Orange: jesteśmy przygotowani na obsługę kolejnej fali pracy zdalnej
Jesteśmy przygotowani na obsługę zwiększonego ruchu podczas kolejnej fali pracy zdalnej - przekazał operator usług internetowych Orange. Według szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Orange to największy udziałowiec rynku Internetu w Polsce.
Jak czytamy w raporcie UKE za 2019 r., pod względem liczby użytkowników, Orange ma udział w rynku na poziomie 30,1 proc.
Operator, odpowiadając na pytanie o przygotowanie do obsługi zwiększonego zapotrzebowania na przesył danych, które wiąże się z wydaną przez rząd rekomendacją przejścia Polaków na pracę zdalną od najbliższego poniedziałku, poinformował, iż jest gotowy na obsługę zwiększonego ruchu.
Firma Orange przypomniała, że w ubiegłym roku w związku z pandemią koronawirusa, a co za tym idzie - upowszechnieniem się pracy i nauki w formie zdalnej - przesył danych w sieci Orange Polska zwiększył się r/r aż o połowę, dochodząc do poziomu 5 mld gigabajtów.
Skokowy wzrost zapotrzebowania na Internet w sieci stacjonarnej Orange nastąpił w marcu ubiegłego roku wraz z początkiem obostrzeń. Stabilizacja nastąpiła na nowym, wyższym poziomie, podobnie jak ruch w sieci mobilnej. Z danych operatora wynika, że pandemia sprawiła, iż znacznie więcej danych przesyłamy do sieci, niż z niej pobieramy.
– Pandemia zmieniła to, jak i kiedy korzystamy z Internetu. W ubiegłym roku powstał nowy wzorzec ruchu w sieciach, zorientowany bardziej na korzystanie z sieci w godzinach roboczych - podczas zdalnej pracy i lekcji online. Pracując i ucząc się w domu wysyłamy więcej, na znaczeniu nabrała więc prędkość wysyłania danych do sieci - ocenił członek zarządu Orange odpowiedzialny za sieć i technologie, Piotr Jaworski.
W połowie ubiegłego roku sieć uruchomiła również usługę 5G w paśmie 2100 MHz, która obecnie obejmuje swoim zasięgiem 6 mln Polaków.
W latach 2017-2020 Orange Polska zainwestował w sieć mobilną ponad 1,1 mld zł, a na rozbudowę sieci światłowodowej w tym czasie firma przeznaczyła niemal 2,8 mld zł.
Zobacz także
MAC uruchomiło portal z danymi administracji publicznej
2014-05-20, 08:23Dane zbierane na potrzeby administracji publicznej są dostępne na portalu danepubliczne.gov.pl. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uruchomiło tzw. wersję beta Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP). Czytaj dalej »
Japonia stawia na kolej elektromagnetyczną
2014-05-18, 10:18Jesienią rozpocznie się w Japonii budowa linii superszybkiej kolei elektromagnetycznej, łączącej Tokio z Nagoją. Japonia liczy na to, że technologię, która umożliwia pociągom osiągnięcie prędkości ponad 500 km/h, uda się wyeksportować… Czytaj dalej »
Polscy naukowcy szykują cukrową pułapkę na nowotwory
2014-05-18, 10:16Komórki nowotworowe lubią cukier, dlatego polscy naukowcy opracowali maleńkie kapsułki otoczone cukrową powłoczką, które nowotwór chętnie 'pożera'. Wypełnione kilkoma lekami, po wniknięciu do guza, mogą stanowić skuteczną broń… Czytaj dalej »
Joanna Bagniewska zwyciężczynią trzeciej polskiej edycji FameLab
2014-05-11, 10:51Dr Joanna Bagniewska zwyciężyła w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab, który w sobotę odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W czerwcu będzie reprezentowała Polskę w światowym finale tego konkursu. Czytaj dalej »
Polka szuka brakujących elementów zagadki zespołu DiGeorge'a
2014-05-03, 09:00Towarzyszy mu około 180 objawów m.in. wady serca. Zespół DiGeorge'a, występujący prawie tak często jak zespół Downa, lekarze rozpoznają jednak rzadko. Polka szuka genów odpowiedzialnych za jego powstawanie, aby ułatwić diagnostykę… Czytaj dalej »