Środa, 01 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Teodory, Grażyny, Ireny / Prima Aprilis
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia

Regionalny Punkt Widzenia


Regionalny Punkt Widzenia - codziennie inna perspektywa:
- w poniedziałek opowiadamy o ciekawych projektach i przedsięwzięciach, często organizowanych pod patronatem Polskiego Radia PiK;
- we wtorek szeroko pojęte: kultura, nauka i edukacja widziane oczami ekspertów.
- w środę w nieco lżejszej formie badamy naszą przeszłość, budujemy pomosty między tym co kiedyś i teraz oraz poszukujemy regionalnej tożsamości;
- w czwartek dominuje gospodarka - jej korzenie i perspektywy, a także procesy, które warto zrozumieć;
- w piątek polityka dla każdego czyli eksperckie podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

Zapraszają : Monika Siwak, Magda Jasińska, Michał Słobodzian i Wojciech Sobociński.

2 kwietnia 2020

Czas epidemii okazuje się także czasem solidarności. Inicjatywa dwójki bydgoskich społeczników, państwa Chabowskich, aby szyć maseczki dla pracowników służby zdrowia, spotkała się z szerokim odzewem internautów. Jak możemy wspólnymi siłami pokonać epidemię?

O niecodziennej książce wydanej z inicjatywy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury o przemysłowych dziejach Bydgoszczy. Ten retroprzewodnik opowiada o tym, jak z małych warsztatów powstawały fabryki, które później stawały się symbolami miasta.

1 kwietnia 2020

Pierwsi rycerze pojawili się na Kujawach w 1230 roku. Zamieszkali w okolicach Torunia. Mieli pomóc w walce z Prusami. Z czasem jednak zbudowali potężne państwo, które toczyło z Polską zacięte walki. W „Regionalnym Punkcie Widzenia" Michał Słobodzian opowiada o krzyżackiej spuściźnie w naszym regionie. Odwiedzamy zapomniane, a przed wiekami bardzo ważne dla zakonu miejsca. Sprawdzamy w jaki sposób budowano zamki i co po nich obecnie pozostało.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 1.04.2020

31 marca 2020

W audycji Magdy Jasińskiej krótkie spotkanie z Brzózką czyli Pauliną Brzozowską, piosenkarką przez wiele lat związaną z Włocławkiem, choć pochodzącą ze Skępego. Zwyciężczyni Finału Turnieju Poezji Śpiewanej, laureatka wielu konkursów i festiwali. Właśnie wydaje swój pierwszy singiel pt. „Bezdrogo”. Oprócz przesłania aby „zostać w domu”, wokalistka opowiadała o życiu i tworzeniu w dobie epidemii, o rozłące z rodziną i o nowej, jakże „na czasie”, piosence.

W drugiej części audycji, spotkanie zarejestrowane studiu Polskiego Radia PiK jeszcze przed epidemią. 4 marca odwiedziła naszą rozgłośnię starsza grupa uczestników Muzycznego Integracyjnego Uniwersytetu Dziecięcego czyli uczniowie szkoły muzycznej w Górsku i bydgoskiego Ośrodka Louisa Braille'a.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 31.03.2020

30 marca 2020

Kryzys epidemiczny jest szczególnym czasem dla całego społeczeństwa. Jak to przeżywają ci, którzy muszą nieść pomoc, lekarze, wolontariusze, duchowni... O tym w audycji Michała Jędryki, z cyklu „Regionalny Punkt Widzenia”.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 30.03.2020

27 marca 2020

Czy w czasie walki z epidemią koronawirusa posłowie powinni pracować w Sejmie? Czy wybory prezydenckie powinny odbyć się 10 maja? Czy rząd działa wystarczająco szybko w kwestii pomocy dla przedsiębiorców, którzy coraz bardziej odczuwają skutki epidemii? W jaki sposób tak niecodzienna i trudna sytuacja może zmienić nas jako społeczeństwo?

Goście Michała Słobodziana:
- prof. Magdalena Mateja, medioznawca z UMK w Toruniu;
- prof. Radosław Sojak, socjolog z UMK w Toruniu;
- dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 27.03.2020

26 marca 2020

Historia w czasach zarazy.
Polskie Radioi PiK - Regionbalny Punkt Widzenia z 26.03.2020

25 marca 2020

„Nieliczni to byli ludzie spośród ludności chrześcijańskiej, którzy wyciągnęli bratnią dłoń pomocy do Żyda. Pogrążeni w żalu za naszymi bliskimi, nigdy nie zapomnimy naszej wdzięczności do tych nielicznych spośród chrześcijańskiej ludności, którzy w ciemną noc nienawiści i bestialskich mordów nie zatracili swego oblicza ludzkiego i narażając własne życie pomagali w ratowaniu Żydów od pewnej śmierci” - to fragment wspomnień Mordechaja Purmana. Świadectwo dotyczy Józefa Kolasińskiego z Rypina, który jako 25-latek wyjechał do Warszawy. W czasie II Wojny Światowej zaangażował się w pomoc rypińskim Żydom, którzy trafiali do stołecznego getta. Wyrabiał im dokumenty. Przewoził żywność do zamkniętej dzielnicy. Niektórych ukrywał w swoim mieszkaniu. W tej ryzykownej działalności pomagała mu rodzina. W latach 60. ubiegłego wieku Józef Kolasiński został uhonorowany tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. 24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W audycji Michała Słobodziana wspomnienie o tych, którzy z myślą o drugim człowieku ryzykowali życiem całych swoich rodzin.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 25.03.2020

24 marca 2020

W audycji Magdy Jasińskiej z cyklu „Regionalny Punkt Widzenia" o tworzeniu i życiu artystów w trudnej sytuacji związanej z epidemią mówili: Sławek Wierzcholski, Krzysztof Herdzin i Igor Herbut. O dalszych losach i planach premierowych bydgoskiej Opery Nova mówił jej dyrektor Maciej Figas.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 24.03.2020

23 marca 2020

Czy świat po epidemii koronawirusa będzie taki sam jak przed jej wybuchem? Nad tym zastanawiali się goście Michała Jędryki: filozof — profesor Janusz Sytnik-Czetwertyński oraz publicysta kwartalnika „Christianitas” i tygodnika „Do Rzeczy” — Tomasz Rowiński.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 23.03.2020
1234567