Przed nami noce spadających gwiazd, a dokładnie - meteorów. Ależ one pędzą!
W niebo warto spoglądać już od jutra (10.08) - wtedy właśnie ta przestrzeń na kilka dni wizualnie ożyje. Warto przygotować długą listę życzeń do spełnienia, bo będzie można zobaczyć kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny, czyli mniej więcej jedną spadającą gwiazdę na minutę.
A czym właściwie są spadające gwiazdy? Wyjaśnia Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego Planetarium.
- Tak naprawdę ze spadającymi gwiazdami to nie ma nic wspólnego - mówią astronomowie. Przecież te prawdziwe gwiazdy są dużo, dużo dalej, a meteory to zjawisko z naszej ziemskiej atmosfery. Powstają mniej więcej 80 km ponad naszymi głowami, więc właściwie meteory to zjawisko bardzo bliskie nam. Są to niewielkie okruszki kosmicznej materii, które pędzą z ogromnymi prędkościami rzędu 60 km na sekundę. Jeśli taki niewielki okruch, czy powiedzmy, mały kamyk wpada z taką prędkością w ziemską atmosferę, to nasze powietrze zaczyna świecić. Sam kamyk też oczywiście się wypala, ale my 80 km niżej, widzimy coś na kształt spadającej gwiazdy - wyjaśniał Jerzy Rafalski.
W niebo najlepiej patrzeć od północy aż do rana. Spadające gwiazdy można będzie obserwować do 13 sierpnia.
Zobacz także
Lasery jak z "Gwiezdnych wojen" w służbie nauki
2015-07-30, 11:11Wskaźnik laserowy czy odtwarzacz płyt DVD to tylko niektóre zastosowania laserów. O laserach mocniejszych niż wszystkie elektrownie świata i o eksperymentach, które wyglądają jak sceny z 'Gwiezdnych wojen' mówią PAP badacze z Instytutu… Czytaj dalej »
Na rynek wchodzi nowy system operacyjny Microsoft – Windows 10 [wideo]
2015-07-29, 09:42Najnowszy system operacyjny koncernu Microsoft, Windows 10, zadebiutował w środę na światowych rynkach. Jako pierwszy system firmy jest przeznaczony dla wszystkich urządzeń: od komputerów po smartfony - powiedział PAP Marcin Klimowski… Czytaj dalej »
UE rozważa wspólne przepisy dotyczące Ubera i podobnych usług
2015-07-29, 08:04Bruksela zastanawia się, czy i jak uregulować na szczeblu unijnym usługi należące do sektora 'ekonomii dzielenia się ', jak np. Uber. Wstępne odpowiedzi w tej sprawie ma zawierać strategia rynku wewnętrznego, nad którą pracuje komisarz… Czytaj dalej »
Eksperci: jakość polskiej elektroniki może być konkurencją dla chińskiej
2015-07-28, 19:54Wysoka jakość produkowanej w Polsce elektroniki może być czynnikiem dającym polskim firmom przewagę nad silną konkurencją z Chin - oceniają eksperci.'Wyroby polskich firm są rzeczywiście wysokiej jakości, spełniają wyśrubowane… Czytaj dalej »
Kompozyt z grafenem z drukarki 3D? To możliwe [wideo]
2015-07-28, 10:53Kompozyt z grafenem przeznaczony do drukarek 3D, może znaleźć zastosowanie w takich branżach jak telekomunikacja, medycyna, przemysł lotniczy i kosmiczny. Choć części drukowane z tego materiału mają gorsze parametry niż sam grafen… Czytaj dalej »