Bydgoski UTP coraz bliżej politechniki. Wniosek uczelni pozytywnie ocenia MEN
- Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy spełnia wymogi formalne, aby przemianować go na Politechnikę Bydgoską. Jesteśmy przekonani, że projekt uzyska zgodę większości parlamentarnej i prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Prof. Marek Adamski, rektor UTP przypomniał, że uczelnia obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia.
- To okazja nie tylko do świętowania, ale także do podejmowania ważnych decyzji dotyczących przyszłości uczelni. Taką jest niewątpliwie przekształcenie w politechnikę, co mam nadzieję wkrótce stanie się faktem – stwierdził.
- To będzie pierwsza politechnika w województwie kujawsko-pomorskim obok dwóch uniwersytetów, co wzmocni pozycję nauki w regionie - powiedział Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, dziękując rektorowi i przedstawicielom uczelni za inicjatywę.
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy to największa uczelnia techniczna w województwie kujawsko-pomorskim. Od samego początku kształci inżynierów. Powstanie politechniki ma służyć wzmacnianiu akademickiego potencjału Bydgoszczy i rozwojowi szkolnictwa wyższego w całym regionie. Jest również odpowiedzią na oczekiwania otoczenia społeczno-gospodarczego.
W lutym na UTP odbyło się referendum w sprawie przekształcenia uczelni w politechnikę. Ponad 80 proc. głosujących opowiedziało się za zmianą nazwy. Poparcie wyraziły również Senat i Rada Uczelni.
Zobacz także
Naukowcy: po całodniowej intensywnej pracy umysłowej podejmujemy gorsze decyzje
2022-08-16, 10:45Po intensywnej pracy umysłowej nie tylko trudniej się jest nam skupić; podejmujemy też gorsze decyzje - ostrzegają specjaliści francuscy. Jesteśmy wtedy bardziej podatni na emocje, które „zwykle nie są dobrym doradcą”. Czytaj dalej »
GDDKiA: do końca roku jeszcze 34 stacje ładowania aut elektrycznych
2022-08-07, 12:04Do końca tego roku mają zostać uruchomione 34 stacje ładowania samochodów elektrycznych w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) kat. I przy trasach szybkiego ruchu - poinformował zespół prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i… Czytaj dalej »
Hakerzy z grupy Squad303 ujawnią powiązania polskich firm z Rosją
2022-08-04, 11:15„Już w tym tygodniu będziemy gotowi na rozpoczęcie kolejnej operacji. Ujawnimy wszystkie osoby z Rosji i powiązane z nimi firmy działające w Wielkiej Brytanii. W kolejnych tygodniach będziemy udostępniali kolejne podobne bazy - w… Czytaj dalej »
Zimne napoje w czasie upałów? To nie jest dobry pomysł!
2022-08-04, 09:10Nawadnianie organizmu podczas wysokich temperatur jest kluczowe. Jednak temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury naszego ciała i nie należy pić zimnej wody - podkreślił kardiolog Robert Ryczek ze szpitala Wojskowego Instytutu… Czytaj dalej »
Prehistoryczny niedźwiedziopies polował w Pirenejach
2022-08-01, 13:45Skamieniałości prehistorycznego wymarłego drapieżnika, groźnego niedźwiedziopsa, odkryto w Pirenejach - informują naukowcy na łamach pisma „PeerJ”. Czytaj dalej »