Czwartek, 13 grudnia 2018 r.   Imieniny: Lucji, Otylii
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia

Regionalny Punkt Widzenia

13 grudnia 2018

W audycji mówić będziemy o "uczeniu się na (własnych lub cudzych) błędach" :
 • Błądzić jest rzeczą ludzką czyli przyznanie się do błędu
 • Bez błędów nie ma kreacji, a w konsekwencji rozwoju
 • Jak skutecznie wyciągnąć wnioski z błędów i więcej ich nie popełniać?
Gośćmi Ewy Dąbskiej będą:
 • Nadia Kostrzewa - Nowak - psycholog, psychoterapeuta
 • Prof. Roman Leppert - pedagog Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
 • dr Piotr Domeracki - filozof i etyk Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
 • dr Tomasz Marcysiak - socjolog Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy.

12 grudnia 2018

Gdy inni świętowali odzyskanie wolności, oni szykowali się do walki. Wiedzieli, że wiele mogą stracić. Dużo ryzykowali. Trwają ostatnie przygotowania do upamiętnienia 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, w czasie którego mieszkańcy dawnej Prowincji Poznańskiej wystąpili zbrojnie przeciwko Rzeszy Niemieckiej. W audycji mówić będziemy o przebiegu i znaczeniu powstania na terenie naszego regionu. Sprawdzimy także, jak rocznicę zamierzają upamiętnić mieszkańcy Pałuk.

Audycja będzie emitowana z Muzeum Ziemi Szubińskiej. Zapraszają: Sławomir Nowak i Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 12.12.2018

11 grudnia 2018

Rozpoczął się już czas koncertów kolędowych i okołoświątecznych. Tym razem w gronie specjalistów od grupowego śpiewania zajmiemy się kolędowaniem. Czy potrafimy śpiewać kolędy, czy jedynie mruczymy sobie coś pod nosem? Czy znamy kilka zwrotek czy tylko słowa refrenu? Na ile kolędy mogą zachęcić w ogóle do wspólnego śpiewania? W programie zaprosimy także na koncerty kolęd i na transmisję Mszy Duke'a Ellingtona w wykonaniu Eljazz big-bandu, Chóru UKW oraz Karen Edwards. Koncert odbędzie się w czwartek w Filharmonii Pomorskiej. Zapowiemy także ostatni koncert w ramach festiwalu Muzyka w willi Blumwego.
Goście Magdy Jasińskiej: Izabela Cywińska, Renata Szerafin, Benedykt Odya, Janusz Stanecki i Marian Wiśniewski.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 11.12.2018

10 grudnia 2018

W ostatnich trzech latach giełdowa wartość Spółek Skarbu Państwa wzrosła w sumie o 75 miliardów złotych. Co sprawia, że państwowe spółki zyskują na wartości? Jak bardzo istotne dla gospodarki są Spółki Skarbu Państwa? Między innymi o tym w poniedziałkowej audycji. Zajrzymy na trwający w Katowicach szczyt klimatyczny. Zaprosimy także Państwa na organizowane w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy targi i konferencję ekonomii społecznej. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 10.12.2018

7 grudnia 2018

Trzy lata rządów Zjednoczonej Prawicy - w audycji mówić będziemy o sukcesach i porażkach mijającej kadencji. Czy prezes Narodowego Banku Polskiego powinien próbować blokować artykuły na temat swoich rzekomych związków z aferą w Komisji Nadzoru Finansowego? Powrócimy do politycznego wymiaru walki o powstanie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Zapytamy o konsekwencje przejścia grupy posłów Nowoczesnej do Platformy Obywatelskiej. Porozmawiamy o przyszłości partii Ruch Prawdziwa Europa.

Goście w audycji Michała Słobodziana:
 • prof. Janusz Golinowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
 • dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 7.12.2018

6 grudnia 2018 - O wyższości prezentu nad rózgą

Czy tylko grzeczni dostają prezenty? Co to znaczy być grzecznym? Dlaczego nie prosimy Mikołaja o takie "towary" deficytowe jak: bliskość, uwaga, czułość, zrozumienie, czas dla siebie czy dobroć? Czy prezent daje więcej radości obdarowanemu czy dającemu ?

Goście Ewy Dąbskiej:
- Elżbieta Okońska - pedagog UKW, Prezes Fundacji Laboratorium Bezpieczeństwa;
- Anna Michalak - psycholog;
- dr Wojciech Trempała - socjolog UKW;
- dr Piotr Domeracki - filozof i etyk UMK.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 6.12.2018

5 grudnia 2018

Segregacja śmieci to już dla Polaków codzienność. Fundacja Alternatywna z Torunia idzie jednak o krok dalej. Stara się prawie nie produkować śmieci, a te, które powinny trafić na wysypisko przerabia i daje im drugie życie. O działaniach w ruchu "Zero Waste" rozmawiać będziemy z Agnieszką Rogaszewską - prezes Fundacji Aternatywna oraz prowadzącą warsztaty Katarzyną Wojciechowską. Do wysłuchania audycji zaprasza Adriana Andrzejewska.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 5.12.2018

4 grudnia 2018

Idą z duchem czasu. Zdobywają nowych czytelników, integrują lokalną społeczność - mowa o bibliotekach, których oblicze zmienia się w ostatnich latach na naszych oczach. Jaką rolę pełnią dziś i dlaczego muszą się zmieniać? Niedawno został opublikowany Ranking Bibliotek "Rzeczpospolitej". W tym zestawieniu na 2. miejscu biblioteka w Barcinie. 39. miejsce w skali kraju, a 2. miejsce w regionie przypadło placówce w Ciechocinku. 55. miejsce w kraju, a 3. w województwie zajęła biblioteka w Inowrocławiu.

O nowym postrzeganiu bibliotek, ale też o książkach jako najlepszym prezencie, opowiadały przedstawicielki bibliotek w regionie: Barcina, Inowrocławia i Bydgoszczy. Do wysłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - Regionalny punkt widzenia z 04.12.2018

3 grudnia 2018

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że coraz bardziej w Polsce brakuje rąk do pracy. Pracodawcy mają coraz mniejszy wybór przy zatrudnianiu pracowników. Dodatkowym kłopotem jest coraz częściej obserwowany odpływ Ukraińców na zachód.

O tym rozmawiać będą goście w audycji Adriany Andrzejewskiej:
 • prof. Janusz Wiśniewski - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
 • Ewa Korecka - wykładowca z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu i i dyrektor generalna Flex HR ;
 • Krzysztof Jurek - związek Pracodawców Kujaw i Pomorza, prezes Bydgoskiego Klastra Informatycznego i firmy LOGON ;
 • Maciej Smolarek - Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Regionalny punkt widzenia z 3.12.2018

30 listopada 2018

W piątkowej audycji z cyklu "Regionalny Punkt Widzenia" eksperci komentują wydarzenia minionego tygodnia. Rozmawialiśmy o incydencie i eskalacji napięcia pomiędzy Rosją a Ukrainą, o liście ambasador USA do polskiego premiera, a także o rozruchach, które w miniony weekend odnotowano w Paryżu.

Gośćmi audycji Michała Jędryki byli:
 • prof. Joanna Taczkowska, kierownik Katedry Administracji i Prawa Administracyjnego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie;
 • prof. Wojciech Polak, kierownik Katedry Konfliktów Politycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Regionalny punkt widzenia z 30.11.2018
1234567