, nękanie i nierówne traktowanie w pracy. Gośćmi Wojciecha Sobocińskiego są inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Audycja z telefonicznym udziałem słuchaczy.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 12.09.2019

11 września 2019

Pracownicy Huty szkła "Irena" w Inowrocławiu przez lata przechodzili różne koleje losu i mierzyli się z wieloma problemami w firmie. Czy i tym razem uda im się wyjść obronną ręka z sytuacji, jaka panuje w byłej hucie szkła. Zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 11.09.2019

10 września 2019

W audycji Moniki Siwak z cyklu „Pytać każdy może” pytaliśmy czy uczniowie czują się w szkole dobrze i bezpiecznie. Według ankiety, większość rodziców uważa szkołę za bezpieczne miejsce. Sprawdziliśmy też co z podwójnymi rocznikami w szkołach - czy są w związku z tym kłopoty, choćby z lekcjami do wieczora?
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 10.09.2019
1234567