Sobota, 18 stycznia 2020 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może

Pytać każdy może

16 stycznia 2020

Cisi bohaterowie - tak można określić osoby, które opiekują się chorym członkiem rodziny. Bez wytchnienia, co grozi psychicznym i fizycznym załamaniem. Polski Czerwony Krzyż zwiększa pulę tzw. "godzin wytchnieniowych". A w Bydgoszczy trwa nabór do programu "Zaopiekowani". O sytuacji opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych rozmawiamy z opiekunką, szefową regionalnego oddziału PCK i przedstawicielką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zaprasza Monika Siwak.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 16.01.2020

15 stycznia 2020

Co to znaczy "dobra szkoła"? Jak ją wybrać? Jakimi kierować się kryteriami?

Po raz kolejny Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu zostało najlepszym liceum ogólnokształcącym w kraju. Ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 22. przygotował miesięcznik "Perspektywy". Kapituła rankingu brała pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

Jaką szkołę wybrać? Liceum, czy technikum? Czy rankingi mogą być dobrym doradcą młodzieży poszukującej swojej dalszej ścieżki edukacyjnej?

W audycji przedstawiciele szkół z wysoką pozycją w rankingu: Uniwersyteckie Liceum ogólnokształcące w Toruniu, VI LO w Bydgoszczy, Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy, i Technikum Budowlane w Bydgoszczy oraz kurator Oświaty - Marek Gralik.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 15.01.2020

14 stycznia 2020

W studiu Polskiego Radia PiK pojawili się radcy prawni. Wojciech Sobociński rozmawiał ze swoimi gośćmi o prawie spadkowym i sposobach regulacji różnych sytuacji życiowych. Radcy prawni odpowiadali również na pytania Słuchaczy.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 14.01.2019

9 stycznia 2020

Od 8 stycznia wystawianie recepty w wersji elektronicznej jest obowiązkowe, nadal jednak będzie można realizować w aptekach druki papierowe. Nie wszystkie placówki będą bowiem w stanie wystawiać e-recepty, ponieważ tylko 61,5 proc. z nich jest podłączonych do systemu. Ministerstwo Zdrowia akcentuje, że korzyści z e-recepty dla pacjenta to nie tylko wygoda i czytelność wystawionego dokumentu, ale także możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece bez konieczności sporządzania odpisu i bez utraty refundacji. Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, bo lekarz może ją wystawić na cały rok – pacjent wykupuje ją, gdy skończy mu się partia leków. E-recepta jest czytelna, nie można jej zniszczyć ani zgubić. Można ją wysłać sms-em do bliskiej osoby, by ta ją wykupiła – wystarczy podać pesel i czterocyfrowy kod z e-recepty.

Zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 9.01.2019

8 stycznia 2020

W audycji z cyklu „Pytać każdy może” Adriana Andrzejewska-Kuras i Jej goście rozmawiali o współczesnej młodzieży. Czy można mówić o podziale na tzw. patologię i dzieci z dobrych domów? A może "patointeligencja", o której śpiewa młody raper, to codzienność w szkołach? Jak zmieniły się relacje dzieci z rodzicami? Czy pieniądze i luksusy nie zastępują czasem miłości i bliskości? Odpowiedzi na te pytania udzielili goście programu: psycholog, pedagog, socjolog i prawnik.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 08.01.2020

7 stycznia 2020

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 36 z 50 miast Unii Europejskiej, o największym stężeniu pyłu, znajduje się w Polsce. To nie tylko wstyd, ale silna motywacja do działania. Jak reagować na duszący dym z komina sąsiada? Gdzie zgłosić się, by uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca? Co robi Straż Miejska by walczyć z kopciuchami? O tym w audycji Wojciech Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 07.01.2020

2 stycznia 2020

Rok 2019 na drogach w województwie kujawsko-pomorskim kończymy tragicznym bilansem. Zginęło ponad 200 osób i rannych zostało prawie tysiąc. Drogi w województwie to obecnie jeden wielki plac budowy a nowe odcinki będą oddawane do użytku także w 2020 roku. Jakie działania podejmuje i będzie podejmowała policja drogowa w kwestii bezpieczeństwa na drogach? Jakie zmiany czekają kierowców w 2020 na rogach wojewódzkich? Jak zachowania kierowców i nowe przepisy oceniają dziennikarze specjalizujący się w bezpieczeństwie drogowym? Pyta Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 2.01.2020

31 grudnia 2019

Dwie kampanie i dwukrotne wybory. Ważne inwestycje, protesty, trudne dyskusje i oczywiście wydarzenia artystyczne światowej rangi. Podsumowanie wydarzeń 2019 roku w regionie. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 31.12.2019

27 grudnia 2019

Trzynasta emerytura, "500 plus" na pierwsze dziecko, strajk nauczycieli, wdrażanie reformy edukacji, to niektóre istotne wydarzenia społeczne mijającego roku. Dwie trzecie polskich przedsiębiorstw zanotowało w 2019 r. wzrost kosztów pracy. Najbardziej odczuły je największe przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 250 osób, najmniej firmy mikro, zatrudniające do 9 pracowników, wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jaki to był rok na rynku pracy? Czy nadal będziemy mieć rynek pracownika i rekordowo niskie bezrobocie? Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowany przez posłów KO. KO chce m.in. zobligować pracodawców, aby w ogłoszeniach o pracę umieszczali kwotę proponowanego wynagrodzenia brutto. Nowe zapisy mają pomóc m.in. niwelować lukę w zarobkach kobiet i mężczyzn.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 27.12.2019

24 grudnia 2019

Kutia to wigilijny deser, który wywodzi się z polskiej kuchni kresowej. Wiele z polskich rodzin, które mają swoje wschodnie korzenie kultywuje do dzisiaj przyniesione stamtąd tradycje. Także nasi rodacy mieszkający za wschodnią granicą chcą w czasie świat Bożego Narodzenia być bliżej Polski. W audycji Wojciecha Sobocińskiego opowiadają o tym wieloletni korespondenci: w Moskwie - Maciej Jastrzębski i w Wilnie - Kamil Zalewski.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 24.12.2019
1234567