Orange: jesteśmy przygotowani na obsługę kolejnej fali pracy zdalnej
Jesteśmy przygotowani na obsługę zwiększonego ruchu podczas kolejnej fali pracy zdalnej - przekazał operator usług internetowych Orange. Według szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Orange to największy udziałowiec rynku Internetu w Polsce.
Jak czytamy w raporcie UKE za 2019 r., pod względem liczby użytkowników, Orange ma udział w rynku na poziomie 30,1 proc.
Operator, odpowiadając na pytanie o przygotowanie do obsługi zwiększonego zapotrzebowania na przesył danych, które wiąże się z wydaną przez rząd rekomendacją przejścia Polaków na pracę zdalną od najbliższego poniedziałku, poinformował, iż jest gotowy na obsługę zwiększonego ruchu.
Firma Orange przypomniała, że w ubiegłym roku w związku z pandemią koronawirusa, a co za tym idzie - upowszechnieniem się pracy i nauki w formie zdalnej - przesył danych w sieci Orange Polska zwiększył się r/r aż o połowę, dochodząc do poziomu 5 mld gigabajtów.
Skokowy wzrost zapotrzebowania na Internet w sieci stacjonarnej Orange nastąpił w marcu ubiegłego roku wraz z początkiem obostrzeń. Stabilizacja nastąpiła na nowym, wyższym poziomie, podobnie jak ruch w sieci mobilnej. Z danych operatora wynika, że pandemia sprawiła, iż znacznie więcej danych przesyłamy do sieci, niż z niej pobieramy.
– Pandemia zmieniła to, jak i kiedy korzystamy z Internetu. W ubiegłym roku powstał nowy wzorzec ruchu w sieciach, zorientowany bardziej na korzystanie z sieci w godzinach roboczych - podczas zdalnej pracy i lekcji online. Pracując i ucząc się w domu wysyłamy więcej, na znaczeniu nabrała więc prędkość wysyłania danych do sieci - ocenił członek zarządu Orange odpowiedzialny za sieć i technologie, Piotr Jaworski.
W połowie ubiegłego roku sieć uruchomiła również usługę 5G w paśmie 2100 MHz, która obecnie obejmuje swoim zasięgiem 6 mln Polaków.
W latach 2017-2020 Orange Polska zainwestował w sieć mobilną ponad 1,1 mld zł, a na rozbudowę sieci światłowodowej w tym czasie firma przeznaczyła niemal 2,8 mld zł.
Zobacz także
Sonda Rosetta zakończy misję 30 września
2016-06-30, 15:04Sonda Rosetta zakończy swoją misję 30 września, wykonując kontrolowane zejście na powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko - poinformowała w czwartek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Czytaj dalej »
"Lekolepki" pomogą w dawkowaniu leków
2016-06-05, 12:56Do pomysłu naukowca zainspirowały podróże i rozwiązania graficzne w metrze w Meksyku. Czytaj dalej »
Studenci z Rzeszowa ponownie wygrali zawody łazików marsjańskich
2016-06-05, 11:34Drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej po raz drugi wygrała prestiżowe zawody łazików marsjańskich - University Rover Challenge, które zakończyły się w USA. Trzecie miejsce zajął zespół Continuum z Uniwersytetu… Czytaj dalej »
Będzie zgoda na hodowlę ludzkich embrionów w celach badawczych
2016-05-27, 20:57Ministerstwo zdrowia Holandii zapowiedziało w piątek, że wyrazi zgodę na hodowlę ludzkich embrionów w ściśle określonych celach badawczych. Dotąd prawo dopuszczało tylko badania na embrionach niewykorzystanych w ramach procedury… Czytaj dalej »
Nanotechnologie szansą m.in. w terapii spersonalizowanej
2016-05-26, 14:58Przed nanotechnologią jest bardzo duża przyszłość w naukach medycznych i w leczeniu pacjentów, bo dzięki niej będzie można skierować konkretny lek do określonego miejsca w organizmie, co pozwoli np. zmniejszyć dawki toksycznych… Czytaj dalej »