Ogólnopolska Noc Biologów w 26 ośrodkach naukowych
26 ośrodków naukowych w kraju, m.in. UKW w Bydgoszczy i UMK w Toruniu zorganizuje trzecią ogólnopolską Noc Biologów. Już 10 stycznia miłośnicy biologii dowiedzą się m.in. ile trwa odruch, jak ptaki znajdują drogę podczas wędrówek dziennych i nocnych oraz jak zrobić gumowe jajko.
Ogólnopolska Noc Biologów to wspólne przedsięwzięcie ośrodków naukowych, które ma popularyzować nauki biologiczne. Idea spotkań narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w styczniu 2012 r.
Odwiedzający Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dowiedzą się, czym jest sen, jakie są zaburzenia i skutki niedoboru snu, jak spać, żeby się wyspać i czym jest sen kontrolowany. Goście UAM poznają też intrygujące fakty z życia owadziej modliszki, która "powie, jak zabiła swojego męża", a w laboratoriach wyizolują DNA i przekonają się o możliwościach ciekłego azotu.
Uczestnicy warsztatów organizowanych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego sprawdzą m.in. jak na podstawie niewielkiej ilości materiału biologicznego rozpoznać, kto był sprawcą przestępstwa; poznają sposoby diagnozowania chorób genetycznych. Podczas zajęć organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik będzie można przekonać się, jakie czynniki są konieczne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy i co jest produktem ubocznym reakcji. Możliwe będzie też sprawdzenie, co wspólnego ma chlorofil ze świeceniem okrzemków w oceanach, których próbkę każdy uczestnik warsztatów dostanie w prezencie.
Podczas zajęć na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie będzie można przyjrzeć się pracy wirusologa, spróbować własnoręcznie stworzyć szczepionkę i poznać techniki namnażania wirusów stosowane przy produkcji szczepionek. Dzieci od ósmego roku życia wcielą się w rolę detektywa i będą mogły np. ujawnić odciski palców na papierze, szkle i plastiku, a także pobrać własne odciski palców.
Wykłady poświęcone m.in. zoonozom, czyli chorobom odzwierzęcym czy pasożytowaniu pijawek przygotował z kolei Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Niemal przez cały piątek na olsztyńskiej uczelni otwarta będzie kawiarnia naukowa, w której każdy będzie mógł porozmawiać z olsztyńskimi naukowcami, dziennikarzami naukowymi i blogerami.
Po co ptakom pióra; co ornitolog, patrząc na pióro, może powiedzieć o jego właścicielu; jak zbudować hotel dla pszczół - tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Słuchacze wykładów przekonają się np. jak rozwija się czerniak, jak naukowcy szukają leku na ten nowotwór oraz jakie są metody leczenia i diagnostyka boreliozy.
Z atrakcji Nocy Biologów będą mogli skorzystać mieszkańcy m.in. Trójmiasta, Szczecina, Białegostoku, Bydgoszczy, Torunia, Wrocławia, Łodzi, Katowic. Większość wydarzeń rozpocznie się jeszcze przed zapadnięciem zmroku, a skończy około godz. 22.00. Udział w Nocy Biologów jest bezpłatny, ale na niektóre zajęcia niezbędna jest rejestracja.
Idea Nocy Biologów powstała w Poznaniu podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających. Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się 13 stycznia w piątek, dlatego w logo Nocy Biologów pojawił się czarny kot i sowa.
Szczegółowy program Nocy Biologów dostępny jest na jej stronie: www.nocbiologow.home.pl (PAP)
Zobacz także
Badania nad wykorzystaniem nanoporowatego złota w stomatologii i paliwach XXI wieku
2015-11-30, 15:51Badania nad wykorzystaniem nanoporowatego złota w stomatologii i paliwach XXI wieku prowadzą naukowcy z Instytutu Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. Jednym ze sprawdzanych rozwiązań jest uzyskiwanie w nanoporach wodoru, jako… Czytaj dalej »
GfK: Smart House interesuje konsumentów bardziej niż technologie ubieralne
2015-11-29, 11:09Połowa konsumentów oczekuje, że inteligentne domy zmienią ich życie na przestrzeni kilku najbliższych lat, podczas gdy jedynie 1/3 zainteresowana jest technologiami ubieralnymi - informuje w listopadowym raporcie agencja GfK. Czytaj dalej »
Powstał portal iSztuka z audiodeskrypcją dzieł sztuki dla niewidzących
2015-11-28, 14:46Portal internetowy iSztuka z dziełami sztuki opisanymi za pomocą audiodeskrypcji, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby niedowidzące i niedowidzące, opracowała Fundacja Audiodeskrypcja. Obecnie znajduje się tam 60 dzieł, a ma… Czytaj dalej »
Amazon w Polsce dzięki automatyzacji stworzył nowe miejsca pracy
2015-11-28, 11:49Amazon - amerykański gigant sprzedaży internetowej - wprowadził pierwszy w Europie i drugi na świecie w pełni zrobotyzowany system logistyczny w podwrocławskim oddziale. Dzięki tej inwestycji stworzono około 170 nowych miejsc pracy… Czytaj dalej »
Bill Gates ma powołać wielomiliardową inicjatywę energii odnawialnej
2015-11-27, 18:45Bill Gates planuje powołać największą w historii inicjatywę badawczo-rozwojową, wspierającą działania z obszaru energetyki odnawialnej i walki z globalnym ociepleniem. Fundusz ma zostać oficjalnie założony podczas pierwszego dnia… Czytaj dalej »