Orange: jesteśmy przygotowani na obsługę kolejnej fali pracy zdalnej
Jesteśmy przygotowani na obsługę zwiększonego ruchu podczas kolejnej fali pracy zdalnej - przekazał operator usług internetowych Orange. Według szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Orange to największy udziałowiec rynku Internetu w Polsce.
Jak czytamy w raporcie UKE za 2019 r., pod względem liczby użytkowników, Orange ma udział w rynku na poziomie 30,1 proc.
Operator, odpowiadając na pytanie o przygotowanie do obsługi zwiększonego zapotrzebowania na przesył danych, które wiąże się z wydaną przez rząd rekomendacją przejścia Polaków na pracę zdalną od najbliższego poniedziałku, poinformował, iż jest gotowy na obsługę zwiększonego ruchu.
Firma Orange przypomniała, że w ubiegłym roku w związku z pandemią koronawirusa, a co za tym idzie - upowszechnieniem się pracy i nauki w formie zdalnej - przesył danych w sieci Orange Polska zwiększył się r/r aż o połowę, dochodząc do poziomu 5 mld gigabajtów.
Skokowy wzrost zapotrzebowania na Internet w sieci stacjonarnej Orange nastąpił w marcu ubiegłego roku wraz z początkiem obostrzeń. Stabilizacja nastąpiła na nowym, wyższym poziomie, podobnie jak ruch w sieci mobilnej. Z danych operatora wynika, że pandemia sprawiła, iż znacznie więcej danych przesyłamy do sieci, niż z niej pobieramy.
– Pandemia zmieniła to, jak i kiedy korzystamy z Internetu. W ubiegłym roku powstał nowy wzorzec ruchu w sieciach, zorientowany bardziej na korzystanie z sieci w godzinach roboczych - podczas zdalnej pracy i lekcji online. Pracując i ucząc się w domu wysyłamy więcej, na znaczeniu nabrała więc prędkość wysyłania danych do sieci - ocenił członek zarządu Orange odpowiedzialny za sieć i technologie, Piotr Jaworski.
W połowie ubiegłego roku sieć uruchomiła również usługę 5G w paśmie 2100 MHz, która obecnie obejmuje swoim zasięgiem 6 mln Polaków.
W latach 2017-2020 Orange Polska zainwestował w sieć mobilną ponad 1,1 mld zł, a na rozbudowę sieci światłowodowej w tym czasie firma przeznaczyła niemal 2,8 mld zł.
Zobacz także
Chcą zapewnić wolność uczelniom. Deklaracja Toruńska podpisana
2023-02-21, 16:21Przedstawiciele dziewięciu krajów podpisali dokument nazwany Deklaracją Toruńską. Zawiera on zapisy mówiące o zapewnieniu wolności prowadzenia badań naukowych, publikowania ich wyników oraz poddawania wyników krytyce i debacie… Czytaj dalej »
Władze polskich uczelni debatują o przyszłości. Co dalej z opłatami i habilitowaniem?
2023-02-20, 19:50Rektorzy z całego kraju obradowali w Toruniu. Brali udział w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Rozmowy dotyczyły między innymi sytuacji ekonomicznej uczelni, ale również pensji i oceny jakości naukowej. Czytaj dalej »
Szpital im. Biziela: operacje z udziałem robota medycznego da Vinci [zdjęcia]
2023-02-14, 10:47W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy na salę operacyjną wprowadzony został robot da Vinci. Odbyły się pierwsze operacje refundowane przez NFZ. Za miesiąc lecznica zaprezentuje jeszcze nowszy system robotowy… Czytaj dalej »
Wydział Medyczny w Bydgoszczy? Tak, ale pomysł potrzebuje czasu
2023-02-07, 19:30Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zdecydował się odpowiedzieć na konferencję prasową posła Jana Szopińskiego i prof. Macieja Świątkowskiego. Czytaj dalej »
Autorzy gry komputerowej o inwazji zombie inspirowali się tym grzybem
2023-02-06, 09:00- Choroby powodowane przez grzyby są trudne do leczenia, bo grzyby komunikując się między sobą, mogą przekazywać m.in. informację o oporności na leki. Jednak pasożytem człowieka nie stanie się Cordyceps, grzyb tworzący „mrówki… Czytaj dalej »