Trawa? Nie taka prosta sprawa! Naukowcy z UTP pracują nad trawą idealną
Intensywnie zielona, odporna na suszę, choroby, szkodniki i deptanie - bydgoscy naukowcy opracowują „trawę przyszłości". Nowa odmiana powstaje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Trawa zostanie zmodyfikowana biologicznie za pomocą grzybów endofitycznych, nazywanych roślinnymi hakerami.
- Taki haker modyfikuje odpowiedź rośliny na elementy, które działają na nią z zewnątrz- mówi prof. Dariusz Pańka, z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP.
- On wspomaga, ale jego podstawowym interesem jest ten własny interesują. Grzyb endofityczny dba o swój dobry rozwój, w związku z tym, jako że on jest zależny w 100%, w całości, od rośliny żywicielskiej, więc również dba o roślinę. Można powiedzieć, że to taka doskonała symbioza. Układ symbiotyczne ma, oczywiście, swoje wady, niemniej, przeważają te zalety, korzyści i to powinniśmy wykorzystać, aby nam się lepiej uprawiało i pielęgnowało, abyśmy korzystali z tych benefitów.
Trawa przyszłości ma jeszcze jedną zaletę. Nie potrzebuje intensywnego koszenia. To propozycja dla osób, które lubią w ogrodzie wypoczywać, ale nie lubią prac pielęgnacyjnych.
Zobacz także
Pneumobil z Politechniki Białostockiej jedzie na zawody na Węgry
2015-05-05, 16:40Skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej pneumobil napędzany sprężonym powietrzem jedzie na VIII Międzynarodowe Zawody Aventics Pneumobil, które w dniach 8-9 maja odbędą się w mieście Eger na Węgrzech. Studenci… Czytaj dalej »
Konsultacje polsko-niemieckie: wspólna walka z cyberprzestępczością
2015-05-03, 15:00Następstwem polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych ma być m.in. wspólna walka z cyberprzestępczością, współpraca w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w administracji, a także lepsza kooperacja służb policyjnych, granicznych… Czytaj dalej »
Polscy inżynierowie kończą prace nad laserową drukarką 3D
2015-05-03, 11:34Sinterit, firma założona przez polskich inżynierów, finalizuje prace nad drukarką 3D wykorzystującą innowacyjną technologię laserową, która umożliwia bardzo dokładny wydruk elementów: całych ruchomych mechanizmów, elastycznych… Czytaj dalej »
Opracowano technologię niewidocznego ogniwa słonecznego wbudowanego w ekran
2015-05-02, 16:43Sunpartner Technologies opracowało ogniwo słoneczne, które może być instalowane jako niewidzialna warstwa w dowolnym typie ekranów urządzeń mobilnych. Firma otrzymała za tę innowację nagrodę 'Best Technical Development within Energy… Czytaj dalej »
System, który przejmie sterowanie samolotem testowany był na Podkarpaciu
2015-05-02, 11:05Po niedawnej katastrofie samolotu Germanwings w Alpach niemieccy kontrolerzy lotów chcą wprowadzenia rozwiązań technicznych, które umożliwią sterowanie maszyną z ziemi. Punktem wyjścia do tych prac mogą być próby, jakie przeprowadzili… Czytaj dalej »