Hity rekrutacji na UMK. Na kierunku lekarskim 18 osób na jedno miejsce
Medycyna, prawo i psychologia to kierunki, które cieszą się największym zainteresowaniem podczas tegorocznej rekrutacji na studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Na studiach stacjonarnych licencjackich i jednolitych magisterskich prowadzonych w języku polskim i angielskim UMK oferuje 5 622 miejsca na 96 kierunkach. System Internetowej Rejestracji Kandydatów odnotował 17 676 zgłoszeń na tego typu studia.
Jak co roku największą popularnością cieszył się kierunek lekarski - zarejestrowało się na niego 3 748 osób. Dalsze miejsca w rankingu najbardziej popularnych kierunków zajęły prawo (957 kandydatów), psychologia (894), weterynaria (634), filologia angielska (563), fizjoterapia (473), finanse i rachunkowość (440), zarządzanie (416), farmacja (404) i ekonomia (330).
Od lat drugim najbardziej popularnym kierunkiem w Collegium Medicum była farmacja. W tym roku wyprzedziła ją fizjoterapia.
Najwięcej osób na jedno miejsce zarejestrowało się na kierunek lekarski (ponad 18). Pierwszą dziesiątkę kierunków, na które najtrudniej jest się dostać w tym roku, stanowią poza tym filologia angielska (ponad 10 chętnych na jedno miejsce), psychologia (prawie 10), japonistyka (ponad 9), weterynaria (prawie 9), informatyka (ponad 6), komunikacja i psychologia w biznesie (ponad 5), kulturoznawstwo – Kultura Dalekiego Wschodu z językiem japońskim (ponad 5), biotechnologia medyczna (ponad 5) i logistyka (ponad 4).
W porównaniu z rokiem ubiegłym największy skok w tym rankingu zanotowało kulturoznawstwo – Kultura Dalekiego Wschodu z językiem japońskim (z miejsca 16. na 8.), lepiej wypadły także japonistyka (z 5. na 4.), informatyka (z 8. na 6.) i biotechnologia medyczna (z 11. na 9.).
Gwarancją przyjęcia osoby, która zakwalifikowała się na studia, jest złożenie do 19 lipca (drogą korespondencyjną) kompletu dokumentów. Należy pamiętać, że liczy się data dostarczenia dokumentów do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej, a nie data nadania przesyłki.
Ogłoszenie list zakwalifikowanych w drugim etapie nastąpi 22 lipca o godz. 14:00.
Zobacz także
Groźny wirus zaatakował komputery na Ukrainie
2014-03-10, 08:38Komputery na Ukrainie zaatakował groźny wirus, który pozwala na zdalny dostęp do wszystkich zainfekowanych przez niego systemów informatycznych - podał brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems, zajmujący się także zagadnieniami bezpieczeństwa… Czytaj dalej »
Bydgoszczanin pracuje nad ciekawym wynalazkiem
2014-03-07, 16:46Ma to być pojazd czy może raczej obiekt latający. Nazwano go Helimac. Obecnie trwa zbieranie funduszy na badania i budowę. Czytaj dalej »
Niewykrywalne drony na wodór
2014-03-07, 08:25Prototyp cichego i niewidzialnego dla detektorów podczerwieni drona napędzanego wodorem powstał dzięki pracom badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej, a także Politechniki Rzeszowskiej. Taki samolot mógłby znaleźć zastosowanie np… Czytaj dalej »
MAC razem z Orange będę wspierać rozwój kompetencji cyfrowych osób 50+
2014-03-05, 11:26Bezpłatny dostęp do internetu oraz udostępnienie pracowni komputerowych przez Orange na rzecz projektu Latarnicy Polski Cyfrowej, podnoszącego kompetencje cyfrowe osób w wieku 50+ zawiera podpisane w Warszawie porozumienie pomiędzy Ministerstwem… Czytaj dalej »
NASA pogratulowała Oscarów twórcom filmu "Grawitacja"
2014-03-03, 18:27Amerykańska agencja kosmiczna NASA pogratulowała twórcom filmu 'Grawitacja' nagród przyznanych przez amerykańską Akademię Filmową. Na zakończonej w poniedziałek rano polskiego czasu gali w Los Angeles film zdobył siedem Oscaró… Czytaj dalej »