Bydgoskie respiratory są w Warszawie. Czas na badania z udziałem zwierząt
Bydgoskie respiratory są już w Warszawie. Wkrótce w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozpoczną się badania na zwierzętach z zastosowaniem urządzeń, które powstały na Politechnice Bydgoskiej.
Do warszawy trafiły 4 z 10 prototypowych urządzeń. - Chcemy zbadać ich funkcjonalność - mówi prof. Tomasz Topoliński z Politechniki Bydgoskiej, który wraz zespołem badaczy pracuje nad polskim respiratorem. Badanie przedkliniczne w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prowadzone będą na świniach. Odpowiednio dobrane zwierzę trafi pod respirator.
- Zwierzęta najczęściej podłączane są do respiratora jedynie na czas zabiegu. My natomiast będziemy próbowali respirować przez dłuższy czas. Takie badania ciągłego respirowania są przewidziane na minimum 48 godzin - mówi prof. Topoliński. - Liczę bezwzględnie, że pierwsze badania rozpoczną się w lutym, i mam nadzieje, że zakończą się w marcu - dodaje naukowiec.
- Jeśli badania na zwierzętach zakończą się pomyślnie, będziemy chcieli zarejestrować respirator i rozpocząć badania kliniczne - zapowiada prof. Topoliński. Ma też nadzieję, że to pierwszy krok, który przybliża do produkcji polskiego respiratora.
Tydzień temu poseł Lewicy Jan Szopiński zaapelował do premiera o objęcie patronatem badań i wdrożenia do produkcji bydgoskiego respiratora.
Zobacz także
Nobel z chemii za badania mechanizmów naprawy DNA
2015-10-07, 14:04Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za badania mechanizmów naprawy DNA - ogłosił w środę w Sztokholmie Komitet Noblowski. Czytaj dalej »
Nobel z fizyki dla badaczy neutrin
2015-10-06, 18:16Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald zdobyli tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że te cząstki elementarne mają masę - ogłosił we wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski. Czytaj dalej »
Medyczny Nobel 2015 za leki na choroby pasożytnicze
2015-10-06, 18:15William C. Campbell i Satoshi Omura za odkrycia dotyczące nowej metody leczenia zakażeń wywołanych przez pasożytnicze nicienie, oraz Youyou Tu za odkrycia dotyczące nowych sposobów leczenia malarii - otrzymali Nobla 2015 w dziedzinie… Czytaj dalej »
Hakerzy wykradli dane 15 mln klientów T-Mobile
2015-10-02, 13:03Hakerzy ukradli w USA dane ok. 15 milionów klientów i potencjalnych klientów operatora telefonii komórkowej T-Mobile (filii niemieckiego Telekomu). Są to takie informacje jak adresy, daty urodzenia i numery ubezpieczenia społecznego… Czytaj dalej »
Naukowiec-pasjonat z Bydgoszczy laureatem nagrody "15-stu kreatywnych w nauce"
2015-09-30, 16:15Określa DNA drzew. Doktor Artur Dzialuk - naukowiec-pasjonat z Bydgoszczy zdobył nagrodę '15-stu kreatywnych w nauce', przyznawaną przez magazyn BRIEF. Czytaj dalej »