Największy polski superkomputer pomoże w eksperymentach CERN
Zasoby największego polskiego superkomputera - tworzonego w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk - wkrótce pomogą w przetwarzaniu danych z doświadczeń prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w ośrodku CERN pod Genewą.
"Na potrzeby realizowanych przez Europejski Ośrodek Badań Jądrowych CERN eksperymentu +Large Hadron Collider beauty+ udostępnione zostanie m.in. 300 TB (terabajtów) przestrzeni dyskowej, klaster obliczeniowy oraz specjalistyczne oprogramowanie" - poinformowało w przesłanym PAP komunikacie Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
W projekcie "Large Hadron Collider beauty" (LHCb) uczestniczy obecnie ponad 600 naukowców z 63 grup naukowych z różnych laboratoriów całego świata, w tym także z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
"Eksperyment LHCb należy do najważniejszych przedsięwzięć naukowych obecnych czasów i powinien znacząco przyczynić się m.in. do wyjaśnienia problemu asymetrii w ilościach materii i antymaterii we Wszechświecie" - wyjaśnia kierownik projektu Centrum Informatyczne Świerk prof. Wojciech Wiślicki. "Bez takiej asymetrii cała materia oraz antymateria zanihilowałyby na wczesnym etapie rozwoju Wszechświata i nie byłoby ani gwiazd, ani planet, ani też oczywiście nas samych" - dodaje.
Doświadczenie jest wykonywane na znajdującym się w ośrodku CERN pod Genewą Wielkim Zderzaczu Hadronów, dzięki któremu odkryto cząstkę Higgsa. "Celem prowadzonych badań jest poszukiwanie zjawisk fizycznych wykraczających poza Model Standardowy oddziaływań oraz zrozumienie łamania kombinowanej symetrii ładunkowo-przestrzennej CP. W języku potocznym oznacza to wyjaśnienie, czy procesy fizyczne przebiegają tak samo po odbiciu swoich cech w zwierciadle. Obecna teoria oddziaływań jest tak sformułowana, że materia i antymateria rozumiane są właśnie jako swoje lustrzane obrazy" - tłumaczy prof. Wiślicki.
Udostępniane przez Centrum Informatyczne w Świerku zasoby oraz usługi posłużyły do utworzenia nowego ośrodka przetwarzania rozproszonego, który przyłączono do gridu (systemu integrującego zasoby z różnych domen połączonych siecią komputerową) "Worldwide LHC Computing Grid". Zespoły naukowców pracujących przy eksperymencie "LHCb" mogą z niego korzystać od 20 grudnia 2013 roku. Obecna pojemność włączonej do gridu przestrzeni dyskowej to 100 TB, docelowy poziom 300 TB zostanie osiągnięty w ciągu najbliższego półrocza.
Oprócz samej pamięci Centrum Informatyczne Świerk oddało do dyspozycji naukowców także specjalistyczne oprogramowanie naukowe, odpowiednią infrastrukturę sieciową - dwa niezależne łącza światłowodowe o przepustowości 1Gbit/s każde oraz 320 rdzeni obliczeniowych do przetwarzania zgromadzonych danych, w przyszłości ma ich być ok. 1000. (PAP)
Zobacz także
Polscy naukowcy pomogą obejrzeć Słońce z bliska
2015-06-17, 08:11Naukowcy już wkrótce będą mogli obejrzeć Słońce z tak bliska, jak nigdy dotąd. Umożliwi to sonda Solar Orbiter, której zadaniem będzie m.in. badanie rozbłysków na Słońcu. Znajdzie się na niej teleskop STIX zbudowany m.in. w… Czytaj dalej »
10 mln cyberataków miesięcznie na rządową agencję ds. personelu w USA
2015-06-16, 20:28Szefowa rządowej agencji ds. personelu (Office of Personnel Management - OPM) Katherine Archuleta powiedziała we wtorek przed komisją Kongresu USA, że OMP blokuje miesięcznie 10 mln cyberataków na swą sieć komputerową. Czytaj dalej »
Ekspert: wykorzystanie internetu w psychoterapii to przyszłość
2015-06-15, 12:09Wykorzystanie internetu w psychoterapii to przyszłość, może rozwiązać problem ograniczonej dostępności pomocy psychologicznej - mówi PAP prof. Roman Cieślak z Uniwersytetu SWPS. Polscy psycholodzy chcieliby w Polsce wdrożyć takie… Czytaj dalej »
Firma Uber zapowiada ekspansję na rynku chińskim
2015-06-12, 10:28Amerykańska firma Uber, kojarzący pasażerów z kierowcami za pomocą aplikacji na smartfony, poinformował o planach wielkiej ekspansji w Chinach. Tylko w tym roku zamierza zainwestować w tym kraju miliard dolarów. Czytaj dalej »
Kolejny proces przeciw Google o "prawo do zapomnienia"
2015-06-10, 13:22500 tys. zł i usunięcia treści o sobie żąda Leszek L. w procesie wytoczonym Google Inc. za to, że znana wyszukiwarka wskazuje go w sieci jako poszukiwanego listem gończym. Google chce oddalenia pozwu. Wyrok zapadnie 23 czerwca. Czytaj dalej »