Ogólnopolska Noc Biologów w 26 ośrodkach naukowych
26 ośrodków naukowych w kraju, m.in. UKW w Bydgoszczy i UMK w Toruniu zorganizuje trzecią ogólnopolską Noc Biologów. Już 10 stycznia miłośnicy biologii dowiedzą się m.in. ile trwa odruch, jak ptaki znajdują drogę podczas wędrówek dziennych i nocnych oraz jak zrobić gumowe jajko.
Ogólnopolska Noc Biologów to wspólne przedsięwzięcie ośrodków naukowych, które ma popularyzować nauki biologiczne. Idea spotkań narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w styczniu 2012 r.
Odwiedzający Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dowiedzą się, czym jest sen, jakie są zaburzenia i skutki niedoboru snu, jak spać, żeby się wyspać i czym jest sen kontrolowany. Goście UAM poznają też intrygujące fakty z życia owadziej modliszki, która "powie, jak zabiła swojego męża", a w laboratoriach wyizolują DNA i przekonają się o możliwościach ciekłego azotu.
Uczestnicy warsztatów organizowanych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego sprawdzą m.in. jak na podstawie niewielkiej ilości materiału biologicznego rozpoznać, kto był sprawcą przestępstwa; poznają sposoby diagnozowania chorób genetycznych. Podczas zajęć organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik będzie można przekonać się, jakie czynniki są konieczne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy i co jest produktem ubocznym reakcji. Możliwe będzie też sprawdzenie, co wspólnego ma chlorofil ze świeceniem okrzemków w oceanach, których próbkę każdy uczestnik warsztatów dostanie w prezencie.
Podczas zajęć na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie będzie można przyjrzeć się pracy wirusologa, spróbować własnoręcznie stworzyć szczepionkę i poznać techniki namnażania wirusów stosowane przy produkcji szczepionek. Dzieci od ósmego roku życia wcielą się w rolę detektywa i będą mogły np. ujawnić odciski palców na papierze, szkle i plastiku, a także pobrać własne odciski palców.
Wykłady poświęcone m.in. zoonozom, czyli chorobom odzwierzęcym czy pasożytowaniu pijawek przygotował z kolei Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Niemal przez cały piątek na olsztyńskiej uczelni otwarta będzie kawiarnia naukowa, w której każdy będzie mógł porozmawiać z olsztyńskimi naukowcami, dziennikarzami naukowymi i blogerami.
Po co ptakom pióra; co ornitolog, patrząc na pióro, może powiedzieć o jego właścicielu; jak zbudować hotel dla pszczół - tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Słuchacze wykładów przekonają się np. jak rozwija się czerniak, jak naukowcy szukają leku na ten nowotwór oraz jakie są metody leczenia i diagnostyka boreliozy.
Z atrakcji Nocy Biologów będą mogli skorzystać mieszkańcy m.in. Trójmiasta, Szczecina, Białegostoku, Bydgoszczy, Torunia, Wrocławia, Łodzi, Katowic. Większość wydarzeń rozpocznie się jeszcze przed zapadnięciem zmroku, a skończy około godz. 22.00. Udział w Nocy Biologów jest bezpłatny, ale na niektóre zajęcia niezbędna jest rejestracja.
Idea Nocy Biologów powstała w Poznaniu podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających. Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się 13 stycznia w piątek, dlatego w logo Nocy Biologów pojawił się czarny kot i sowa.
Szczegółowy program Nocy Biologów dostępny jest na jej stronie: www.nocbiologow.home.pl (PAP)
Zobacz także
Aplikacja na telefon może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu depresji
2015-12-12, 10:26'How Are You App” - to aplikacja na telefon, która może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu m.in. depresji. Aplikacja gdańskiej firmy Quantum Lab jest pierwszym tego typu rozwiązaniem na polskim rynku, przeznaczonym dla osób cierpiących… Czytaj dalej »
Uber zainwestuje w Polsce 38 mln zł tworząc ponad 140 nowych miejsc pracy dla specjalistów
2015-12-10, 09:17- Jedna z najszybciej rosnących firm w historii zainwestuje w Polsce 38 mln złotych; - Do końca 2017 roku Uber stworzy ponad 140 miejsc pracy dla specjalistów w Center of Excellence w Krakowie; - Inwestycja w pierwsze Center of Excellence… Czytaj dalej »
Polacy stworzyli pierwszą responsywną stronę z wynikami sportowymi
2015-12-06, 12:51Polacy stworzyli pierwszy na świecie responsywny serwis z wynikami sportowymi, również tymi z niższych klas. Responsywny, czyli dopasowujący się do urządzenia, na którym stronę się ogląda - tłumaczył PAP współzałożyciel mWyniki.pl… Czytaj dalej »
DDoS najtańszą i najbardziej paraliżującą formą ataku w sieci
2015-12-06, 12:50Asymetria między kosztami przeprowadzenia ataku DDoS a stratami ponoszonymi przez jego ofiary prowadzi do lawinowego wzrostu stosowania tej metody ataku. Wykonanie DDoS zlecić można już za kilka dolarów. Grupa Armada Collective przeprowadziła… Czytaj dalej »
Estonia stawia na technologię chmury w trosce o cyberbezpieczeństwo
2015-12-04, 16:37W trosce o cyberbezpieczeństwo Estonia zamierza przenieść znaczną część rządowych danych do chmur obliczeniowych, by - jeśli zajdzie taka potrzeba - móc nawet zarządzać krajem z zagranicy - pisze w piątek Reuters. Czytaj dalej »