Polskie firmy strategicznymi partnerami Omanu w programie kosmicznym
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich dwie polskie firmy podpisały umowę o strategicznej współpracy przy realizacji bliskowschodniego programu kosmicznego. Kluczowym elementem współpracy będzie CubeSat, czyli miniaturowy, sztuczny satelita omański.
Firmy SatRevolution oraz TUATARA podpisały 28 października umowę o strategicznej współpracy z ETCO, liderem technologicznym w Omanie, podczas International Astronautical Congress w Dubaju. Współpraca pozwoli dostarczyć m.in. nowoczesne rozwiązania z zakresu analizy zdjęć satelitarnych, które będą wsparciem w narodowej strategii cyfryzacji "Oman 2040". Pierwszy omański satelita ma zostać wystrzelony już w 2022 roku.
Wrocławska spółka SatRevolution m.in. wyniesie na orbitę i będzie obsługiwać CubeSat dla ETCO oraz dostarczy projekt stacji naziemnej i będzie szkolić biznesmenów i inżynierów z Omanu. SatRevolution jako jedna z niewielu firm - według raportu NASA "State of the Art Small Spacecraft Technology" jedna z 12 spółek na świecie - zajmuje się kompleksowo projektowaniem, produkcją i umieszczaniem na orbitach okołoziemskich nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optyczne. Jako pierwsza w Polsce SatRevolution umieściła swoje satelity: ŚWIATOWID, KRAKsat, AMICal Sat na orbicie okołoziemskiej.
Działająca w Omanie od 2015 roku TUATARA m.in. przeprowadzi analizę obrazów i danych z satelity z wykorzystaniem technologii Computer Vision, Machine Learning i AI, która pozwoli wykryć ukryte wzorce, trendy i umożliwi przewidywanie zmian powodowanych m.in. przez sytuację klimatyczną czy katastrofy naturalne.
Celem kooperacji polskich firm z ETCO, które będzie pełniło również rolę formalnego pośrednika między omańską administracją publiczną a polskimi firmami, jest dostarczenie technologii i rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju lokalnego rynku kosmicznego oraz umożliwią jakościową analizę zmian wywoływanych sytuacją klimatyczną, klęskami żywiołowymi czy innymi zdarzeniami niepożądanymi. Współpraca rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w ostatnim kwartale 2021 roku. Wartość projektów szacowana jest na kilkanaście milionów dolarów.
Umowa została podpisana na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej w obecności prezesa POLSA Grzegorza Wrochny oraz dr Saouda Al. Shoaili, Dyrektora Narodowego Programu Kosmicznego w Ministerstwie Transportu, Komunikacji i Technologii w Omanie.(PAP)
Zobacz także
W piątek trzynastego - Noc Biologów w ponad 20 ośrodkach
2017-01-10, 08:32Piątek, 13 stycznia, będzie prawdziwym świętem miłośników biologii. Ponad 20 ośrodków akademickich w kraju przygotowuje wtedy moc atrakcji z okazji Nocy Biologów. Ciekawostek na temat roślin, zwierząt czy innych organizmów na… Czytaj dalej »
Polski grafen dla biomedycyny i motoryzacji
2017-01-07, 11:15Do sprzedaży trafiły wyprodukowane w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm . W przyszłości grafen może zrewolucjonizować m.in. biomedycynę, przemysł motoryzacyjny i… Czytaj dalej »
OBWE potwierdza, że zaatakowali ją hakerzy
2016-12-28, 14:51Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie potwierdziła w środę, że dokonano na nią ataku hakerskiego, o czym poinformował francuski dziennik 'Le Monde', przypisując tę akcję Rosjanom. Czytaj dalej »
Nie żyje Vera Rubin, pionierka badań nad ciemną materią
2016-12-27, 07:55Amerykańska astronom Vera Rubin, znana ze swych badań nad ciemną materią, zmarła w wieku 88 lat - podały w poniedziałek wieczorem media. Informację o śmierci badaczki przekazał jej syn. Czytaj dalej »
Naukowcy z UŚ ulepszają fototerapię do walki z nowotworami
2016-12-26, 11:10Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pracują nad ulepszeniem terapii fotodynamicznej, stosowanej w walce z nowotworami jako alternatywa lub uzupełnienie dla radio- czy chemioterapii. W grudniu badacze uzyskali polski patent na poprawiającą… Czytaj dalej »