Bydgoski UTP coraz bliżej politechniki. Wniosek uczelni pozytywnie ocenia MEN
- Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy spełnia wymogi formalne, aby przemianować go na Politechnikę Bydgoską. Jesteśmy przekonani, że projekt uzyska zgodę większości parlamentarnej i prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Prof. Marek Adamski, rektor UTP przypomniał, że uczelnia obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia.
- To okazja nie tylko do świętowania, ale także do podejmowania ważnych decyzji dotyczących przyszłości uczelni. Taką jest niewątpliwie przekształcenie w politechnikę, co mam nadzieję wkrótce stanie się faktem – stwierdził.
- To będzie pierwsza politechnika w województwie kujawsko-pomorskim obok dwóch uniwersytetów, co wzmocni pozycję nauki w regionie - powiedział Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, dziękując rektorowi i przedstawicielom uczelni za inicjatywę.
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy to największa uczelnia techniczna w województwie kujawsko-pomorskim. Od samego początku kształci inżynierów. Powstanie politechniki ma służyć wzmacnianiu akademickiego potencjału Bydgoszczy i rozwojowi szkolnictwa wyższego w całym regionie. Jest również odpowiedzią na oczekiwania otoczenia społeczno-gospodarczego.
W lutym na UTP odbyło się referendum w sprawie przekształcenia uczelni w politechnikę. Ponad 80 proc. głosujących opowiedziało się za zmianą nazwy. Poparcie wyraziły również Senat i Rada Uczelni.
Zobacz także
Transmisja z kosmosu w formacie Ultra-HD
2017-04-27, 10:15Sukcesem zakończyła się pierwsza w historii telewizyjna transmisja z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w formacie Ultra-HD. Z orbity do swoich kolegów na Ziemi mówili amerykańscy astronauci: Peggy Whitson i Jack Fischer. Czytaj dalej »
Bydgoskie "Ecomoto" może ładować wszystkie auta elektryczne
2017-04-26, 14:25Bydgoskie Kolejowe Zakłady Łączności stworzyły stację ładowania elektrycznych pojazdów. Ekologiczny dystrybutor został dziś zaprezentowany w Wojskowych Zakładach lotniczych w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Trwają prace nad polską platformą satelitarną - HyperSat
2017-04-26, 13:47W 2020 r. może ruszyć seryjna produkcja mikrosatelitów HyperSat, które przygotowuje polska firma. HyperSat - jako uniwersalna platforma satelitarna - umożli realizację różnego rodzaju misji, np. telekomunikacyjnych czy obserwacyjnych… Czytaj dalej »
Premier: chcemy, by pomysły naukowców trafiały do gospodarki
2017-04-24, 13:32Polskiemu rządowi zależy na tym, by połączyć gospodarkę i naukę; chcemy by to, co powstaje na uczelniach, w zaciszach gabinetów i w laboratoriach, trafiało do gospodarki - powiedziała premier Beata Szydło otwierając na targach… Czytaj dalej »
Na targach w Hanowerze polską technologię promować będzie specjalny spot
2017-04-24, 09:17Spot przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Agencję Rozwoju Przemysłu ma podczas rozpoczynających się targów przemysłowych w Hanowerze przybliżać polskie sukcesy w zakresie nowych technologii. Prezentuje on osiem firm, wykorzystujących… Czytaj dalej »