Naukowcy z UMK: „Trzecia dawka szczepionki jest nieunikniona"
- Siedem miesięcy po przyjęciu drugiej dawki, osoby które były systematycznie badane mają poziom przeciwciał na bardzo niskim poziomie - wynika z badań, które wśród pracowników ochrony zdrowia przeprowadził zespół prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK.
- Nasze badania pilotażowe, które wykonaliśmy na przełomie lutego i marca w wskazały, że efekt szczepienia jest bardzo skuteczny, że specyficzne przeciwciała pojawiają się w trzecim tygodniu po podaniu drugiej dawki, natomiast od 4 miesiąca rejestrujemy już spadek poziomu przeciwciał. Siedem miesięcy po przyjęciu drugiej dawki te osoby, które były systematycznie badane mają poziom przeciwciał na bardzo niskim poziomie, aczkolwiek jeszcze wydaje się, że ten poziom jest bezpieczny. Nie wiemy, co będzie się działo w przeciągu następnych pięciu miesięcy, gdyż szczepiąc się drugą dawką uzyskaliśmy, nazwijmy to, gwarancję na okrągły rok - mówi prof. dr. hab. Andrzej Tretyn.
Rada Medyczna akceptuje dopuszczenie trzeciej dawki szczepionki dla osób z zaburzeniami odporności m.in dializowanych i po przeszczepach. 27 sierpnia minister zdrowia Adam Niedzielski zastrzegł, że jeśli chodzi o doszczepianie trzecią dawką wszystkich pozostałych, rząd czeka na decyzję Europejskiej Agencji ds. Leków.
Więcej w materiale Michała Zaręby.
Jeszcze więcej o wynikach toruńskich badań: TUTAJ
Zobacz także
Deloitte: pracodawcy nie dotrzymują tempa rewolucji technologicznej
2017-02-28, 13:11Pracodawcy muszą zmienić struktury organizacyjne, systemy zarządzania talentami i strategie kadrowe, aby dotrzymać tempa rewolucji technologicznej - wynika z raportu firmy Deloitte. Wiele firm działa w oparciu o przestarzałe praktyki… Czytaj dalej »
Startup Weekend w Toruniu
2017-02-25, 18:21100 uczestników z kraju i zagranicy podzielonych na zespoły. 54 godziny na przygotowanie projektu biznesu lub produktu, który będzie można sprzedać na rynku. W Toruńskim Parku Technologicznym zorganizowano Startup Weekend. Czytaj dalej »
Odkryto system siedmiu planet podobnych do Ziemi
2017-02-22, 20:55Aż siedem planet krąży w układzie odległym od nas 'zaledwie' 40 lat świetlnych. Mają one rozmiary podobne do Ziemi, mogą tam panować ziemskie temperatury i istnieć woda w stanie ciekłym. O odkryciu poinformowała NASA i Europejskie… Czytaj dalej »
Autonomiczne samochody Ubera rozpoczęły jazdy w Arizonie
2017-02-22, 10:58Autonomiczne samochody Ubera rozpoczęły jazdy po ulicach miasta Tempe w amerykańskim stanie Arizona. Pierwszym oficjalnym pasażerem samodzielnie jeżdżącego pojazdu koncernu był gubernator Doug Ducey, który już wcześniej wspierał… Czytaj dalej »
W 2030 r. krajowy sektor kosmiczny ma skutecznie konkurować na rynku UE
2017-02-16, 10:32Wdrożenie Polskiej Strategii Kosmicznej sprawi, że w 2030 roku krajowy sektor kosmiczny będzie mógł skutecznie konkurować na europejskim rynku, a jego obroty wyniosą co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów unijnego rynku kosmicznego… Czytaj dalej »