Przed nami noce spadających gwiazd, a dokładnie - meteorów. Ależ one pędzą!
W niebo warto spoglądać już od jutra (10.08) - wtedy właśnie ta przestrzeń na kilka dni wizualnie ożyje. Warto przygotować długą listę życzeń do spełnienia, bo będzie można zobaczyć kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny, czyli mniej więcej jedną spadającą gwiazdę na minutę.
A czym właściwie są spadające gwiazdy? Wyjaśnia Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego Planetarium.
- Tak naprawdę ze spadającymi gwiazdami to nie ma nic wspólnego - mówią astronomowie. Przecież te prawdziwe gwiazdy są dużo, dużo dalej, a meteory to zjawisko z naszej ziemskiej atmosfery. Powstają mniej więcej 80 km ponad naszymi głowami, więc właściwie meteory to zjawisko bardzo bliskie nam. Są to niewielkie okruszki kosmicznej materii, które pędzą z ogromnymi prędkościami rzędu 60 km na sekundę. Jeśli taki niewielki okruch, czy powiedzmy, mały kamyk wpada z taką prędkością w ziemską atmosferę, to nasze powietrze zaczyna świecić. Sam kamyk też oczywiście się wypala, ale my 80 km niżej, widzimy coś na kształt spadającej gwiazdy - wyjaśniał Jerzy Rafalski.
W niebo najlepiej patrzeć od północy aż do rana. Spadające gwiazdy można będzie obserwować do 13 sierpnia.
Zobacz także
NFZ: na portalu pacjent.gov.pl dostępny czatbot ws. koronawirusa
2020-03-22, 22:32Na portalu pacjent.gov.pl udostępniliśmy czatbota odpowiadającego na pytania dotyczące koronowirusa - poinformował w niedzielę na Twitterze, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Adam Niedzielski. Czytaj dalej »
Zdalne połączenie ze światem nauki. Taką propozycję ma Młyn Wiedzy w Toruniu
2020-03-18, 07:03Cukier, woda, barwniki spożywcze, miarka i waga kuchenna - tyle wystarczy aby zrobić w domu tęczę. To jedna z propozycji zabawy i nauki przygotowana przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach akcji #ZostańwDomu. Czytaj dalej »
Dziesięć przykazań WHO w sprawie walki z koronawirusem
2020-03-01, 06:00Wobec ekspansji koronawirusa na całym świecie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił w Genewie „Dziesięć rad jak uniknąć zarażenia koronawirusem”. Czytaj dalej »
Koronawirus SARS-CoV-2 i choroba COVID-19. Co musisz wiedzieć?
2020-02-29, 11:43Kto jest najbardziej narażony na zakażenie i zachorowanie? Jakie działania profilaktyczne można podjąć? Jaka jest śmiertelność? Prezentujemy zamieszczone na stronie Polskiej Akademii Nauk odpowiedzi na najczęściej zadawane pyta… Czytaj dalej »
Sprzęt za 5 mln zł trafił do laboratoriów UKW w Bydgoszczy
2020-02-27, 22:00Do laboratoriów badawczo-rozwojowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy trafił nowoczesny sprzęt, dzięki któremu uczelnia będzie mogła jeszcze bardziej zacieśnić współpracę z biznesem i prowadzić więcej badań dla… Czytaj dalej »