Hity rekrutacji na UMK. Na kierunku lekarskim 18 osób na jedno miejsce
Medycyna, prawo i psychologia to kierunki, które cieszą się największym zainteresowaniem podczas tegorocznej rekrutacji na studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Na studiach stacjonarnych licencjackich i jednolitych magisterskich prowadzonych w języku polskim i angielskim UMK oferuje 5 622 miejsca na 96 kierunkach. System Internetowej Rejestracji Kandydatów odnotował 17 676 zgłoszeń na tego typu studia.
Jak co roku największą popularnością cieszył się kierunek lekarski - zarejestrowało się na niego 3 748 osób. Dalsze miejsca w rankingu najbardziej popularnych kierunków zajęły prawo (957 kandydatów), psychologia (894), weterynaria (634), filologia angielska (563), fizjoterapia (473), finanse i rachunkowość (440), zarządzanie (416), farmacja (404) i ekonomia (330).
Od lat drugim najbardziej popularnym kierunkiem w Collegium Medicum była farmacja. W tym roku wyprzedziła ją fizjoterapia.
Najwięcej osób na jedno miejsce zarejestrowało się na kierunek lekarski (ponad 18). Pierwszą dziesiątkę kierunków, na które najtrudniej jest się dostać w tym roku, stanowią poza tym filologia angielska (ponad 10 chętnych na jedno miejsce), psychologia (prawie 10), japonistyka (ponad 9), weterynaria (prawie 9), informatyka (ponad 6), komunikacja i psychologia w biznesie (ponad 5), kulturoznawstwo – Kultura Dalekiego Wschodu z językiem japońskim (ponad 5), biotechnologia medyczna (ponad 5) i logistyka (ponad 4).
W porównaniu z rokiem ubiegłym największy skok w tym rankingu zanotowało kulturoznawstwo – Kultura Dalekiego Wschodu z językiem japońskim (z miejsca 16. na 8.), lepiej wypadły także japonistyka (z 5. na 4.), informatyka (z 8. na 6.) i biotechnologia medyczna (z 11. na 9.).
Gwarancją przyjęcia osoby, która zakwalifikowała się na studia, jest złożenie do 19 lipca (drogą korespondencyjną) kompletu dokumentów. Należy pamiętać, że liczy się data dostarczenia dokumentów do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej, a nie data nadania przesyłki.
Ogłoszenie list zakwalifikowanych w drugim etapie nastąpi 22 lipca o godz. 14:00.
Zobacz także
HistoriaMarka.pl – internetowa strona niosąca wsparcie niepełnosprawnym
2015-04-04, 16:46Publikowane w nowym, internetowym serwisie HistoriaMarka.pl historie osób na wózkach mają być inspiracją dla niepełnosprawnych do rozpoczęcia nowego życia. Pierwszą z nich opowiada Marek Bystrzycki, który po wypadku wrócił do aktywnego… Czytaj dalej »
Nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi
2015-04-04, 16:42Nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi pod nazwą safeUP opracowała firma Gadmel z Gdyni. Monitorowana osoba nie musi nosić przy sobie żadnego urządzenia, a opiekun otrzymuje informacje w postaci SMS na temat aktywności… Czytaj dalej »
40 lat temu powstała firma Microsoft
2015-04-04, 16:384 kwietnia 1975 r. Bill Gates i Paul Allen założyli Microsoft - jedną z największych obecnie firm z branży nowych technologii. Najbardziej znana jest z systemu operacyjnego Windows, pakietu oprogramowania biurowego Microsoft Office a… Czytaj dalej »
Belgia przymierza się do budowy energetycznej wyspy na swoim wybrzeżu
2015-04-04, 11:15Belgowie chcą wybudować sztuczną wyspę energetyczną, której celem będzie pozyskiwanie i magazynowanie energii z wiatru. Według tamtejszych mediów rząd już wkrótce wyda koncesję na tę inwestycję. Będzie to jedna z pierwszych… Czytaj dalej »
Platforma internetowa do przechowywania wyników badań naukowych
2015-04-04, 11:00Platforma internetowa służąca do przechowywania wyników prac i badań naukowych, a także do ich prezentacji i wymiany powstaje na Politechnice Wrocławskiej. „To rozwiązanie wzmocni jakość zarządzania pracą badawczą” - uważa… Czytaj dalej »