Seniorzy zakładają gogle i wchodzą do wirtualnego świata. Tak trenują mózg!
Grupa bydgoskich naukowców opracowała atrakcyjne narzędzie terapeutyczne dla seniorów. To gra komputerowa, która ćwiczy mózg i tym samym opóźnia proces jego starzenia się.
- Senior przenosi się do pięknej wirtualnej kamienicy i właśnie w tej kamienicy ma różne zadania do wykonania - wyjaśnia dr Marta Podhorecka. - Ta gra jest tak naprawdę narzędziem terapeutycznym dla seniorów, które może stanowić wspaniałą alternatywę do profilaktyki zaburzeń funkcji poznawczych, czyli myślenia, pamięci, koncentracji oraz takich funkcji typowo związanych z aktywnością dnia codziennego - wyjaśnia dr Podhorecka. Dodaje, że seniorzy, którzy już zaczęli treningi, bardzo ochoczo przychodzą na kolejne zajęcia.
- Wchodzimy w zabawę, która jest terapią. Nad tym produktem pracujemy od 2020 roku. Narzędzie było opracowywane, w tej chwili jest testowane na grupie ochotników. Wszystko odbywa się pod ścisłą kontrolą komisji bioetycznej - mówi dr Michał Majcherek.
W przyszłości to narzędzie mogłoby być stosowane w szpitalach, przychodniach czy ośrodkach dla seniorów
W projekcie bierze także udział psycholog Magdalena Liberacka-Dwojak. - Dla seniorów jest to nowość, bo nigdy nie mieli do czynienia z okularami wirtualnej rzeczywistości. Na początku mają obawy, ale to szybko mija. Po zdjęciu gogli pierwszym wrażeniem jest zdziwienie: „O, znowu tu jestem".
Więcej w materiale Sławy Skibińskiej-Dmitruk.
Zobacz także
Groźny wirus zaatakował komputery na Ukrainie
2014-03-10, 08:38Komputery na Ukrainie zaatakował groźny wirus, który pozwala na zdalny dostęp do wszystkich zainfekowanych przez niego systemów informatycznych - podał brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems, zajmujący się także zagadnieniami bezpieczeństwa… Czytaj dalej »
Bydgoszczanin pracuje nad ciekawym wynalazkiem
2014-03-07, 16:46Ma to być pojazd czy może raczej obiekt latający. Nazwano go Helimac. Obecnie trwa zbieranie funduszy na badania i budowę. Czytaj dalej »
Niewykrywalne drony na wodór
2014-03-07, 08:25Prototyp cichego i niewidzialnego dla detektorów podczerwieni drona napędzanego wodorem powstał dzięki pracom badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej, a także Politechniki Rzeszowskiej. Taki samolot mógłby znaleźć zastosowanie np… Czytaj dalej »
MAC razem z Orange będę wspierać rozwój kompetencji cyfrowych osób 50+
2014-03-05, 11:26Bezpłatny dostęp do internetu oraz udostępnienie pracowni komputerowych przez Orange na rzecz projektu Latarnicy Polski Cyfrowej, podnoszącego kompetencje cyfrowe osób w wieku 50+ zawiera podpisane w Warszawie porozumienie pomiędzy Ministerstwem… Czytaj dalej »
NASA pogratulowała Oscarów twórcom filmu "Grawitacja"
2014-03-03, 18:27Amerykańska agencja kosmiczna NASA pogratulowała twórcom filmu 'Grawitacja' nagród przyznanych przez amerykańską Akademię Filmową. Na zakończonej w poniedziałek rano polskiego czasu gali w Los Angeles film zdobył siedem Oscaró… Czytaj dalej »