Trawa? Nie taka prosta sprawa! Naukowcy z UTP pracują nad trawą idealną
Intensywnie zielona, odporna na suszę, choroby, szkodniki i deptanie - bydgoscy naukowcy opracowują „trawę przyszłości". Nowa odmiana powstaje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Trawa zostanie zmodyfikowana biologicznie za pomocą grzybów endofitycznych, nazywanych roślinnymi hakerami.
- Taki haker modyfikuje odpowiedź rośliny na elementy, które działają na nią z zewnątrz- mówi prof. Dariusz Pańka, z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP.
- On wspomaga, ale jego podstawowym interesem jest ten własny interesują. Grzyb endofityczny dba o swój dobry rozwój, w związku z tym, jako że on jest zależny w 100%, w całości, od rośliny żywicielskiej, więc również dba o roślinę. Można powiedzieć, że to taka doskonała symbioza. Układ symbiotyczne ma, oczywiście, swoje wady, niemniej, przeważają te zalety, korzyści i to powinniśmy wykorzystać, aby nam się lepiej uprawiało i pielęgnowało, abyśmy korzystali z tych benefitów.
Trawa przyszłości ma jeszcze jedną zaletę. Nie potrzebuje intensywnego koszenia. To propozycja dla osób, które lubią w ogrodzie wypoczywać, ale nie lubią prac pielęgnacyjnych.
Zobacz także
Robot RECON białostockich studentów weźmie udział w zawodach w Japonii
2014-07-14, 09:43Robot RECON skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej weźmie udział w międzynarodowych zawodach na projekty urządzeń wykorzystujące nano- i mikro technologie do przeciwdziałania katastrofom. Zawody odbędą się w dniach… Czytaj dalej »
Superksiężyc pojawił się na niebie
2014-07-13, 12:56W nocy z 12 ma 13 lipca na niebie pojawił się Superksiężyc. Tego lata to niezwykłe zjawisko będzie można zobaczyć na niebie trzy razy. Czytaj dalej »
Autonomiczne auta mogą pojawić się na europejskich drogach w 2020 r.
2014-07-13, 10:16Autonomiczne samochody osobowe, poruszające się bez udziału kierowcy, mogą pojawić się na europejskich drogach w 2020 r. Ciężarówki, ze względu na bardziej złożone kwestie m.in. prawne, dostępne będą pięć lat później - przewiduje… Czytaj dalej »
Aplikacja Hubert ma ułatwić seniorom korzystanie z internetu
2014-07-12, 10:33Opracowana z myślą o seniorach nowa aplikacja Hubert ma ułatwić osobom starszym korzystanie z tabletów i pomóc im w walce z samotnością. Wśród atutów programu jego autor wymienia uproszczoną obsługę, specjalnie przystosowany… Czytaj dalej »
Niemiecka drużyna piłkarska korzysta z najnowocześniejszych technologii Adidasa
2014-07-10, 11:37Aby wygrać Puchar Świata trzeba przejść zwycięsko przez kilka etapów, łącznie z finałowym, najbardziej emocjonującym. Wymaga to wyczerpujących przygotowań i treningów, przestrzegania ścisłego harmonogramu, podporządkowania… Czytaj dalej »