Wdrażanie dowodów osobistych z drugą warstwą biometryczną. Potrzebny odcisk linii papilarnych
Termin wdrożenia nowych dowodów osobistych z druga warstwą biometryczną to 7 listopada tego roku - poinformował we wtorek Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Minister Janusz Cieszyński przypomniał podczas wtorkowej konferencji prasowej przed urzędem miasta Otwocka, że w parlamencie przeprowadzana była ustawa, która przesunęła termin wdrożenia dowodów z drugą cechą biometryczną. – Przyczyna była bardzo prozaiczna. Okazało się, że sprzęt, który został pierwotnie dostarczony, nie spełniał wymogów bezpieczeństwa. Postąpiliśmy zgodnie z rekomendacją Agenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dzięki temu, że udało się szybko i sprawnie przeprowadzić postępowanie zakupowe dzisiaj już we wszystkich gminach w Polsce są już te nowe czytniki linii papilarnych – powiedział Cieszyński.
Minister zaznaczył, że spełniają wszystkie normy i przeszły gruntowne testy bezpieczeństwa. Dodał, że termin wdrożenia nowych dowodów osobistych z drugą warstwą biometryczną to 7 listopada tego roku. – To jest niedziela czyli od poniedziałku tak naprawdę w urzędach ruszą już te nowe dowody - zapowiedział.
Według Janusza Cieszyńskiego, „z punktu widzenia obywatela, to się nie będzie wiele różnić, bo będzie wymagane tylko dodatkowo pobranie odcisków palców”. „Wszystkie samorządy już te czytniki dostały, są gotowe, trwają szkolenia, trwa przygotowanie, tak, żebyśmy w poniedziałek 8 listopada byli wszyscy do tego gotowi” - dodał.
Obecny na konferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zaznaczył, że wprowadzenie dowodów osobistych z drugą cechą biometryczną jest dostosowaniem polskiego prawa do prawa unijnego.
Zobacz także
MKiDN: rząd nie akceptuje żadnych rozwiązań ograniczających wolność słowa w internecie
2018-07-03, 10:09Polski rząd nie akceptuje żadnych rozwiązań ograniczających wolność słowa w internecie - podkreśla MKiDN. Polska nie poparła dyrektywy KE o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, ale wraz z innymi krajami, zaproponowała… Czytaj dalej »
Morawiecki: Polska staje się eksporterem wysoko zaawansowanych technologii
2018-06-28, 20:13Przechodzimy od Polski, która importowała wysoko zaawansowane technologie, do Polski, która jest ich eksporterem - mówił w poniedziałek podczas Forum Wizja Rozwoju premier Mateusz Morawiecki. Podczas Forum podpisano list intencyjny ws… Czytaj dalej »
Olympus otworzy we Wrocławiu centrum usług biznesowych
2018-06-26, 19:28Olympus - japoński producent technologii m.in dla systemów medycznych, rozwiązań naukowych i aparatów cyfrowych - otworzy we Wrocławiu centrum usług biznesowych dla Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Firma w ciągu najbliższych… Czytaj dalej »
Miasto Majów... na plantacji trzciny cukrowej badają polscy archeolodzy
2018-06-24, 11:15Jedno z najstarszych miast Majów - mające kilka tysięcy lat - badają polscy archeolodzy w San Isidro Salwadorze w Ameryce Środkowej. Z badań wynika, że mogło tam być nawet 20 piramid, a nie kilka - jak dotychczas sądzono. Czytaj dalej »
POT zaprosiła zagranicznych youtuberów, by promowali polską ofertę turystyczną
2018-06-21, 14:42Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. 'Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą… Czytaj dalej »