Ogólnopolska Noc Biologów w 26 ośrodkach naukowych
26 ośrodków naukowych w kraju, m.in. UKW w Bydgoszczy i UMK w Toruniu zorganizuje trzecią ogólnopolską Noc Biologów. Już 10 stycznia miłośnicy biologii dowiedzą się m.in. ile trwa odruch, jak ptaki znajdują drogę podczas wędrówek dziennych i nocnych oraz jak zrobić gumowe jajko.
Ogólnopolska Noc Biologów to wspólne przedsięwzięcie ośrodków naukowych, które ma popularyzować nauki biologiczne. Idea spotkań narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w styczniu 2012 r.
Odwiedzający Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dowiedzą się, czym jest sen, jakie są zaburzenia i skutki niedoboru snu, jak spać, żeby się wyspać i czym jest sen kontrolowany. Goście UAM poznają też intrygujące fakty z życia owadziej modliszki, która "powie, jak zabiła swojego męża", a w laboratoriach wyizolują DNA i przekonają się o możliwościach ciekłego azotu.
Uczestnicy warsztatów organizowanych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego sprawdzą m.in. jak na podstawie niewielkiej ilości materiału biologicznego rozpoznać, kto był sprawcą przestępstwa; poznają sposoby diagnozowania chorób genetycznych. Podczas zajęć organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik będzie można przekonać się, jakie czynniki są konieczne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy i co jest produktem ubocznym reakcji. Możliwe będzie też sprawdzenie, co wspólnego ma chlorofil ze świeceniem okrzemków w oceanach, których próbkę każdy uczestnik warsztatów dostanie w prezencie.
Podczas zajęć na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie będzie można przyjrzeć się pracy wirusologa, spróbować własnoręcznie stworzyć szczepionkę i poznać techniki namnażania wirusów stosowane przy produkcji szczepionek. Dzieci od ósmego roku życia wcielą się w rolę detektywa i będą mogły np. ujawnić odciski palców na papierze, szkle i plastiku, a także pobrać własne odciski palców.
Wykłady poświęcone m.in. zoonozom, czyli chorobom odzwierzęcym czy pasożytowaniu pijawek przygotował z kolei Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Niemal przez cały piątek na olsztyńskiej uczelni otwarta będzie kawiarnia naukowa, w której każdy będzie mógł porozmawiać z olsztyńskimi naukowcami, dziennikarzami naukowymi i blogerami.
Po co ptakom pióra; co ornitolog, patrząc na pióro, może powiedzieć o jego właścicielu; jak zbudować hotel dla pszczół - tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Słuchacze wykładów przekonają się np. jak rozwija się czerniak, jak naukowcy szukają leku na ten nowotwór oraz jakie są metody leczenia i diagnostyka boreliozy.
Z atrakcji Nocy Biologów będą mogli skorzystać mieszkańcy m.in. Trójmiasta, Szczecina, Białegostoku, Bydgoszczy, Torunia, Wrocławia, Łodzi, Katowic. Większość wydarzeń rozpocznie się jeszcze przed zapadnięciem zmroku, a skończy około godz. 22.00. Udział w Nocy Biologów jest bezpłatny, ale na niektóre zajęcia niezbędna jest rejestracja.
Idea Nocy Biologów powstała w Poznaniu podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających. Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się 13 stycznia w piątek, dlatego w logo Nocy Biologów pojawił się czarny kot i sowa.
Szczegółowy program Nocy Biologów dostępny jest na jej stronie: www.nocbiologow.home.pl (PAP)
Zobacz także
Bydgoska szkoła dla niesłyszącej młodzieży będzie kształcić kosmetyczki
2025-02-19, 17:01Bydgoski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej otworzył kolejną, nowoczesną pracownię. Dzięki temu może zaproponować nowy kierunek: technik usług kosmetycznych. Czytaj dalej »
45. rocznica śmierci Mariana Rejewskiego, wybitnego kryptologa z Bydgoszczy
2025-02-13, 14:02Matematyk urodził się w kamienicy przy Wileńskiej. Ukończył gimnazjum klasyczne w Bydgoszczy, czyli dzisiejsze I LO. W 1932 roku złamał szyfr Enigmy, maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Czytaj dalej »
Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Inowrocławiu już otwarte
2025-02-12, 18:07Takich robotów jest zaledwie kilka na świecie. Od jutra jeden z nich będzie działać także w Inowrocławiu. W tamtejszym Zespole Szkół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych uroczyście otwarto Centrum Programowania Robotów Przemysłow… Czytaj dalej »
Poślizg z remontem planetarium w Grudziądzu. To wpłynie na cenę
2025-02-02, 19:27Remont generalny grudziądzkiego planetarium opóźniony. Wszystko przez dodatkowy czas na wykonanie dokumentacji projektowej. Miała być gotowa we wrześniu ubiegłego roku, będzie za dwa miesiące. Czytaj dalej »
Skarby zrabowane w czasie wojny wciąż poszukiwane. Wśród nich: Madonna Toruńska
2025-01-31, 09:00Jakie dzieła sztuki stracił w czasie II wojny światowej nasz region? Czy są podejmowane próby ich odzyskania? M.in. o to Adriana Andrzejewska-Kuras pytała w „Rozmowie Dnia” dra hab. Piotra Bireckiego, prof. UMK z Instytutu Historii… Czytaj dalej »