Już dzięki jednej dawce szczepionki o połowę spada ryzyko, że przekażesz COVID rodzinie
- Jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 może zmniejszyć ryzyko przenoszenia zakażeń w gospodarstwach domowych nawet o połowę - wskazują nowe badania przeprowadzone przez Public Health England (PHE).
W porównaniu z niezaszczepionymi, osoby, które zakaziły się 3 tygodnie po otrzymaniu jednej dawki szczepionki Pfizer-BioNTech lub AstraZeneca od 38 do 49 proc. rzadziej przenosiły wirusa na osoby, z którymi miały kontakt w gospodarstwie domowym. Poziom ochrony był podobny niezależnie od wieku badanych osób i ich kontaktów.
Ochrona przed zakażeniem innych osób jest uzupełnieniem zmniejszonego ryzyka rozwoju objawowego zakażenia u osoby zaszczepionej, które wynosi około 60 do 65 proc. w 4 tygodnie po podaniu jednej dawki którejkolwiek ze szczepionek. Gospodarstwa domowe to miejsca, w których łatwo dochodzi do zakażenia, a dotyczące ich badania dostarczają wczesnych dowodów na temat wpływu szczepionek na zapobieganie dalszemu przenoszeniu choroby. Podobnych wyników można się spodziewać w innych miejscach o podobnym ryzyku transmisji, takich jak wspólne pomieszczenia mieszkalne i … więzienia.
Badanie objęło ponad 57 000 kontaktów z 24 000 gospodarstw domowych, w których potwierdzono laboratoryjnie przypadek szczepienia, w porównaniu z prawie 1 milionem kontaktów z niezaszczepionymi przypadkami. - To wspaniała wiadomość - wiemy już, że szczepionki ratują życie, a niniejsze badanie stanowi najbardziej wszechstronne dane z rzeczywistego świata, które pokazują, że ograniczają one również przenoszenie tego śmiertelnego wirusa - powiedział brytyjski sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej, Matt Hancock.
- To dodatkowo potwierdza, że szczepionki są najlepszym sposobem na wyjście z tej pandemii, ponieważ chronią cię i mogą zapobiec nieświadomemu zakażeniu kogoś w twoim gospodarstwie domowym - wskazała dr Mary Ramsay, kierownik działu szczepień w PHE. Zastrzegła, że chociaż te odkrycia są bardzo zachęcające, nawet zaszczepione osoby nadal powinny zachowywać się tak, jakby były zakażone wirusem, przestrzegać zasad higieny i wytycznych dotyczących dystansu społecznego.
Poprzednie badania PHE wykazały, że zarówno szczepionki Pfizer-BioNTech, jak i AstraZeneca są bardzo skuteczne w ograniczaniu zakażeń COVID-19 wśród osób starszych, a do końca marca udało się zapobiec 10 400 zgonom osób powyżej 60 lat.
Zobacz także
Niecodzienne odkrycie - planetoida posiadająca pierścienie
2014-03-26, 19:19Obserwacje astronomiczne przeprowadzone z wielu miejsc w Ameryce Południowej doprowadziły do odkrycia systemu pierścieni wokół planetoidy Chariklo. To pierwszy przypadek planetoidy posiadającej pierścienie. Wyniki obserwacji opublikowano… Czytaj dalej »
Polskie instrumenty kosmiczne zbadają Jowisza i jego księżyce
2014-03-26, 18:18Polscy naukowcy opracowali dwa z 11 instrumentów naukowych sondy, która ma zbadać Jowisza i jego największe księżyce. Start sondy jest planowany na 2022 r., a przylot do Jowisza na 2030 r. - poinformował w środę resort gospodarki… Czytaj dalej »
660 tys. euro za aparat fotograficzny, który był na Księżycu
2014-03-23, 20:51Za 660 tys. euro sprzedano w sobotę wieczorem na aukcji w wiedeńskiej galerii fotografii Westlicht aparat fotograficzny Hasselblada, jedyny na świecie, którym filmowano Księżyc podczas jednej z amerykańskich misji kosmicznych. Czytaj dalej »
Bitcoin - cyfrowa waluta w praktyce [wideo]
2014-03-23, 14:17W niektórych miejscach Torunia można już płacić bitcoinami. To eletroniczna waluta umożliwiająca mikropłatności przede wszystkim w Internecie, ale również w tradycyjnych punktach handlowych. By płacić bitcoinami wystarczy aplikacja… Czytaj dalej »
Naukowcy zaobserwowali fale grawitacyjne
2014-03-19, 08:43Po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować fale grawitacyjne - ogłosili naukowcy zaangażowani w projekt BICEP2. Uzyskali także dowód na przewidywaną przez teorie kosmologiczne erę inflacji na początku istnienia Wszechświ… Czytaj dalej »