Bydgoskie respiratory są w Warszawie. Czas na badania z udziałem zwierząt
Bydgoskie respiratory są już w Warszawie. Wkrótce w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozpoczną się badania na zwierzętach z zastosowaniem urządzeń, które powstały na Politechnice Bydgoskiej.
Do warszawy trafiły 4 z 10 prototypowych urządzeń. - Chcemy zbadać ich funkcjonalność - mówi prof. Tomasz Topoliński z Politechniki Bydgoskiej, który wraz zespołem badaczy pracuje nad polskim respiratorem. Badanie przedkliniczne w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prowadzone będą na świniach. Odpowiednio dobrane zwierzę trafi pod respirator.
- Zwierzęta najczęściej podłączane są do respiratora jedynie na czas zabiegu. My natomiast będziemy próbowali respirować przez dłuższy czas. Takie badania ciągłego respirowania są przewidziane na minimum 48 godzin - mówi prof. Topoliński. - Liczę bezwzględnie, że pierwsze badania rozpoczną się w lutym, i mam nadzieje, że zakończą się w marcu - dodaje naukowiec.
- Jeśli badania na zwierzętach zakończą się pomyślnie, będziemy chcieli zarejestrować respirator i rozpocząć badania kliniczne - zapowiada prof. Topoliński. Ma też nadzieję, że to pierwszy krok, który przybliża do produkcji polskiego respiratora.
Tydzień temu poseł Lewicy Jan Szopiński zaapelował do premiera o objęcie patronatem badań i wdrożenia do produkcji bydgoskiego respiratora.
Zobacz także
Polska zaangażuje się w tworzenie silnego źródła neutronów w Szwecji
2014-11-25, 16:00Rząd poparł we wtorek udział Polski w projekcie budowy i funkcjonowania Europejskiego Źródła Spalacyjnego (ESS) w charakterze członka-założyciela. Powstające w Szwecji ESS ma być najsilniejszym na świecie źródłem neutronów… Czytaj dalej »
Drony pomagają chronić przed złodziejami ładunki PKP Cargo
2014-11-24, 11:49PKP Cargo korzysta z dronów, aby zabezpieczyć się przed kradzieżami transportowanych ładunków, głównie węgla - poinformowała spółka w komunikacie. W pierwszych 10 miesiącach 2014 r. przewoźnik odnotował prawie 900 kradzieży… Czytaj dalej »
Wirus Regin od lat szpieguje rządy, firmy i osoby prywatne
2014-11-24, 11:49O wykryciu bardzo groźnego wirusa komputerowego poinformowała firma Symantec, zajmująca się problematyką bezpieczeństwa w sieci. Nazywa się Regin i od kilku lat szpieguje rządy, ośrodki naukowo-badawcze, linie lotnicze, firmy telekomunikacyjne… Czytaj dalej »
Europejska Agenda Cyfrowa - jeden z siedmiu filarów strategii rozwoju UE
2014-11-23, 11:55Europejska Agenda Cyfrowa (EAC) to przyjęty przez UE plan rozwoju sektora ICT do roku 2020 r. Jednym z jej celów jest powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu, zatem wypływ na jej realizację w Polsce będzie miała ogłoszona przez… Czytaj dalej »
Kompetencje komputerowe polskich gimnazjalistów w czołówce światowej
2014-11-20, 12:59Polscy uczniowie II klas gimnazjów mają kompetencje komputerowe porównywalne z rówieśnikami z Norwegii, Danii, Australii, Kanady i Korei Południowej. Najlepsi okazali się Czesi - wynika z Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych… Czytaj dalej »