Naukowcy z UMK: „Trzecia dawka szczepionki jest nieunikniona"
- Siedem miesięcy po przyjęciu drugiej dawki, osoby które były systematycznie badane mają poziom przeciwciał na bardzo niskim poziomie - wynika z badań, które wśród pracowników ochrony zdrowia przeprowadził zespół prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK.
- Nasze badania pilotażowe, które wykonaliśmy na przełomie lutego i marca w wskazały, że efekt szczepienia jest bardzo skuteczny, że specyficzne przeciwciała pojawiają się w trzecim tygodniu po podaniu drugiej dawki, natomiast od 4 miesiąca rejestrujemy już spadek poziomu przeciwciał. Siedem miesięcy po przyjęciu drugiej dawki te osoby, które były systematycznie badane mają poziom przeciwciał na bardzo niskim poziomie, aczkolwiek jeszcze wydaje się, że ten poziom jest bezpieczny. Nie wiemy, co będzie się działo w przeciągu następnych pięciu miesięcy, gdyż szczepiąc się drugą dawką uzyskaliśmy, nazwijmy to, gwarancję na okrągły rok - mówi prof. dr. hab. Andrzej Tretyn.
Rada Medyczna akceptuje dopuszczenie trzeciej dawki szczepionki dla osób z zaburzeniami odporności m.in dializowanych i po przeszczepach. 27 sierpnia minister zdrowia Adam Niedzielski zastrzegł, że jeśli chodzi o doszczepianie trzecią dawką wszystkich pozostałych, rząd czeka na decyzję Europejskiej Agencji ds. Leków.
Więcej w materiale Michała Zaręby.
Jeszcze więcej o wynikach toruńskich badań: TUTAJ
Zobacz także
Microsoft: nowe rosyjskie cyberataki przed wyborami do Kongresu USA
2018-08-21, 08:48Powiązana z władzami Rosji grupa hakerów próbowała 'zakłócić procesy demokratyczne' przed listopadowymi wyborami do Kongresu USA, tworząc fikcyjne domeny internetowe wymierzone w amerykańskie organizacje polityczne - poinformował… Czytaj dalej »
Egipt zaostrza kontrolę nad internetem
2018-08-19, 13:27Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi podpisał nowe prawo, które zaostrza kontrolę nad siecią - podał w niedzielę serwis BBC. Nowe 'przepisy o cyberbezpieczeństwie' umożliwiają blokadę przez egipskie władze stron internetowych… Czytaj dalej »
"Całkowicie chińska przeglądarka” korzysta z kodu projektu Google
2018-08-17, 18:07Twórca przeglądarki reklamowanej jako „opracowana w 100 proc. w Chinach” przyznał, że zbudowana jest ona na bazie projektu Google - podał w piątek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, wiążąc to z dyskusją na temat… Czytaj dalej »
Chiny opracowują system satelitarny do nadzorowania Morza Południowochińskiego
2018-08-16, 10:28Chiny rozpoczęły prace nad systemem satelitarnym do obserwacji Morza Południowochińskiego, w tym przepływających nim statków - poinformowała w czwartek chińska agencja CNS. Według ekspertów pomoże to Pekinowi zacieśnić kontrolę… Czytaj dalej »
Próbnik Parker Solar Probe wystartował
2018-08-12, 11:53Z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie w niedzielę wystartowała rakieta nośna Delta IV Heavy z próbnikiem Parker Solar Probe, który ma się zbliżyć do Słońca bardziej niż jakikolwiek inny obiekt wysłany dotąd przez … Czytaj dalej »