Piątek, 22 lutego 2019 r.   Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra
Autostrada A1 w kierunku Gdańska zablokowana po zderzeniu dwóch aut. Policja wyznaczyła objazd drogą krajową nr 91!
Autostrada A1 w kierunku Gdańska zablokowana po zderzeniu dwóch aut. Policja wyznaczyła objazd drogą krajową nr 91!
Autostrada A1 w kierunku Gdańska zablokowana po zderzeniu dwóch aut. Policja wyznaczyła objazd drogą krajową nr 91!
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia

Regionalny Punkt Widzenia

25 lutego 2019

To było największe i najlepiej zorganizowane konspiracyjne wojsko w okupowanej Europie. 14 lutego minęła 73. rocznica powstania Armii Krajowej. Rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w AK wydał naczelny wódz generał Władysław Sikorski. Armia Krajowa prowadziła działania dywersyjne na szeroką skalę. Wywiadowcy AK rozpracowywali między innymi działającą w Bydgoszczy niemiecką fabrykę zbrojeniową DAG. W poniedziałkowej audycji opowiemy o DAG Bromberg i konspiracyjnej działalności na terenie fabryki. Audycja emitowana z Exploseum działającego na terenie dawnego zakładu. Zapraszają Sławomir Nowak i Michał Słobodzian.

22 lutego 2019

Kryzys w stosunkach polsko izraelskich, jego przyczyny i możliwe skutki, zbliżające się eurowybory i rolnicze protesty były tematami, które komentowali eksperci, goście Michała Jędryki w audycji "Regionalny Punkt Widzenia":
  • prof. Patryk Tomaszewski - politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • prof. Radosław Sajna - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalny punkt widzenia z 22.02.2019

21 lutego 2019 - Współczesny patriotyzm

Dbałość o język ojczysty (poprawność, sensowne i konieczne zapożyczenia, eliminacja wulgaryzmów, etyka języka). Etos romantyczny a pragmatyczna obywatelskość. Patriotyczna codzienność (dbanie o środowisko, szacunek, życzliwość, propagowanie naszych sukcesów w wielu dziedzinach życia, np. w kulturze, eliminowanie szkodliwych stereotypów).

Goście Ewy Dąbskiej:
- prof. Roman Leppert - pedagog UKW;
- dr Michał Cichoracki - socjolog i filozof WSG;
- Anna Michalak - psycholog;
- dr Piotr Domeracki - filozof i etyk UMK.
Polskie Radio PiK - Regionalny punkt widzenia z 21.02.2019

20 lutego 2019

Z wizytą w Muzeum Historii Włocławka. Fot. Sławomir Nowak
Z wizytą w Muzeum Historii Włocławka. Fot. Sławomir Nowak
Od konfrontacji w pobliżu miasteczka Mosty na terenie obecnej Białorusi, 14 lutego 1919 roku rozpoczęła się wojna polsko-bolszewicka. Starcia trwały do lata 1920 roku. Jedna z ważnych bitew rozegrała się pod Włocławkiem, kiedy to w sierpniu 1920 roku Rosjanie bezskutecznie próbowali zdobyć miasto. Więcej o przebiegu wojny, jej znaczeniu i wydarzeniach z regionu w audycji emitowania z Muzeum Historii Włocławka. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Regionalny punkt widzenia z 20.02.2019

19 lutego 2019

Biblioteki - miejsca szczególne... Łączą pokolenia, spełniają dziś wszelakie funkcje, służą porozumieniu różnych grup społecznych. To w bibliotekach możemy dowiedzieć się więcej, spędzić wolny czas nie tylko czytając książki. Biblioteki, szczególnie w mniejszych miejscowościach, są miejscami, które integrują, uczą, rozwijają nasze zainteresowania i pasje. Tam znajdziemy ciekawych ludzi - pisarzy, podróżników, społeczników. Tam możemy spędzić czas przed ekranem komputera, a nawet skorzystać z zajęć jogi, fitness, czy robótek ręcznych. Złamiemy też stereotyp bibliotekarza - czyli skromnej pani w filcowych kapciach i zanurzonej w lekturze.

W audycji Magda Jasińska gościła bibliotekarki i bibliotekarzy z Bydgoszczy, Inowrocławia, Świecia i Szubina.
Polskie Radio PiK - Regionalny punkt widzenia z 19.02.2019

18 lutego 2019

Strażackie tradycje w Solcu Kujawskim mają już ponad 130 lat. Historyczne zawieruchy, rozwój sprzętu i technik gaśniczych dokumentuje muzeum działające przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej. O historii pożarnictwa i ludziach tworzących strażackie tradycje porozmawiamy w poniedziałkowym "Regionalnym Punkcie Widzenia". Audycja emitowana będzie z Solca Kujawskiego. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Regionalny punkt widzenia z 18.02.2019

15 lutego 2019

Polityk, adwokat, publicysta. 15 lutego rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego. W naszej audycji wspominamy zmarłego tydzień temu byłego premiera. Jarosław Kaczyński zapewnia, że nie złamał prawa w czasie kontaktów z austriackim deweloperem. Lider Prawa i Sprawiedliwości twierdzi także, że nie ma żadnych relacji finansowych między partią a firmą, która chciała wybudować w Warszawie wieżowiec. Czy te zapewnienia kończą sprawę tzw. "taśm Kaczyńskiego"? Będziemy również rozmawiać o warszawskiej konferencji poświęconej sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Gośćmi w audycji Michała Słobodziana będą:
  • prof. Radosław Sojak, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;
  • dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 15.02.2019

14 lutego 2019 - Walentynki - Czy święto zakochanych może być opresyjne?

Jakie emocje wzbudza to święto w osobach samotnych lub mających złe miłosne doświadczenia? Pojęcie "quirkyalone", określające osobę żyjącą w pojedynkę i przedkładającą taki rodzaj życia nad szukanie partnera na siłę, by nie żyć w samotności.
Walentynki a komercja i biznes.

Goście Ewy Dąbskiej:
- dr Elżbieta Okońska - pedagog, prezes Fundacji Laboratorium Bezpieczeństwa;
- Nadia Kostrzewa-Nowak - psycholog, psychoterapeuta;
- dr Tomasz Marcysiak - socjolog WSB;
- dr Piotr Domeracki - filozof i etyk UMK.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 14.02.2019

13 lutego 2019

Audycja emitowana z Urzędu Gminy w Inowrocławiu. Fot. Waldemar Zielinski/Urząd Gminy Inowrocław
Audycja emitowana z Urzędu Gminy w Inowrocławiu. Fot. Waldemar Zielinski/Urząd Gminy Inowrocław
Już na dwa lata przed śmiercią otrzymywał pogróżki. Mimo zastraszania i internowania w stanie wojennym nie wycofał się ze swojej opozycyjnej działalności. Zaginął w nocy z 7 na 8 lutego 1984 roku. Dzień później brat znalazł jego ciało w studzience melioracyjnej. Minęło właśnie 35 lat od tragicznej śmierci Piotra Bartoszcze, jednego z przywódców rolniczej "Solidarności" w regionie. Instytut Pamięci Naorodwej nie ma wątpliwości, że opozycjonista został zamordowany. Sprawców jednak nie wykryto.

W audycji z cyklu "Regionalny Punkt Widzenia", emitowanej z Urzędu Gminy w Inowrocławiu, Piotra Bartoszcze i czas "Solidarności" wspominali dawni działacze i historycy. Do wysłuchania audycji zaprasza: Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 13.02.2019

12 lutego 2019

"Krzywe zwierciadło" to projekt uczennic 1. Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Kim są założycielki "Krzywego Zwierciadła"? Projekt realizowany jest w ramach olimpiady pod hasłem "Zwolnieni z Teorii". Zamysłem jest ukazanie, jak dużym i powszechnym problemem jest brak samoakceptacji. Autorki chcą to zmienić, ukazując prawdziwych ludzi, prawdziwe historie, dwie płaszczyzny piękna, a także zmieniać świadomość na ten temat. Zdaniem autorek projektu, nie tylko osoby dorastające i poznające siebie mają problemy z samoakceptacją. Problem z tym mają także osoby starsze i posiada różnorakie podłoże.

Goście w audycji Magdy Jasińskiej:
  • Michalina Wojtyło;
  • Oliwia Markowska;
  • Zuzanna Marcinkowska;
  • Nikola Daab.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 12.02.2019
1234567