Badania: Osoby z COVID-19 mają cięższe udary mózgu niż te z ogólnej populacji
- Wśród osób z COVID-19, u których wystąpił udar mózgu, częściej ma on ciężki przebieg – wynika z badania, które publikuje pismo „Stroke”. Ponadto, w grupie z COVID-19 stwierdzono również większy odsetek młodszych osób z udarami, niż w ogólnej populacji.
Do takich wniosków doszli badacze z Geisinger Healt System, jednego z dostawców usług zdrowotnych w USA (w środkowej, południowo-środkowej i północno-wschodniej Pensylwanii oraz południowej części New Jersey). W ramach badania prowadzonego pod egidą międzynarodowej grupy badającej udary u chorych na COVID-19 (Multinational COVID-19 Stroke Study Group) zebrali oni dane wśród 432 pacjentów z 17 krajów, u których zdiagnozowano COVID-19 i udar mózgu.
Okazało się, że wśród osób chorych na COVID-19 częściej występują udary niedokrwienne spowodowane niedrożnością dużej tętnicy mózgowej (LVO) niż w ogólnej populacji. Udary te są związane z cięższym przebiegiem i poważniejszymi objawami. W grupie chorej na COVID-19 niemal 45 proc. stanowiły udary z niedrożnością dużej tętnicy, podczas gdy w ogólnej populacji odsetek ten jest oceniany na 24 proc. do 38 proc.
Ponadto, w grupie pacjentów z COVID-19 i z udarem niedokrwiennym większy odsetek osób był w młodszym wieku: ponad jedna trzecia nie miała 55 lat, a niemal połowa mniej niż 65 lat. Z danych sprzed pandemii wynika, że w ogólnej populacji ok 13 proc. niedokrwiennych udarów mózgu występuje u osób przed 55. rokiem życia, a 21 proc. u osób poniżej 65. roku życia.
Badacze zaobserwowali również, że mniej ciężkie przypadki udaru mózgu pozostawały niezdiagnozowane, zwłaszcza u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19, albo w ośrodkach medycznych z obłożonych chorymi. Zdaniem naukowców to odkrycie ma ogromne znaczenie, gdyż przebycie lżejszego udaru mózgu zwiększa ryzyko cięższego udaru w przyszłości.
Jak przypominają badacze, z wcześniejszych doniesień wynika, że osoby z COVID-19 mają podwyższone ryzyko udaru mózgu. Co ważne, z pierwszej fazy dużego badania (wśród 26 175 pacjentów) międzynarodowej grupy badającej udary u chorych na COVID-19 wynika, że ogólne ryzyko udaru mózgu u hospitalizowanych chorych na COVID-19 jest ogólnie małe i wynosi od 0,5 proc. do 1,2 proc. - Nasze wstępne dane wskazują, że ogólny odsetek udarów mózgu wśród chorych na COVID-19 jest niski (…). Jednak nowe wyniki dowodzą, że są pewne grupy pacjentów – na przykład pacjenci młodsi – którzy są nim poważniej dotknięci – skomentowała współautorka pracy dr Vida Abedi. Wyraziła nadzieję, że praca jej zespołu może przyczynić się do lepszej identyfikacji osób bardziej narażonych na udar mózgu wśród chorych na COVID-19 i do poprawy jakości opieki nad nimi.
Publikację można znaleźć tutaj: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/STROKEAHA.120.032927
Zobacz także
Aplikacja na telefon może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu depresji
2015-12-12, 10:26'How Are You App” - to aplikacja na telefon, która może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu m.in. depresji. Aplikacja gdańskiej firmy Quantum Lab jest pierwszym tego typu rozwiązaniem na polskim rynku, przeznaczonym dla osób cierpiących… Czytaj dalej »
Uber zainwestuje w Polsce 38 mln zł tworząc ponad 140 nowych miejsc pracy dla specjalistów
2015-12-10, 09:17- Jedna z najszybciej rosnących firm w historii zainwestuje w Polsce 38 mln złotych; - Do końca 2017 roku Uber stworzy ponad 140 miejsc pracy dla specjalistów w Center of Excellence w Krakowie; - Inwestycja w pierwsze Center of Excellence… Czytaj dalej »
Polacy stworzyli pierwszą responsywną stronę z wynikami sportowymi
2015-12-06, 12:51Polacy stworzyli pierwszy na świecie responsywny serwis z wynikami sportowymi, również tymi z niższych klas. Responsywny, czyli dopasowujący się do urządzenia, na którym stronę się ogląda - tłumaczył PAP współzałożyciel mWyniki.pl… Czytaj dalej »
DDoS najtańszą i najbardziej paraliżującą formą ataku w sieci
2015-12-06, 12:50Asymetria między kosztami przeprowadzenia ataku DDoS a stratami ponoszonymi przez jego ofiary prowadzi do lawinowego wzrostu stosowania tej metody ataku. Wykonanie DDoS zlecić można już za kilka dolarów. Grupa Armada Collective przeprowadziła… Czytaj dalej »
Estonia stawia na technologię chmury w trosce o cyberbezpieczeństwo
2015-12-04, 16:37W trosce o cyberbezpieczeństwo Estonia zamierza przenieść znaczną część rządowych danych do chmur obliczeniowych, by - jeśli zajdzie taka potrzeba - móc nawet zarządzać krajem z zagranicy - pisze w piątek Reuters. Czytaj dalej »